1. 1.
    çanakkalede 14-15 yaşında şehitler vermiş olan bir milletin, kadınların mermi taşıdığı, çifçinin elinde taşla sopayla koruduğu topraklarda yetişen milletin torunlarının, hatta ve hatta askerlere günde bazen yarım ekmek erzak düşen ona rağmen kaçmamış, savaşmış ve ellerinde neredeyse hiç imkan olmadığı halde kutuluş savaşının kazanılmış olduğu topraklarda yetişen insanların gidip ne olduğu belirsiz insanları mülteci olarak alması durumudur.

çocuklarımı var bu mültecilerin? bizimkiler savaşarak öldü.
    kadınlarmı var aralarında? bizimkiler erzak ve cephane taşıdı savaş zamanında.
    yiyecek yemeklerimi yok? dalgamı geçiyorsun?

çanakkaleyi yaşamış bir ülkenin mülteci alması

kardeşim ülkesinde savaş varken savaştan kaçan adamı ben ülkemde istemiyorum.
    savaştan kaçan kadını da çocuğu da istemiyorum, ülkeni koru yada denerken öl, korkak gibi başka ülkelere kaçarsan tabi insan yerine koymazlar.

bu mültecileri savunanların ataları çanakkaledeydi orası kesin fakat hangi saftaydı orasını bilemiyorum.

(bkz: hey onbeşli türküsü)
    (bkz: çanakkale menüsü)

bu topraklar kanla kazanıldı, gelen geçenin gelip yerleşmesi bu kadar kolaymı amk?
    dedelerimiz bu toprakları savunurken öldü, elin arabı savaştan kaçıp gelsin diyemi öldüler?

size miras olan bu toprağı savaştan kaçan insanlarla paylaşmak koymuyorsa sizi bilemiyorum fakat bana dert oluyor.
    9 -2 ... gold tab gibson
  2. 2.
    o mülteciyi alanlar çanakkalede savaşanların torunu değil. kurtuluş savaşı sırasında yunanlılar kazansa da bir islam devleti kursak diye hatim indirenlerin torunları.
    3 -2 ... uzay muhtari
  3. 3.
    çanakkale savunması görkemli bir ulus direnişidir. bu direniş hakkındaki hiç bir ağıtta savaş övülmez, korkunçluğu lanetlenir.
    ulus kavramı bir gecede oluşan bir olgu değildir. çanakkale savunması faşist tarihçiler tarafından salt bir türk destanı olarak anlatılsa da, o direnişte yaşamını yitiren bu toprakların onlarca ermeni çocuğu da vardır. anadolu'dan her etnik kökenden ve dini insançtan insanlar orada tek ulus olarak dövüşmüştür.

bugün ülkemize gelen her dünya insanı ileride kültürümüzün ve ulusumuzun bir parçası olacaktır. ve tabii karşılıklı etkileşim ve dayanışmayla biz de biraz onların kültürünün ve ulusunun bir parçası olacağız.

işte bu okuduğun kısa bir insanlık tarihidir.
    1 -4 ... memosh usta
  4. 4.
    Suriye'de silah temin etmiş bir sivil kime sıkacak?

bu sorunun cevabı yok. Çünkü doğrudan savaşta olan Suriye değil.
    büyük bir otorite boşluğu onlarca 3 harfli 5 harfli grubun suriye topraklarını cephe olarak kullanmasına sebebiyet verdi.

bir de bunların yanında dünyanın 4 bir yanının siyasi hamleleri, saflarını belli etmeleri amacıyla sağını solunu bombaladığı bir ülke haline geldi.

sorun Suriyenin biriyle savaşmaması. başlı başına savaş alanı olması.
    oturduğunuz yerden konuşmak kadar saçma bir şey yok. muhtemelen hataya dahi gitmedi bu sözkonusu kişi.

hükümet bunları almasaydı, ölürlerse ölsünler demek bile böyle saçmalamaktan kat kat iyidir.

doğuda terör yüzünden yaylaya hayvanını çıkaramayan köylünün ineğini satıp istanbul'a göçmesini hainlik olarak nitelendirilmekle aynı şey.
    2 -4 ... raduyev
  5. 5.
    tengir yine prim kasıyor sandım. değilmiş neyseki. başkası kasıyormuş.
    1 -2 ... kazangap
  6. 6.
    Saçmalıktır. Burası aşevi mi amk. Beni başkan yapın gereğini uygulayayım.
    1 -1 ... baba kreyzi