1. 1.
  Çin bir kez daha koronavirüs salgınıyla ilgili iddiaları yüzünden dünyada gündem oldu. Yapılan açıklamalar bu kez oldukça ciddi!

  Çinli bilim insanları ise dünyayı şoke eden bir iddia ortaya attılar. Salgının kaynağının Wuhan kenti ve Çin olmadığını açıklayan bilim insanları bambaşka bir ülkeyi hedef gösterdiler.

  Çinli uzman ekibi, koronavirüsün kirli su yoluyla hayvanlardan insanlara geçtiğini iddia etti. Uzmanlar bu iddialarını hayvanlardan insanlara virüs bulaşması durumunun sıcak havalarda hem hayvanların hem de insanların aynı su kaynaklarını kullanması durumunda görüldüğü teziyle destekliyor.

  Çin daha önce de koronavirüsün merkezi olmadıklarını iddia ederek virüsün ABD'den ve italya'dan yayıldığını ortaya atmıştı.

  Çinli uzmanların iddiası virüsün mutasyonuna dayanıyor. Bilim insanlarına göre virüsün kökenini uğradığı mutasyonları geriye doğru takip ederek bulmak mümkün.

  Bilim insanları, bu nedenle en az mutasyona sahip numuneyi bularak virüsün orijinal versiyonunun izlenmesinin mümkün olması gerektiğini savunuyor.

  Çinli uzmanların araştırmasına göre, bu yöntem kullanıldığında Wuhan'da bulunan virüsün orijinal virüs olmadığı ortaya çıkıyor ve bunun yerine dokuz ülke şüpheli konumuna düşüyor.

  Bu teze göre virüs Çin dışında Bangladeş, ABD, Yunanistan, Avustralya, Hindistan, italya, Çekya, Rusya gibi ülkelerde ortaya çıktı.

  Çin Kovid-19'un kaynağının Wuhan'daki hayvan pazarları değil Hindistan olduğu konusunda ısrarlı. Çinlilere göre virüs 2019'da Hindistan'daki kirli su kaynaklarında ortaya çıktı ve fark edilemeden önce Çin'e ulaştı.

  https://www.hurriyet.com....lkede-basladi-41674436/14
  3 -1 ... alfa yazar
 2. 2.
  Bu 9 ülkenin amk.
  2 ... sakaspeare
 3. 3.
  artık kimden, nerden çıktıysa önemli değil (kimsen çıktıysa onları çıktığı yere geri sokayım, o ayrı)

  neden bitirmek için birlikte çalışmıyor insanoğlu, orası önemli.
  1 ... narcomedian
 4. 4.
  covidin doğal oldugunu zannedenlerin oldugunu gördüğümüz haber olmuş.
  binlerce yıldır varolan bir virüs ortaçağda çinden yayılmadı da(suyun harbi kirli oldugu zamanlar yani), 2020de *kirli su'dan hayvanlara* bulaştı.
  biz de bunu yedik
  1 ... myrica
 5. 5.
  2019 kasım ayı gibi çinli bir doktor çıkıp bu virüsten bahsetmişti. esas anlamda 2019'u bu şekilde belirtmeleri doğru olabilir. hatta yılbaşı bitmesi itibariyle çin ile ilgili haberler yapılmaya başlamıştı bile henüz dünyadaki koronavirüs tablosu ortaya çıkmamışken. farkedilmemesi çin yılbaşısı sebebiyle olabilir. yayılmasının en büyük sebebi de bu çünkü bayağı milyonlarca kişinin katıldığı festivaller yapıyorlar. hatta biz turizm sektöründe faaliyet gösterdiğimiz için, işyeri bile henüz bu işi ciddiye almamışken kendimiz ciddiye alıp kış mevsimine denk düşen şubat ayının sonları kimimiz boyunluğumuzu maske yaptı ben de dahil, kimimiz tişörtünün yakasını maske yaptı kimimiz atkısını. şubat ayının sonuna gelindiğinde ki bu tarih çin yılbaşısının bitip de yavaş yavaş tüm bilgilerin gün yüzüne çıktığı zamandı. çünkü bu tarihten önce çin ile ilgili hiçbir haber almak pek mümkün değildi, adeta komple kepenk indiriyorlar çünkü. daha sonra mart ayına girdik hala daha dünyaya yayılımı netlik kazanmamıştı. mart ayının 8'ine doğru dünyadan haberler artmaya başladı, 11 mart gibi bizde de sürecin başladığı belirtildi. kasım ayından mart ayına kadar 4 aylık bir süreç var. ve 4 aylık süreç ki hürriyetteki habere göre de 2019 yılı haziran veya temmuz ayı olarak işaret edilmiş. dolayısıyla 2019 kasım ayında çinli bir doktorun duyurduğu olayın alt yapısı doğal olarak haziran veya temmuz olması mantıklı geliyor bana. fakat virüsün mutasyon süresini bilmesem de mayıs ayı gibi yapılan açıklamalarda sene sonuna kadar mutasyon geçirme ihtimali konuşuldu virüsün her girdiği beden üzerinden. dolayısıyla 4-6 aylık bir süre oluyor ki bu hem geçen sene kasım ayında açıklama yapan çinli doktoru onaylıyor hem de dsö'nün 2019 haziran ve temmuz ayını işaret etmesini. bu noktada çin'in dedikleri mantıksız oluyor bana göre.
  1 ... mantiksalpozitivizm
 6. 6.
  ibnetorlar sıyrılmaya çalışıyor.
  ... vexillarius of theodopolis