1. 1.
  futbolda forvet oyuncularının defansın arkasına yaptıkları koşularda ofsayta yakalanmamak için çapraza doğru koşarak defansın arkasına sarkmasıdır.çapraz koşu çift forvet oynayan takımlarda forvet oyuncularının top atıldığı anda birbirlerinin koşu yoluna hareketlenmeleri olabilir ya da tek forvetli takımlarda da olabilir.çapraz koşu sırasında futbolcu zaman kaybı yaşayabilir fakat, söylediğim gibi burda önemli olan ofsayta yakalanmamaktır.
  çapraz koşunun bir diğer amacı ise forvetlerin stoperleri çapraz koşu yaparak beklere doğru yaklaştırması ve geriden gelen sürpriz oyunculara pozisyon yaratmasıdır.
  ... tanimadinmiben
 2. 2.
  ricardinhonun topu aldıktan sonra bobo ve nobrenin ters koşu yapmasıdır. amaç defansı dağıtarak, arkadan gelen orta saha oyuncularının, boş alan bulabilmesidir. güzel taktiktir.
  ... bylait
 3. 3.
  http://www.youtube.com/watch?v=CykIMYtmfB8+

  bu video linkinde filip holosko kişisinin, trabzon maçında nobre'ye attırdığı gol öncesi yaptığı koşuya bakarak çok nadide bir örneğini görebileceğimiz koşudur.

  holosko, sağ tarafa atılan topa müthiş bir koşu yapıyor.o sırada o'nu yakın markaja alan stoper -yamulmuyorsam erdinç- onunla birlikte hareketleniyor. trabzon'un sol beki de erdinç'in boşalttığı alana doğru hareketlenerek orayı kapatmaya çalışıyor. trabzon'un sağ beki de ters kademeye girerek o boşluğu kapatmaya çalışıyor; fakat nafile... holosko'nun yaptığı bu çapraz koşu defansın tüm dengesini bozuyor ve aradan sızan nobre golü atıyor...

  aslında bu gol beşiktaş'ın ikinci yarıdaki hücum gücünün bir bakıma analizi. holosko gol atmıyor belki ama sağa ve sola deplase olarak defansın dengesini dağıtırken diğer oyunculara müthiş pozisyonlar hazırlayabiliyor.
  ... tanimadinmiben