bu konuda fikrin mi var? buraya entry ekle. üye ol
 1. 1.
  eskiden çignenen, "çam sakızı çoban armaganı" atasozumuze de konu olan kelime.. ancak bakkala gidip
  "Aabi senin de isin zor.. yok çileklisiydi, yok nanelisiydi, yok ışılıydı pırılıydı.. Eskiden ne guzel çamsakızı vardı bi.. isler ne kolaydı di mi "
  geyigini mutükip bakkaldan : "kullanıyodun yaniii" cevabı alinabilitesi yuksek, tecrubeyle sabit rezillik aracı..
  1 ... ombudsman
 2. 2.
  (bkz: çam sakızı çoban armağanı)
  1 ... deli bozgun dolu dizgin
 3. 3.
  bir ağda markasıdır.
  1 ... deli bozgun dolu dizgin
 4. 4.
  sanıldığı gibi çam ağacından değil köknar ağacından çıkan sakızdır. bakkal veya marketlerde satılan sentetik çikletler gibi balon yapılamaz. çiğnendikçe rengi morarmaya başlar ve sertleşir. en sonunda ağızda tamamen toz haline gelir.

  çam sakızının oluşum süreci:

  kışın donmamak için kabuğundaki özsuyu içine çeken ağaç karların erimesiyle yeniden canlanır. ancak gelişen, genişleyen, boy atan ağaca kabuğu dar gelir. bu yüzden kabuk; dal, budak, kök gibi kıvrımlı yerlerden çatlamaya başlar. ağaç, kabuğundaki bu yaraları kendi özsuyuyla, reçinesiyle onarmaya çalışır. bu reçineye halk arasında pis denir ve ahşap verniğinin* ham maddesidir. reçine zamanla kabuk üzerinde katılaşmaya başlar. eğer reçine ağacın güneşe bakan tarafındaysa kısa sürede sakız kıvamına gelir fakat vaktinden önce olduğu için tadı güzel olmaz ve birisi tarafından toplanmazsa kısa sürede bozulur. bu sakıza halk arasında kenkoh* denir. boza veya kan rengindedir tadı acıdır. eğer reçine ağacın gölgeye bakan bir kısmında yüzeye çıkarsa ancak yaza doğru sakız kıvamına gelir. halk arasında tsip denen bu sakızın rengi bal gibi sarımtırak ve yarısaydamdır, tadı aromatik ve hoştur.

  çam sakızının faydaları:

  çam sakızı mide öz suyu için stabilizatör görevi görür, ph değerini düzenler. mide hastalığı çeken kişilere tavsiye edilir.

  çam sakızı çiğnendikçe sertleşen bir sakızdır, yüz felci geçiren kişilerin konuşma yetilerini yeniden kazanabilmeleri için rehabilitasyon sürecinde yüz kaslarını geliştirmek amacıyla kullanılır.

  çam sakızı kuvvetli bir antiseptiktir. bugün bile arhavi' den batum' a kadar olan sahil şeridinde coğrafyanın elverişsizliğinden dolayı öyle ha deyince hastaneye gidilemediğinden dövülüp toz haline getirilerek yanık ve yaraların tedavisinde kullanılır.

  kaliteli çam sakızı nasıl anlaşılır:

  çam sakızı fındık büyüklüğünde kurumuş reçine topağıdır. bal gibi yarısaydam sarımtırak bir maddedir. tabaka şeklinde çam sakızı olmaz. onlar reçinenin yapay koşullarda kurutulmasıyla imal edilmiş halk arasında hilleli denilen sakızlardır. itibar edilmemelidir.
  ... sirin baba
 5. 5.
  (bkz: bedük)
  ... sadaeke
 6. 6.
  çam sakızı
  1 ... jimmy tudeski
 7. 7.
  çam sakızı
  çam sakızı
  2 ... jimmy tudeski