1. 1.
  sazlı sözlü içki sofrası. ortamın etkisiyle muhabbetin gırla gitmesi, herkesin içinden geleni anlatması sebebiyle çilingir yani kilit açıcı benzetmesi yapılmıştır.
  3 ... cikarinbeniburdan
 2. 2.
  rakı,beyaz peynir,kavun ve çeşitli mezelerle oluşturulan,arkadaşlarla birlikte yapılınca tadından yenmeyen sofra.
  1 ... aquantass
 3. 3.
  Osmanlı Devleti zamanında üst düzey yöneticilerin yanlarına alacak oldukları yardımcılarına beraber yenilip içilmesi için sofra hazırlatılırmış.Sofrada yiyecek ve yanıda içecek olarak rakı bulunurmuş.işe girecek olan yardımcının çenesi içtikçe açılır ve şakımaya konuşmaya başlar.çilingir sofrası olarak bilinen rakı sofrası ozamandan beri süregelmektedir.
  3 ... picasso
 4. 4.
  en oturulası sofradır. o kadar ki kalkası gelmez insanın.
  ... zaknafien
 5. 5.
  Rakı içilen özenle hazırlanmış içki sofrası.

  "Çeşnigir Sofrası"ndan gelmektedir, zamanla çilingir sofrası şekline dönüşmüştür.

  Osmanlı saraylarında Padişahların yemeklerini tadan çeşnigir ya da çeşnicibaşının sofrasına benzemesinden kaynaklanmıştır. Yemeğin tadına bakan tadımcıya çeşniyar deniliyor. Çilingir sofrasında sadece rakı içilir. Rakı ise aheste ve özenle hazırlanmış, az miktarda mezeyle içilir.

  Rakı sözcüğünün, "Araki" veya "Arıki" kelimesinden geldiği tahmin edilmektedir. Araki Arapçada "terleten" anlamına geliyor. Araki "Arak"tan türeyen bir kelime. Arak ise ter anlamına gelmektedir.
  1 ... lilith
 6. 6.
  aynı zamanda cahit sıtkı tarancının bir şiiridir.şöyle ki :

  Otur ki sandalye hatırlasın

  Sandalye olduğunu.

  Masa da unutur masalığını,

  Elini komasan üstüne.

  Bakışlarını ayırmaya gelmez,

  Sürahi boşalır sonra suyundan.

  Kadehim kadehim dediğin şey,

  Dudağını değdirmedikçe kadeh değildir.

  Mezeler de bilmez renklerini, lezzetlerini,

  Çatalını dokundurmazsan.

  Fakat farkında mısın?
  3 ... lilith
 7. 7.
  (bkz: hali ibrahim sofrası)
  -1 ... andlee
 8. 8.
  şu fani dünyada erkek olmaya sevindiren ender şeylerden biri. küçük çaplı bir organizasyonsa 3 kişi ideal sayıdır. 4 kişi gider. 5 kişi kasar. önce itina ile tepsi hazırlanır, rakı soğutulur, şalgam bardaklara dökülür, çiğ köfte, kornişon, kavun, beyaz peynir gibi elemanlar kesinlikle unutulmaz, acılı ezme favoridir, cacık çoğu zaman artar ama şekil için gereklidir. ilk kadehler tokuşturulur, saatlerce memleket kurtarılır, güzeldir çilingir, çok güzeldir...
  2 ... shalamar
 9. 9.
  rakı,beyaz peynir,kavun ve çeşitli mezelerle oluşturulan,arkadaşlarla birlikte yapılınca tadından yenmeyen sofra.
  -Tabii bu yiyecek ve içecekler,üzüm kasası ters çevrilip üzerine bir parça gazete kağıdı serilip üzerine serildikten sonra ayakta olarak tüketilince tam anlamıyla çilingir sofrası kurulmuş olur.
  ... imaginary
 10. 10.
  birde bunun içinde alkol içermeyen ve tek eksiğinin kuş sütü olduğu iddia edilen bir versiyonu vardır ki, Halil ibrahim Sofrası olarak bilinir.
  -1 ... delismen