bugün

Orta Anadolu nun kuzeyinde, Kızılırmak ile Batı Karadeniz ana havzaları arasında yer alan Çankırı, ilin komşuları batıda Bolu, kuzeybatıda Karabük, kuzeyde Kastamonu, doğuda Çorum ve güneyde Ankara ile Kırıkkale dir. Denizden yüksekliği 723 metre olup, ülke topraklarının %o 94'lük bölümünü oluşturan toplam 7 388 Km²'lik bir alana sahiptir.

ilçeleri: korgun, kızılırmak, çerkeş, eldivan, ılgaz, kurşunlu, atkaracalar, bayramören, orta, şabanözü, yapraklı.
18 plaka koduyla gezen arabaların evi.
içinden halk arasında 'boklu dere' adı verilen kızılırmağa bağlı bir çay geçen ilçeye daha çok benzeyen il
Çankırı kenti, Kızılırmak'ın kolları Acıçay ile Tatlıçay'ın birleştiği yerde kurulmuştur. Deniz yüzeyinden 700-800m yüksekliktedir.
ankaraya 131 kilometre,istanbula 497 kilometredir
devlet hastanesinin telefon numarası 213 10 98
sağlık ocağı:212 35 76
ilde ulaşım iki yolla sağlanmakta bu yollar kuzey güney yönünde iç anadoluyu karadenize bağlayan ankara-çankırı-kastamonu-inebolu yolu ve çerkes-ılgaz yönünde yer alan samsun yoludur
tüm bildiğim budur
benim 10 yıl önce aklıma geren, bireysel olarak uygulamama ramak kalmışken sponsor yokluğundan ötürü vazgeçtiğim *, yaşlılardan tarihi 'dinleyip', resmi tarihe dinamik ve gerçekçi bir alternatif oluşturacak şekilde derleme projesi olan 'sözlü tarih' çalışmasını hayata geçiren öğrenci ve öğretmenlerini ziyadesiyle takdir ettiğim il. onlara coca cola ve avrupa birliği sponsor olmuş. hoş. ekonomik açıdan gelişmemiş mekan. bu ise 'üzücü'...
(bkz: hayata artı)
edi: ab değil bm imiş diğer sponsor.
ünlü çan saati nin bulunduğu güzide şehrimiz. su deposu olarak bilinen bir yer vardır ki; o da çiftlerin buluştuğu ve sonrasında malum işi icra ettikleri yerdir.
(bkz: çerkeş)
hemsehrileri elekci olmak ile itham edilen sehir.
yarenler diyarı, güzel ilimiz.
Olup bitenleri kaçırma

İlk öğrenen uludağ sözlük kullanıcıları olacak.