1. .
  yapımı basit bir aperatif

  100 gr (7 çorba kaşığı) tereyağı
  30 gr (1/3 su bardağı) ekmek içi
  180 gr (3/4 su bardağı) şeker
  2 yumurtanın sarısı
  2 yumurtanın akı
  1 tatlı kaşığı vanilya esansı
  180 gr (1+1/2 su bardağı) un (elenmiş)
  1 tatlı kaşığı kabartma tozu
  100 gr sütlü çikolata (eritilmiş)
  100 gr krem şanti

  Önce fırınınızı hafifçe (150° C) ısıtınız.
  1 çorba kaşığı tereyağıyla derin, yuvarlak bir kek kabını yağlayarak ekmek içini serpiştiriniz. Parmaklarınızla yada bir bıçakla ekmek içlerini bastırarak kabın dibinin ve yanlarının tamamen ekmek içiyle kaplanmasını sağlayıp, kabı bir kenara bırakınız.
  Orta boy derin bir kapta, kalan 6 çorba kaşığı yağı tahta bir kaşıkla krema kıvamma gelinceye kadar çırpınız. Şekeri yavaş yavaş katarak ince ve köpük köpük bir kıvama gelene kadar çırpmaya devam ediniz. Yumurta sarılarını tek tek ve her defasında iyice karıştırarak ekleyip, vanilya esansını da katınız.
  60 gr (1/2 su bardağı) unu kabartma tozu ile birlikte eleyip yağ-şeker kanşımına iyice karıştırarak ekleyiniz. Eritilmiş çikolata ve krem şantinin üçte biriyle 60 gr (1/2 su bardağı) daha un katınız. Çikolata, krem şantiyi ve unu bu sırayla hepsi bitene kadar karıştırınız.
  Başka bir kapta yumurta aklarını telle yada elektrikli çırpıcıyla iyice kalınlaşıncaya kadar çırpınız. Madeni bir kaşıkla, yumurta aklarını çikolatalı bulamaca katınız.
  Keki kalıba boşaltıp fırına sürerek 50 dakika, ortasına sokulan bir şiş temiz ve kuru olarak çıkana kadar pişiriniz. Keki kalıptar çıkarıp soğutarak servis ediniz. *
  ... iskandinav