1. 1.
  alakasi olmayan iki benzetmedir. Uygurlarin devletleri gasp edilerek ilhak edilmstir. Kürtle roldum olasiya bu topraklarin bir parcasidir. Kiyaslamak yanlis olur.
  ... pirifani
 2. 2.
  bir grup sucsuz yere hic bir istekte bulunmadigi ve kuzu kuzu yasadigi yerde katlediliyor, diger grup mayin döseyip asker pusulayip kardeslikten bahsediyor, katledildigini iddia ediyor.

  not: yukarida belirtildigi üzere pkk yanlisi kürtler baz alinmistir.
  9 -3 ... kapucino
 3. 3.
  türkiye vicdanlı olduğundan çin in yaptığı zulmü yapmamasıdır.. doğru olan budur...

  her ne olursa olsun insan insandır...

  türkiye ve çin asla aynı kefeye yaklaştırılmaması gereken ülkelerdir...

  (bkz: iskandlinavya da ki nijeryalılar ve arjantindeki bolivyalılar)

  (bkz: serbest çarışım)
  2 -2 ... en zayif halka
 4. 4.
  kürtler taviz tavizi gerektirir noktasını çok iyi kullanıyor. uygurlarla kıyas etmeyi esef ederim kendi adıma . tabiki pkk yanlısı kürtler için bu sözüm. ama deveye diken insana...
  2 -2 ... cadeau
 5. 5.
  uygur türkleri çin'de iş bulmakta zorlanırken, türkiye'deki pkk yanlısı kürtler meclise bile girebiliyor. varın siz düşünün gerisini!
  6 -3 ... coolgoose
 6. 6.
  uygur türklerinin çin'e karşı koyabilecek bir gerilla gücü ve gerilla savaşına uygun bir coğrafyası yokken , türkiyedeki kürtlerin böyle bir şansı vardır. ayrıca uygurlar nasıl ki isyan ettiklerinde bedelini ödüyorlarsa kürtler de isyanın bedelini 30 bin militan , 17 bin faili meçhul cinayet, yüz binlerce işkence , bok yedirmeler , milyonlarca sürgünle bedelini ödediler , ödüyorlar. her ulus devlet kendisine yapılan isyanı şiddetle bastırır. nitekim türkiye de dersim isyanı'nı ağrı isyanı'nı kanla bastırmıştır. pkk isyanını da yukarda da belirttiğim gibi balyozla ezmeye çalışmıştır ama ezememiştir. ezmeye çalıştıkça pkk büyümüştür.
  daha doksanlı yılların başında bile her gün doğu ve güneydoğuda güpegündüz sokak ortasında insanlar kaçırılıp infaz ediliyordu. leyla zana mecliste kürtçe konuştu diye on yıl hapis yattı , ahmet kaya kürtçe şarkı söyleyeceğim dedi diye sürgünde vatanına hasret bir şekilde öldü . nazım hikmet , yılmaz güney sürgünde öldüler. bu ülkede başbakan asıldı * var mı daha ötesi .
  3 -1 ... aha ben de geldim
 7. 7.
  bu eşleşmede getiri götürü hesabı yapıldığında ayrı devletler olmaları çin devletini zayıflatırken türkiyeyi güçlendirebilir.
  ... kastamonulu1
 8. 8.
  hala aynı terane. yüzbinlerce kez yazdık ama, ya insanlar artniyetli, yada kafaları basmıyor. Doğu turkistan, özerk bir bölgedir, kendi yasaları vardır. kürtlerle nasıl bir bağlantı kuruyorsunuz arkadaş, kafam almıyor.
  ... fidelio
 9. 9.
  (bkz: kürtler gitsin uygur türkleri gelsin kampanyası)
  1 -1 ... catastropher
 10. 10.
  ikisi arasında karşılaştırma yaparsak kürtlerin 90larda yaşadıklarını uygur türkleri bugünlerde yaşıyor diyebiliriz.Ama önemli olan iki ülkenin zihniyetini karşılaştırabilmektir.Türkiye(bu aralar biraz yumuşasa da)tekçi devlet yaklaşımıyla olaylara yaklaşmış ve sorunu böyle çözmeye çalşmıştır.Çinin zihniyetindeki farklılık ise sözde komunist bir ülke olmasında yatıyor.Örneğin yasalarına göre bir yerde iki resmi dil olabiliyor,eğitim dili olabiliyor.fakat çin bunu uygulamıyorsa başka.Ayrıca çinlilerde bir bebek sınırlaması varken uygulara böyle bir sınırlama da getirmemiştir.Sonuç olarak ikisi de farklı zihniyetlerin zulmune uğramıştır.
  1 -1 ... ardacan212121