1. 1.
  bir rize ilçesi.şimdiki adı (bkz: hemşin)*
  2 -4 ... hasnicktir
 2. 2.
  Yaylaları , kaplıcaları , macera aktivitelerine olanak tanıyan zengin coğrafyası , yeşili, sislerle kaplı dağ zirveleriyle vahşi doğanın koynundaki rüya coğrafya .
  2 ... lavinya_
 3. 1.
  10-12 Haziranda Doğa harikası Ayder Yaylasında Doğa ve Kültür festivalinin yapılacağı ilçedir.
  1 ... tuhulik
 4. 2.
  türkiyenin ve dünyanın enşirin,engüzel yeri.insanlarıyla beraber.
  ... reich
 5. 3.
  bir ayder yaylası vardır ki kelimelerin kifayetsiz kaldığı bir durum arz eder. Gittiniz mi dönmek istemezsiniz, döndünüz mü yeniden gitmenin yollarını ararsınız. Ayrıca müthiş şenlikleri olur;boğa güreşleri düzenlenir;hemşin horonu çekilir;herkes mahalli kıyafetler giyer yedisinden yetmişine...Yeşilin bu kadar tonu var mıymış dedirtir insana.Gidilmesi, görülmesi siddetle tavsiye olunur kısacası.(ayrıca bisiklet sporu ve fotoğrafçılıkla ilgileniyorsanız biçilmiş kaftandır)
  1 ... merdumzad
 6. 4.
  http://www.komikler.com/k...:60465/Tabelada_Matematik__
  1 ... zulfikardarbesi
 7. 5.
  hemşinli olduğum halde hala gidip göremediğim özlemini duyduğum yer.
  ... sidikli kontes
 8. 6.
  hemşin ile tek alakasının, bünyesinde yaşayan halk olduğu ilçe (ikisindeki halk da laz kökenli değildir). çamlıhemşin, hemşin değildir.

  ayder yaylası ile tanınır, müthiş biryerdir. doğa ve el değmemişliğin birleşimidir (şu sıralarda köy kısmı biraz fazla gelişti, az tepelere çıkın, oralar hala güzel).

  halkı, "hemşinli" diye adlandırılan insanlardan oluşur. ama bu hemşinliler de aralarında ayrılır. bir kısmı ermeni kökenli müslümanlar iken (ki kendilerine bunu söylerseniz döverler), bir kısmı selçuklu zamanında anadolu'ya yayılan türklerin bir boyundan gelen insanlardır (muhtemelen kayı). bu 2 halkı çamlıhemşin'de birbirinden ayırt etmek çok kolaydır. "hemşince" konuşan birini görürseniz (ki bu da aslında ermenice'nin bir çeşididir ama bunu da onlara söylerseniz döverler), bilin ki ilk gruptandır. ama çamlıhemşin'de, "hemşince" bilmeyen hemşinliler, ikinci gruba dahildir, türk boyundan gelmektedirler.

  ayrıca, daha önce de belirttiğim gibi, sokaktaki herhangi bir hemşinli'ye kesinlikle sormamanız gereken en önemli soru, ermeniler ile akraba olanlardan olup olmadığıdır (1. veya 2. gruptan olması farketmez, döver). fakat türk kökenli bir hemşinli'ye sorarsanız, oralarda kimin ne olduğunu, kaç çeşit halk yaşadığını, tarihsel ve kronolojik olarak anlatabilir.

  herneyse, diyeceğim o ki, tulum sesi eşliğinde, muhlama'mı yiyeyim, çayımı içeyim, çeşmeden buz gibi suyumu içeyim (son gittiğimde çeşmeden akan su, nestle'den lezzetliydi), ve oturup bir oh çekeyim, temiz hava alayım diyorsanız, çamlıhemşin (aslında ayder) sizin için biçilmiş kaftan.

  eğer "spor yapacam" derseniz; yazın rafting, trekking, jogging gibi faaliyetlerle ilgilenilebilinirken kışın mountaineering, skiing, heli-skiing, ve yine trekking gibi faaliyetler le de ilgilenilebilinir. ayrıca kısıtlı da olsa futbol ve basketbol da oynanıyor*.

  herkes için bir şey var orada. görmeden ölmeyin diyebileceğim bir yer. gidin bence. yani gidin. gitseniz sizin için iyi olur. aksi takdirde başınıza geleceklerden sorumlu değilim*.

  edit: 7 paragraftır yazmamışım, babam da buralıdır. aslında ayderlidir. ama ayder de çamlıhemşin sınırları dahilinde olduğundan çamlıhemşinlidir de.
  7 ... cherry no kokimiyoi
 9. 7.
  türkiye nin akciğerlerinden çok güzel bir ilçedir.
  2 ... gangbang
 10. 8.
  rize'nin ilçesidir.
  2 ... banainanma