1. 1.
  evet çanakkale savaşının esas kahramanı alman yüksek subayı 5. ordu komutanı çanakkale cephesinin aslanı general otto liman von sanders'tir.
  tabi yarbay mustafa kemal'in cephede savaşan diğer subay ve askerlerin erlerin ve büyük önem taşıyan ve hemen hepsi cephede yaşamını yitiren okul talebelerini unutmuyoruz.

  ayrıca bu savaş yiğitçe dövüşerek hayatlarını topraklarımız için feda eden alman subay ve erlerini de unutmayacağız.

  lan dedesi maraba (bizimki de kont değil tabi ) osmanlı torunu sen yalandan dedenin savaş falan kazanacağını mı sandın..

  o övdüğün padişah'ın saraydan çıkmaya korkuyor üş buçuk atıyordu ve onun devşirme okur yazar olmayan paşaları da. basiretsiz sadrazamları vezirleri boş geçmeyelim.  tarih bu yobaz ve cahil takımının uydurduğu tarih değil ...
  2 -33 ... baris hemen simdi
 2. 2.
  ne oldu osuran torunu kuçular küfür falan etmemişsiniz.

  gerçek bu . çanakkale'de cephe başkomutanı otto liman von sanders idi.alman generali.

  senin padişahın o sırada korkudan altına sıçıp cıvık bok bulaşmış donla tahtında oturuyordu.

  konuşun ulan adiler ..
  1 -2 ... baris hemen simdi
 3. 3.
  aksine mustafa kemaldir..
  ottonun yediği haltı temizlemesi oldukça zor olmuştur ama işe yaramış çanakkale savaşı daha başından kaybedilmemiştir..
  1 -4 ... promocemo
 4. 4.
  evet çanakkale savaşının kahramanıdır, onun sayesinde M.kemal atatürk olmuştur, eğer hatalı kararları olmasa yarbay mustafa kemal kendini gösteremeyecek üstün başarılara imza atamayacaktı, bu açıdan baktığınızda sanders çanakkale muhaberelerinin kahramanıdır.
  8 -1 ... faso aga
 5. 5.
  posetgibiposet -

  sen galiba kahve muhabbetinden geliyorsun.

  açıp şevket süreyya aydemir'in enver paşa ve eğer yetmezse tek adam yapıtları oku öyle gel.mustafa kemal bilhassa merkez karargahından enver'in laf dinlemezliğinden ve kendisini azarlayacağından çekindiği için tümene tayinini yaptırmıştır.

  enver dediğimiz (m.k. ile aynı dönemde okusalar da) harbiye nazırı (msb. bakanı ) ve baş komutan (padişah(* *)) vekilidir. otto liman von sanders ise 5,ordu ve çanakkale cephesi komutanıdır. (orgeneral(*)

  nerede hangi orduda görülmüş bir yarbay'ın ordo komutanı ve başkomutana (harbiye -nazırı) akıl verip şikayet ettiği . anında görevden alınır. ancak tavsiye geçerlidir.

  genel kurmay başkanlığının 1935 'de ki basılı gelişmiş çanakkale savaşı kitabında bile anafartalar ve conk bayırı aklımda kalan 5 sayfada işlenmiştir ki kitap 80 sayfadır(*)

  yazdığım yazıda mustafa kemal'i küçümsemediğim gibi bilhassa yüceltmişimdir ki mustafa kemal'in benim yüceltmeme ihtiyacı yoktur . mustafa kemal'in savaş bölgesi lokal bölgedir .. 100 bin kişi falanda değil sallamayın.
  mustafa kemal'in görev yaptığı yerin görevleri bellidir.
  kalkıp cephe komutanının yerine emir verip savaşı tüm cephede mi yönetmiş.

  güldürmeyin.

  benim vurgum tarih doğru yazılmalı vurgusudur. alaman askerleri öldü mü bu cephede savaşırken türklerle .
  öldü. cephe başkomutanı von sanders mi ,evet.
  bitti.

  dinci de , kemalist te aynı kaba sıçmış yalanı kutsamış.

  yineleyelim bir yarbay' ne olursa olsun bir cephe komutanı generale ancak tavsiye ve bilgi verebilir.

  şunu da ekleyeyim. mustafa kemal'in yıldızı çanakkale'de 'de parlamış ve bu milletin makus kaderini yenme aşaması anafartalar'da başlamıştır.

  öyle yalandan kahve tarihi yok.

  ha anlayacak mısın dinci anlamadığı gibi kemalist'te anlamaz.

  anlasa ülke bu durumda olmaz tsk yağmacı çete ile aynı safı tutmazdı.
  -2 ... baris hemen simdi
 6. 6.
  yukarıda yazdıklarıma ilave ediyorum..

