1. 1.
  Kurtuluş Savaşı'nda Kuvayı Milliye döneminin çetecilerinden.1885 yılında Bandırma'da doğdu. Bandırma'nın Emre köyüne yerleşmiş Sapşığ Çerkez oymağından, Ali Bey'in beş oğlunun en küçüğüydü. Ağabeyleri, ilyas ve Nuri beyler, Rum eşkiyalarıyla çarpışırken ölmüşler, Reşet ve Tevfik beyler de 1901 ve 1902 yıllarında Harbiye'yi bitirerek subay çıkmışlardı. Reşit Bey çeşitli cephelerde çarpıştı. 1919'da Meclisi Mebusan'a Saruhan Milletvekili olarak katıldı. Oradan Birinci TBMM'ye geçti.

  Çerkez Ethem, evinden kaçarak Bakırköy Süvari Küçük Zabit Mektebi'ne girdi. Balkan Savaşı'nda Bulgar cephesinde yaralandı. Kıdem zammı ve madalya aldı. I. Dünya Savaşı'nda Eşref Kuşçubaşı'nın yönettiği Pan Turanist Teşkilatı Mahsusa ile birlikte iran, Afganistan ve Irak'a yapılan akınlara katıldı. Yaralanarak savaş sonunda köyüne çekildi. 1919-1920 tarihleri arasında bir yıldan uzun bir süre Anadolu'da tek önemli vurucu güç olan Kuvayı Seyyare'yi kurdu ve yönetti.

  Düzenli ordunun kuruluşu döneminde, kayıt altına girmek istemeyerek hükümete başkaldırdıktan sonra, 1921 Ocak ayı ortalarında Yunanlılara sığındı. izmir'e, oradan da Atina'ya gönderildi. Ankara istiklâl Mahkemesi'nin, ağabeyleri ve yakın adamlarıyla birlikte, Ethem Bey'in de gıyabında verdiği 9 Mayıs 1921 tarihli ve 573 sayılı karar ile "Müsellahan takibi hükümet cürmünü irtikap ederek", düşman tarafına firarından dolayı idama mahkum oldu. Türkiye'den ayrıldıktan sonra, önce Berlin'e gitti. Daha sonra, bir süre Kahire'de yaşadı ve son yıllarını Ürdün ve Lübnan'da geçirdi. 1948 yılında öldü. *
  9 -1 ... western
 2. 2.
  liderlik heveslerinin kimi zaman aklının önüne geçtiğine inandığım kişidir. bu durum enver pasa da vardır. elbette yaptıkları vatan hainliği değil lakin, her ikisi de tarihte, ama okullarda okutulan tarihte, atatürkü yerinden etmeye kalkan kişiler olarak bilinirler.
  6 -4 ... raziyehatun
 3. 3.
  Kurtuluş savaşından önce kuvayi seyyare altında, düzenli orduya kurulup toplanması için çok fazla zaman kazandıran çerkez komutan. Ama bizim tarih kitaplarımız hemen her gerçeği çarpıttığı için çerkez ethem ide vatan haini olarak lanse etmiştir. Oysaki çerkez ethemin yaptığı sadece canını kurtarmaktır. Kendisine bağlı askerleri dağıtmış "isteyen varsa düzenli orduya katılabilir artık serbestsiniz" demiştir.Türk askerine tek mermi bile sıkmayan * bu kişinin silah bırakması * yunanlıların işine gelmiş ve ayıla bayıla kendilerine sığınmasına izin vermişlerdir.
  16 -4 ... ck_06
 4. 4.
  milliyetçilik akımlarının arttığı bir dönemde çerkez isyanı olarak tarihe geçen isyanın sahibidir. ortaokul ve ilkokul tarih kitaplarında dini bir isyan olduğu palavrası genç beyinlere kazınmaya çalışılsa da isyan bir ırk isyanıdır. ayrıca çerkez ethem tüm ordusunu devlete bağlı hale getirmiştir. devletle girilmiş ek çatışması olmayıp vatan haini sıfatını kesinlikle karşlayacak hareketi yoktur.
  21 -1 ... palta
 5. 5.
  tarihimizde düzeltilmesi gereken birçok konudan en önemlisidir.
  http://www.zaman.com.tr/w...tr/yazar.do?yazino=468912
  9 -2 ... serander
 6. 6.
  "her devrim kendi evlatlarının kanıyla yükselir" gerçeğinin somutlaştığı kişilik.
  8 -3 ... editor
 7. 7.
  saygı duyulası büyük ata.
  gururlu, onurlu, asil bi ırkın en iyi temsilcilerinden biri.
  17 -17 ... phnar
 8. 8.
  kendisine ve bağlı olduğu ırka hakaret edilmesi halinde olayı kişiselleştirip zıvanadan çıkmama neden olacak değerli şahsiyettir.
  9 -8 ... phnar
 9. 9.
  vaktinde turk halkina ziyadesiyle iyiligi dokunmus fakat duzenli orduya gecilmesiyle birlikte turk halkina yardim etmeyerek yanliz birakmis insan.eger yarim birakmasaydi belki de mustafa kemal ataturk ile birlikte kahraman olarak anilacakti fakat o yunanistana siginmayi tercih etmis ve duzenli ordunun hic bir yerinde yer almamistir.yine de dusman degildir.cunku duzenli ordu istemedigi icin yardimi kesmistir.ama bunu yaparak belki de turk halkina kursun sikmis kadar olmustur.yine de hain veya dusman sayilamaz.
  1 -6 ... hakande84
 10. 10.
  düşman birliklerine teslim olması haricinde, bir de türk tarafının bilgilerini de yunan birliklerine aktarmıştır.
  5 -10 ... thedewil