bugün

I. Murad Han devrinde, osmanlı lehine sonuçlanmış olan savaş. 1371'deki bu savaşla sırplar ağır bir yenilgi almışlardı.
birinci murad devrinde evrenos bey'in idaresindeki turk ordusu ile pirlepe krali vukasin'in kardesleri sirp despotu uglies ve vojko kumandasindaki sirp ve balkan ordusu arasindaki savastir. savas sonrasi makedonya, turkler'in eline gecmistir.
osmanlı'nın kendisinden 100 kat* fazla olan düşmanını ağır yenilgiye uğrattığı muharebedir. buyrun rakamlar ortada:

görsel

yada yabancı versiyonu ile bakalım:

görsel
kendine aşırı güvenen kalabalık sırp ordusu hiç bir önlem almadan, nasılsa yeneriz diye düşünüp bütün geceyi içki ve eğlenceyle geçirmiş, doğru düzgün bekçi bile koymamış. Bundan yararlanan az sayıda ama yiğit osmanlı süvarisi otağa baskın verip koca orduyu kırmış. Takdir etmeli.
Dünyadaki en komik savaştır bu savaş karşısında kafadan sallama 300 sparta falan komik kalıyor.
Savaş sonunda balkanlarda şimdiki sınırlarımızdan daha geniş sınırlara ulaşmışız.
800 kişi, 70.000 kişilik orduyu biçemez. bu imkansız..
denilebilir ki, 10.000 kişilik julius caesar ordusu, kral vercingetorix yönetimindeki 200.000 kişilik britanya ordusunu kılıçtan geçirmiştir, doğru; ama 800 kişide kaybettiğiniz her bir kişinin ordudaki ağırlığı yani değeri ile 10.000 kişiden kaybettiğiniz her bir kişinin değeri aynı değildir. kaldı ki, bu kadar az bir kuvvetin yapabileceği tek saldırı türü gece baskınıdır ve taşıyabileceği silah ve mühimmat da çok sınırlıdır. bence yeniçeriler çadırları falan yakınca gecenin köründe resmen kıyamet koptu, herkes bir tarafa dağıldı, bir kısmı nehirde boğuldu, yeniçeriler de doğrudan karşı ordunun komuta kademesine hücum etti, sırp ordusu ağırlıklarını ve hazinesini bıakıp kaçtı. zaten dediğim gibi olmasa, sırbistan'ın başkenti belgrad taaa kanuni zamanında fethedilmezdi.. güzel bir zafer, temiz bir savaş ama iki ordunun meydan savaşı kadar bir etkisi olmamış. mesela biz meydan savaşı'nda öyle bir hezimet yarattık ki, büyük taarruz'dan sonra yunanistan'da rejim değişti, pılını pırtını toplayıp tüm anadol'udan defolup gittiler, genel kurmay başkanlarına kadar herkes idam edildi.
Olup bitenleri kaçırma

İlk öğrenen uludağ sözlük kullanıcıları olacak.