  " Almanya ile yapılan anlaşma gereğince mareşallik rütbesine yükseltilen Sanders, Mart 1915’te de Çanakkale’de V. Ordu komutanı oldu. Bu atanma ile Çanakkale’deki tüm idari yetkiyi eline alan von Sanders, düşmanın çıkarma yapacağı noktaları tahminde yanıldı ve yaklaşık dokuz ay süren bu savaşlarda komutanlık görevini sürdürdü."
  2 ... promocemo
 7. 7.
  aferin bizim okuduğumuz da sayfaları yırtmışlar.
  dünyada sizin sayenizde yeni bir komutanlık anlayışı doğdu.

  yarbay , cephe komutanı generale (alman mareşal) emir verdi. aferin. devam.

  yazsak anlamayacak.
  2 -2 ... baris hemen simdi
 8. 8.
  kahraman değil sadece komutandır, kahraman olması için askerleri saros körfezine yerleştirip yanlış karar almak yerine arıburnu ve conkbayıra yerleştirip doğru bir hamle yapması gerekirdi, sonuç olarak çöp bir alman generali mustafa kemal sayesinde çanakkalede sıçmamız engellendi.
  1 ... memedmyhawk
 9. 9.
  bizi Dinci puşt dinsiz ,milliyetçi maskeli faşist vatan haini kemalist de mustafa kemal düşmanı ilan eder.

  biz sosyalistiz bu vatanı zerre çıkar olmadan kanımızın son damlasına kadar savunuruz. ne amerika'ya ne rusya'ya boyun eğer iz hep dik dururuz. ve yalancının mumunu söndürürüz.
  artık kitapları da yalana alet ediyorlar.
  buyurun;
  ne yazmış(sağ) kemalist sallamcı .. posetgibiposet.(alıntı tabi. basiretsiz tarihçi ismet görgülü''den almış eski sallamacıdır ismet. yazdığında meymenet yok.

  '' '' mustafa kemal’in ihtiyat komutanlığı, muharebenin başlamasıyla biter. muharebenin ilk gününden itibaren arıburnu kuvvetleri komutanı olur, kuruluşundaki üç piyade, bir topçu alayına ilaveten bir piyade alayı daha emrine verirler, yani ilk gün beş alaya komuta eder. 27 nisandan itibaren 7 alaya yani iki tümene, 1 mayıstan itibaren 11 alaya yani yaklaşık 4 tümene komuta eder ve rütbesi yarbaydır. (bir ay sonra, 1 haziran’da başarısından dolayı albaylığa yükseltilir, savaşın geri kalanında birliklerini bu rütbeyle yönetir) anafartalar grubu komutanı olduğu 8 ağustos’tan itibaren önce 8 tümene, sonra 3 kolorduya olmak üzere yaklaşık 10 tümene komuta eder. mustafa kemal’in emrindeki kuvvetler, kuzey grubu ile güney grubu kuvvetlerinin toplamından daha büyüktür ve cephedeki kuvvetlerin yarısından fazlasına komuta etmektedir.” görgülü, ismet (çanakkale savaşı ilk günde biterdi) '' ''

  ''– 8 Ağustos 1915’te, Conkbayırı ingilizlerin eline geçmiştir. Mustafa Kemal, saat 19:00’da Kuzey Grubu Komutanı Esat Paşa’ya, Conkbayırı bölgesindeki kritik durumu belirterek 5. Ordu Komutanı Liman von Sandersi’i ikaz etmesini bildirmiştir. Conkbayırı’ndaki durumun iyice kötüye gitmesi üzerine, 5. Ordu Komutanı Liman von Sanders adına Kurmay Başkanı Albay Kazım (inanç), Mustafa Kemal’i telefon başına çağırarak “durumu nasıl gördüğünü” sormuştur. Mustafa Kemal bu soruya: “Bütün mevcut kuvvetlerin, komutam altına verilmesinden başka çare kalmamıştır!” diye cevap verince, şaşıran Kurmay Başkanı, “Çok gelmez mi?” diye sorunca, Mustafa Kemal: “Az gelir!” cevabını vermiştir. işte o kritik aşamada Mustafa Kemal gece saat 21:45’te Maraşal Liman von Sanders’in emriyle Anafartalar Grubu Komutanlığı’na getirilmiş ve 9 Ağustos günü sabahın ilk ışıklarıyla taarruz emri verilmiştir. Mustafa Kemal, gece saat 01:30’da Anafartalar Grubu Komutanlığı karargahının bulunduğu Çamlıtekke’ye giderek grubun komutasını eline almıştır. '' gerçek tarih.

  mesele basiretsiz tarihçilerin tarihlerinden utanıp ver gazı ,çevir kazı ,tarihi yapmasıdır.
  cahil vatandaş da okumadan etmeden aldığı alıntı ile günü kurtarmaya çalışıyor.

  okudunuz herhalde..
  albay (rütbe yükseltildi)mustafa kemal 5. ordıu komutanı osmanlı generali -alman mareşali otto liman von sanders'i tayin etmiş.(biraz da biz sallayalım..

  sağ kemalist kesimin bilhassa subaylarını teslimiyetçiliğinden türk ordusu bugün buhallere düştü.

  açın uluslararası basını tsk ile birlikte afrin'e giren öso'nun rezilliklerini okuyun.yağma -talan- ve istenmeyen olaylar.
  maalesef yalan dolan bir yere kadar.

  çanakkale'den afrin'e nasıl geldin diyenlere 2007 fetö-akp kumpasını hatırlatırım.

  anlaşıldı mı sahte mustafa kemalciler..
  mustafa kemal'in size ihtiyacı yok...
  1 -1 ... baris hemen simdi
 10. 10.
  tarihi mustafa armağan ve dondurmacı deliden öğrenenlerin iddiaları. cevap vermeyiniz böyle zırvalıklara. bir tarih meraklısı olarak gülmedim bile. o kadar boş ki.
  1 -1 ... daikokuten