1. 1.
  gülünce gözlerin ince bir çizgi halini almasına sebep olan,sevimli bi göz türüdür.
  3 ... asiti kaçmış kola
 2. 2.
  uzak doğu ve türki ülkelere has bir göz yapısı.
  2 -1 ... asiti kaçmış kola
 3. 3.
  elimizin işaret parmağı ile kendi kendimize de yapabileceğimiz göz çeşidi.

  söylentiye göre eski çağlarda uzakdoğu aşırı soğuk kışları ile bilinirmiş ve soğuktan rüzgardan gözlerini kısarak hayatlarını geçiren uzakdoğulu kardeşlerimizin gözleri kalıtsal olarak o zamanın iklim şartları sebebiyle çekikleşmeye başlamış ve bu zamana kadar gelmiş. (bkz: yok devenin nalı)

  benim pek inanasım gelmedi ama inanmak isteyenler inansın.
  1 -1 ... insatiable love
 4. 4.
  GÜLERKEN ÇEVRENi GÖREBiLiYORMUSUN SORUSUNA ALIŞKIN KiMSELER.
  1 ... handushka
 5. 5.
  efendim aslinda olayin obur tarafindan bakinca o gozler cekik degildir, bizim gozler fazla yuvarlaktır. (bkz: empati)
  3 ... sivrisinek
 6. 6.
  5 yaşlarında bir velet: seamea abla sen gülerken görebiliyor musun?
  seamea:?!?!
  4 -1 ... seamea
 7. 7.
  Yalnız çinlilerin değil, Orta ve Güneydoğu Asya'da yaşayanların, japonların hatta Eskimoların da gözleri çekiktir. Aslında göz yapısı bütün dünyada aynıdır. Farkı yaratan göz kapaklarıdır. Çekik gözlü diye nitelendirilen ırklarda gözün üzerindeki göz kapağının ikinci kıvrımı, gözün üstüne daha çok inmiştir. Bazı teorilere göre bu kıvrım insanların gözlerini yoğun kar tabakasının, göz kamaştıran ışığından korumak için bir çeşit kar gözlüğü gibi gelişmiştir. Çinde ve öteki bölgelerde her ne kadar yoğun kar yağmıyorsa da onların atalarının buzul çağında kuzeyde yaşadıkları daha sonra güneye indikleri kanıtlanmıştır. Yalnız gözleri değil, burunları da rüzgara karşı korunmak için küçülmüş, burun delikleri soğuğu engellemek için daralmıştır. Ciltleri de koruma amaçlı olarak yağlıdır. Göz kapakları da yağlıdır. Gözü ve iç tabakalarını kara ve buza karşı korur. Yani çekik gözlü değil, düşük göz kapaklı, demek daha doğrudur.
  1 ... leto
 8. 8.
  göz kapaklarının, göz üzerine fazla inmesi sebebiyle; gözlerin çekik sanılması durumudur. çekik gözlü insanların göz kapakları daha fazla iniktir sadece. "e taam mna koyim o yüzden çekik diyoz?" diyeceksiniz, ben de susacağım.
  1 ... der meister
 9. 9.
  japon fetişisti olma sebebimdir çekik gözler...
  3 ... freyjalihelios
 10. 10.
  Eğer; yukarıya doğru çekik ise koreli, aşağıya doğru çekik ise çinli, yana doğru çekik ise; japon bir insana ait göz kapağıdır. Bilinenin aksine, Bazı türki cumhuriyetlerde yaşayan soydaşlarımızın gözleri çekik değil; bademdir.
  (bkz: badem göz)
  1 ... tosovale