1. 1.
  türk siperlerinden anzak siperlerine gönderilen bildiridir.
  çanakkale savaşları anzak askerine uyarı bildirisi

  diyor ki;
  avustralya ve yeni zelanda askerleri...!
  kandırıldınız...!
  kazanamayacaksınız...!
  burada evlerinizden uzakta, açlık, susuzluk ve acı içinde öleceksiniz...!
  ingilizler emperyalist emelleri için sizin hayatınızı tehlikeye atıyor ve sizi kullanıyorlar...!
  16 -1 ... tengir budun
 2. 2.
  aslında bilhassa ingiliz ve irlanda kökenli beyaz avustralyalı ve yeni zelandalı askerlerin hemen hepsi gönüllü olarak askere yazıldılar .

  avustralya ve zeland 'da askerlik gönüllülük ve ücret mukabili (maaş) idi .

  ingiliz kraliyet hükümeti 1. paylaşım savaşında yeterli asker gücüne bir türlü ulaşamıyordu . bugünkü hindistan,pakistan ve bangladeşi'ten( bütün hindistan sömürgesi -1914) zorla ve ücret karşılığı asker alımları da iyi sonuç vermiyordu . hindular ve budistler savaşma niyetinde değildiler,hindistan müslümanları ise karşılarında türkler -müslümanlar olduğunu görünce savaşmamayı aslında olumlu anlamda yazıyorum kaytarmayı seçiyorlardı.

  ingiliz kraliyet ordusu bu yüzden avustralya ve zeland'dan asker devşirmeye çalışmaya başladı genel valiler ne kadar çalışsa da yeterli gönüllü toplayamıyordu .
  ve

  ingiliz hükümeti genel vali ve kraliyet ordusu bu yüzden hileyi seçti broken hill -1915 olayını düzenledi.

  bilinenin aksine iki müslüman trene ateş açmadı bir yerde öldürüldüler tren yolunun yanına getirilip yatırıldılar ve trene genel valinin ajanları ateş açtı, tüfekler em iyi ve yeniş ingiliz tüfekleri idi keza mermilerde ..
  devam edelim ola-y sonrası müslümanlar türkler avustralya'yı bastı işgal yakın(gülmeyin aynen böyle)
  vatanı savunalım kahrolsun ''türkler -müslümanlar '' propagandası sonrası askerlik alım büroları gönüllülerle doldu gençler asker olmak için zeland ve avustralya'da geceden sıraya giriyordu bu arada pek çok aborijin asker olamak istemedikleri için öldürüldü .( aborijin baskısı aynen 2. savaşta da devam etti)

  gönüllüler onlarca gemi ile asya ve avrupa'ya geldi ve çanakale'ye gömüldüler .
  yani masum ve aldatılmış değildiler ha oyuna geldiler mi tabi ki.

  şunu da belirteyim çanakkale siperlerinde çok fazla görülen türk - ''ingiliz asker'' arasında ki sevgi ilişkileri müslüman hint askerleri arasında ki olumlu olaylardı yoksa beyaz avustralya ve zeland askerlerinin ingiliz adası askerlerinden eksiği yoktu.

  yok efendim türkleri seviyorlar cart curt falan olayı hep palavra olaylar bugün avustralya ve zeland bilhassa türkiyeli tarikatların cirit attığı ve müslümanların ayrımcılığa uğradığı bir yer . bilhassa avustralya . zeland halkı biraz daha medeni zeland yerli halkı ise bu işlere fazla girmez .
  avustralya'da aborijinler hala ikinci sınıf ve baskı altındalar nasıl miami'^de ''zenci '' siyah afrikalı dışlanıyor suç makinesi görülüyorsa aborijinler içinde bu geçerli.

  işte olay bu.
  1 -1 ... baris hemen simdi