1. 1.
  yıllardır herkesin bildiği ama aslında kimsenin dile getiremediği gerçek.

  evet, süleyman çakır, mehmet karahanlı’nın emri, testere necmi’nin plânlaması ve cerrahpaşalı halit’in pusuya yatıp silahıyla vurmasıyla hayatını kaybetti. ama hiç kimse bu hadisenin arka plânına bakmıyor. gelin hep birlikte bir bakalım.

  1- süleyman çakır, istanbul sefiri yapılıyor. istanbul emri altına veriliyor. uyuşturucudan pezevenkliğe, arazi mafyalığından bar-pavyon işine kadar olan pis işlere bakan ufak çaplı mafya liderlerinin kendisine biat etmesi için toplantı düzenliyor. toplantıda ana konu barış ortamının sağlanması ve süleyman çakır’ın da hem isteği hem de vaadi bu yönde.

  toplantıya cerrahpaşalıları temsilen büyük abi halit’in yerine küçük kardeş metin gidiyor. toplantıda yapmış olduğu terbiyesizliğin üzerine süleyman çakır yapıcı konuşup gerginlik ortamını yumuşatmaya, koltuğa oturur oturmaz barış ortamı sağlamaya çalışmasına rağmen, polat alemdar lâfa girip metin’den ayar yiyince birdenbire süleyman çakır’ın hem makamını hem de lâfını ezip cerrahpaşa’lı metin’in kafasını kesiyor.

  2- cerrahpaşa’da metin’in yasını tutmak için 40 gün herhangi bir karşı eylem yapılmaması kararı veriliyor. diğer taraftan kendisinin avukatlığını yapması amacıyla cerrahpaşalı halit, elif eylül’ekendi usulünce iş teklifi yapıyor. buna kafası bozulan polat alemdar, yine çakır’ın aklına girip halit’in yeğenini kaldırtıp kurduğu düzenekle (kapı koluna bağlı iple silahın ateşlenmesi ve hedefin vurulması) halit’in kendi yeğenini öldürmesine sebep oluyor.

  3- kardeşinin acısını yaşayan halit, üzerine yeğeninin acısı da yüreğini yakınca çakır’ın ailesine aynı düzeneği kuruyor fakat boş tüfekle. ve ders verircesine not bırakıyor. “biz cerrahpaşalılar kadın ve çocuklara dokunmayız) gibisinden.

  buraya dikkatinizi çekiyorum. her şey polat alemdar’ın başının altından çıkmasına rağmen hedef tahtasına hep süleyman çakır konuluyor. bir noktada polat alemdar’ın düşünmesi gerekmez miydi? “ulan ben ne bok yersem yiyeyim olan hep süleyman çakır’a oluyor” diye. gerekiyor. ama düşünmüyor. çünkü çakır sikinde değil. varsa elif yoksa elif.

  4- süleyman çakır, alemi nizama getirirken iş uyuşturucuya gelince polat alemdar yine lâfa atlıyor. “okullarda uyuşturucu satılmasın.” yine süleyman çakır’ın aklına girip var olan düzenin bozulmasını sağlayıp işini baltalıyor ve testere necmi’nin uyuşturucularını ve paralarını imha ediyor. ihale yine süleyman çakır’a kalıyor.

  zaten daha önce de her şeyin başında siyah bir kağıtla kendisine tehdit mesajı yollayan testere necmi’nin yanına mesaj vermek için süleyman çakır ve polat alemdar birlikte gitmiş. süleyman çakır racona göre cevap vermeyi düşünürken, polat alemdar, ömer babacığının sikindirik hikâyelerinden birini aklına getirmiş, yaptırdığı şovla süleyman çakır’ın başını testere necmi’nin testeresinin önüne uzatmıştı.

  5- uyuşturucu meselesinde süleyman çakır istemeden de olsa hatta her ne kadar pişman da olsa testere necmi’ye kazık attığı için hüsrev ağa’nın dikkatini çekmiş onun ortağı olmuştu. işte o yüzden testere necmi’yi uyuşturucuya yönlendiren baron mehmet karahanlı’nın emriyle süleyman çakır’ın kalemi kırılıyor.

  ek olarak belirtmek istiyorum. mehmet karahanlı’ya bu kararı verdiren ve sinirlendiren sebeplerden birisi de süleyman çakır’ın uyuşturucuyu okullardan temizlemek istemesinin yanı sıra torbacıların okul önünde extacy hapları içirilerek öldürülmesi ve basının önünde “uyuşturucuya savaş açmış gibi” gösterilmesi, işlerini sessiz hâlletmeye çalışan karahanlı’nın yapısına ters olması. peki bu torbacıların bu şekilde öldürülmesi ve reklamının yapılmasının fikri kime ait? tabi ki polat alemdar’a. zira süleyman çakır sessiz sedasız öldürtecekti.

  hepsini toparlarsak, süleyman çakır’ın ölümüne giden yolun taşlarının polat alemdar tarafından döşendiğini net şekilde görebiliriz.

  geçtiğimiz günlerde katledilişinin 14. sene-i devriyesinde süleyman çakır’ın aziz hatırası için bu entryi yazmak istiyordum ama bugüne yetişti. ey gidi süleyman. bu dünya kimseye kalmazdı da senin gibi mert bir adamı en yakınındaki adamın ihaneti öldürdü ya. beni en çok kahreden de bu oldu.
  2 ... turkmen begi