1. 1.
  Yunan askeri Aydın’a doğru geldiğinde iki arkadaşı ile birlikte Menderes’in diğer tarafına geçmeye çalışan Emir Ayşe, arkadaşlarının kayıktan düşüp boğulması sonucunda geri dönmüş ve Çanakkale’de ölen kocasından kalan tek hatıra elmas küpelerini bozdurup kendine bir tüfek almış, dağa çıkmış, Yörük Ali Efe’ye katılmıştı. Aydın’ın kurtuluşu olan 7 Eylül tarihine kadar Yunanlılarla savaşmıştı. Savaş sonrası Atatürk istasyon Meydanı’nda Çete Emir Ayşe’nin de aralarında bulunduğu kahramanlara istiklal Madalyası takmıştı. “Savaştım Yunana karşı, elimde kalan en değerli şey Atatürk’ün göğsüme taktığı istiklal Madalyasıdır” demişti.

  “Savaştım Yunana karşı, o günlerden iki hatıram kaldı. Biri kadınlığımla yaptığım savaş, öteki de rahmetli Atatürk'ün göğsüme taktığı istiklal Madalyası... ”
  Çete Emir Ayşe
  ... poete
 2. 2.
  “Savaştım Yunana karşı, elimde kalan en değerli şey Milletimin ve Atatürk’ün göğsüme taktığı istiklal Madalyası'dır.”

  Çete Emir Ayşe

  "Yunan askeri Aydın’a doğru geldiğinde iki arkadaşı ile birlikte Menderes’in diğer tarafına geçmeye çalışan Emir Ayşe, arkadaşlarının kayıktan düşüp boğulması sonucunda geri dönmüş ve Çanakkale’de ölen kocasından kalan tek hatıra elmas küpelerini bozdurup kendine bir tüfek almış, dağa çıkmış ve Yörük Ali Efe’ye katılmıştı. Aydın’ın kurtuluşu olan 7 Eylül tarihine kadar Yunanlarla savaşmıştı. Savaş sonrası Atatürk istasyon Meydanı’nda Çete Emir Ayşe’nin de aralarında bulunduğu kahramanlara istiklal Madalyası takmıştı.

  çete emir ayşe
  2 ... benimhalaumudumvar