1. 1.
  tarihin gerçekliğinden kaçanlar tarafından dile getirilen yanlış ve eksik söylemdir.

  kanaatimce, söylemde illa savaştan bahsedilecekse birinci dünya savaşı denilmeli. çanakkale bir cephedir ve orada gazi mustafa kemal atatürkve silah arkadaşları önderliğinde on binlerce mehmetçikle 'zafer' elde edilmiştir. ancak çanakkale haricinde osmanlı'nın diğer tüm cephelerinde başarısız olunmuştur. bu başarısızlığın en büyük sebebi ise osmanlı devleti'nin iç ve dış politikada izlediği yanlış yoldur, geri kafalılıktır. dolayısıyla çanakkale zaferi osmanlı'yı ayakta tutamamıştır. zevk sefa düşkünü osmanlı'nın zaferi olarak görülmemeli bence. yani ne birinci dünya savaşı kazanılmıştır ne de çanakkale zaferi istanbul'un ürünüdür.

  not: 'bağzı' yazarlar demiş ki "kemalist tayfa çanakkale zaferi'ninde şehit düşmüş on binlerce vatan evladını yok sayıyor, zaferin kahramanı olarak sadece atatürk'ü görüyor." (vb. söylemler). şimdi bir cevap vermeyi çok isterdim ancak efendilik bende kalsın. eninde sonunda anlayan anlar.
  1 -2 ... yorgun memleket
 2. 2.
  Tarih kitaplarında bile yazan bir gerçekliktir. Kemalistler aklı sıra inkar edip üzerini örtbas ediyorlar.

  Hani devrim,1919'da başlamıştı? 1915'deki olayın bunlar ile alakası yok ki,niye sahipleniyorlar anlamış değilim.
  2 -1 ... 73696b696369
 3. 3.
  Yıkılmış bir imparatorluğu tartışmak. O cephede mustafa kemal'de vardı. Çanakkale zaferi bile o'nun ne kadar akıllı ve deha bir komutan olduğunu gösteriyor. Düşmanın son teknoloji silahlarına silah arkadaşları ile geçit vermemiştir. Teşekkürler Mustafa Kemal atatürk.
  ... bay efendi