1. 1.
  geçimini orman ürünlerinden sağlayan kişi demektir.
  ... linka
 2. 2.
  Balıkesir ilinin Bigadiç ilçesine bağlı bir köy.

  ilçenin tüm köyleri için:

  (bkz: Bigadiç)
  ... pipishik
 3. 3.
  Bitlis ilinin Güroymak ilçesine bağlı bir köy.

  ilçenin tüm köyleri için:

  (bkz: Güroymak)
  ... pipishik
 4. 4.
  Denizli ilinin Çivril ilçesine bağlı bir belde.
  ... pipishik
 5. 5.
  Elazığ ilinin Karakoçan ilçesine bağlı bir köy.

  ilçenin tüm köyleri için:

  (bkz: karakoçan/#5120457)
  ... pipishik
 6. 6.
  Eski adıyla Yabanabad bugünkü adıyla kızılcaham ve çamlıdere bölgesinde yaşayayan Türk boyudur.

  Ayrıntılı bilgiye linkten ulaşabilirsiniz.

  http://nedir.antoloji.com/citak/
  ... irkil
 7. 7.
  ankara'nın kızılcahamam ve çubuk dolaylarında yaşayan türk.. boyu değil. topluluğu diyebilirim sanırım. kökenleri hakkında çok çeşitli rivayetler var ama büyük olasılıkla bulgaristan'daki çıtaklar ile ilişkileri bulunmaktadır.
  2 ... tomris hatun
 8. 8.
  tam emin olmamakla birlikte bir şairin soyadıdır.
  -1 ... cimcime009
 9. 9.
  Çıtaklar; türklüğün önemli yörelerinden olan dobruca ve deliorman'da ortaya çıkmış, bir kısmı osmanlı döneminde anadolu'ya "tersine göç" etmiş bir türk topluluğudur.

  Geniş ve sık ormanlarla kaplı, yerleşimi çok seyrek bir yöre olan dobruca ve deliorman yöresi 10.yy'da bizans-bulgar savaşlarında tahrip olmaya başladıkça kıpçak ve peçenek türkleri buraları mesken tutmaya başlarlar, yöreye deliorman adını verirler. 12.yy'da bu yöre bizans'a sığınan selçuklu prensi izzeddin Keykavus ve tebaasına tahsis edilir. Keykavus ve yanındaki çepni türkmenleri buraya yerleşir ve kıpçak, peçenek türkleriyle karşılaşırlar. Çok geçmeden bu uç ırkdaş boy karışıp kaynaşır. Bu kaynasık yeni türk topluluğunun bir kısmı ortodoks olur, keykavus'a atfen "gagavuz" namını alırlar. Bir grup ise müslüman olur, kendilerini gagavuzlardan ayırmak için çitlerini beyaza boyarlar ve "çiti ak" olarak anılırlar.

  Epey zaman sonra osmanlı devleti deliorman ve dobruca'ya gelir. Burada türkçe konuşan Gagavuz ve çıtaklarla karşılaşırlar. Nüfus hareketlerini çok kullanan osmanlı ortodoks gagavuzlara dokunmaz. Ama Çıtakların bir kısmını alarak anadolu'ya,özellikle de ankara, bolu, sinop, kastamonu taraflarına getirirler. Böylece Çıtakların bir kısmı anadolu'da bir kısmı ise balkanlarda günümüze kadar yaşayagelmiştir.
  3 ... ateistvaiz
 10. 10.
  Bulgaristan kökenli türklerdir denmekte. Bir kısmı hala bulgaristan'da yaşamaktaymış bir kısmı da zamanında osmanlı tarafından bulgaristan'dan alınıp ankara-bolu çevresine yerleştirilmiş..

  (bkz: bunlar hep rivayet)
  2 ... tomris hatun