bugün

beklenmedik şekilde gelişen bir olay karşısında fiziksel ya da ruhsal apışıp kalmak.
(bkz: soka gireni kendine getirmek icin atilan tokat)
bir dönem atv de yayınlanan akıllara durgunluk verecek düzeyde uçuk ve absürd olayları senarize edip buna tezat ciddi bir formatla izleyiciye sunup dumura ugratan korcan korar harikası tv programı.
girişinde "dikkat! şoka giriyorsunuz" yazısı bulunun market. *
kalp damar sisteminin yasamsal organlara uygun oranda kanlanma yapmaması nedeniyle ortaya cıkan ve tansiyon dusuklugu ile seyreden akut dolasım yatmezligidir.
- kardiyojenik sok
- hipovolemik sok
- toksik sok
- anaflaktik sok

sok geciren hasta, duz olarak sırtustu yere yatırılır, bacakları 30 cm yukarı kaldırılır, bacakların altına yastık vb destek konulur, uzeri ortulerek ısıtılır, belli aralıklarla yasam bulguları degerlendirilir.
reklamlarını itici bulduğum marketimsi.
elektro versiyonu icin;
(bkz: electroconvulsive therapy)
saç spreylerinin satisinda %100 artis saglayan bir zamanlarin televizyon programi.
(bkz: aynaya sac spreyi sikildiginda cine5 in sifresiz izlenebilmesi)
rusça söylenişi meyva suyu olan söz. yazılışını bilmiyorum valla.
bir gazete ismi. *
bugün parasız kaldığımda inanılmaz ucuz ürünlerinin olduğunu farkettiğim market. misal, şok portakallı gazoz! yarıyarıya düşük fiyatıyla fanta'yı kesinlikle aratmamaktadır. yakında şok sigara, şokcell, şok bira gibi ürün ve servisleri de çıkarmasını dört gözle bekliyorum.
şok, daha ucuzu yok şeklinde sloganı olan alışveriş mağazası zinciriridir.
(bkz: kardiyojenik şok)
(bkz: hipovolemik şok)
(bkz: septik şok)
(bkz: nörojenik şok)
(bkz: alerjik şok)
"karısı tarafından aldatılan adamın boynuzları çıktı" haberiyle yaşlı bir teyzemizi dehşete düşüren, "galatasaray'a yapılan şikeler" haberiyle en yakın arkadaşımla günlerce dalga geçilmesine sebep olmuş, "tuvaletten çıkan yaratık" haberiyle bendenizi yıllarca tedirgin etmiş televizyon klasiği.
kesinlikle o dönemin çocuklarında büyük hasarlar bırakan program. kendimden biliyorum kardeşim,bende bıraktı. o klozet canavarı yüzünden üç ay tuvalete yalnız gidemedim ben. o gece altıma sıçtığımı hatırlıyorum . her tuvalete gittiğimde oturmadan yapmaya çalışıyordum,hatta bir ara banyoya filan dadanmıştım...
akşam akşam nasıl sinirlendim bak şimdi. donun üstündeki leke gibi kalmış zihnimde...
bir bölümünde hareket halindeki banliyö trenine onlarca kişinin gözü önünde bir adam yumruk atma girişiminde bulunmuş ama başarısızlıkla sonuçlanarak hayatını kaybetmişti. daha doğrusu programın formatı gereği ölmüş gibi lanse edilmişti. akabinde emniyet güçleri ve savcılık hareketi geçmiş, soruşturmalar açılmıştı, tedbirsizlik sonucu bir kişinin ölümüne sebep olma suçlamalarıyla.
ayrıca finansmanı türk silahlı kuvvetleri'nin rütbesiz personelince karşılanan özel amaca hizmet eden gazete.
Programın bir bölümünde sarıklı, cübbeli bir üfürükçü hoca vardı. Gizli kameralar ile tespit edilen bu hoca, mezarlıkların yakınlarında dolanır müşteri arardı. Müşteri diyorum çünkü belli bir para karşılığı ölenlere okur üflerdi. Üstelik mezarın başına gitmesi de gerekmezdi. Bir balona üflüyordu ve sizde balonu alıp mezarın üstünde havasını salabiliyordunuz. Şok ekibince tam iş esnasında yakalanan hoca, kameraları görünce hemen kaçmıştı. Güzel kurguydu.

Bir de "en çok yemek yeme" rekoru denemesi yapacak şişko bir adam vardı. Gülya olay noter huzurunda ve canlı yayında yapılıyordu. Önce yemek masası gösterilmişti. içi yemek dolu kocaman tencereler, tavalar, galon galon su falan.... Sonra herşey hazır dendi ve adam hapır hupur yemeye başladı. Beş dakika geçti, on dakika geçti derken adam birden ahhh uhhh sesleri çıkartmaya başladı ve yere yığıldı. Aaaa ooo derken bir de gördük ki meğerse adamın karnı patlamış. Gerçekçi olsun diye de az önce yediği içtiği şeyleri saçmışlardı yerlere.
bir marketler zinciri ismi olmasının yanı sıra ani değişmlerle bedene ya da ruha uygulanan şaşırtmacadır. bi sabah sözlükte bi müzik grubunun adını aratıp yazan tek insanın yıllar önce görüşmeyi kestiğiniz ilk sevgiliniz olduğunu düşünmenizi sağlayacak tesadüflerle karşılaştığınızda ya da sıcacık duş alırken tüp çat diye bitip buzzzz gibi suya kaldığınızda başınıza gelenler gibi yani.*
şok : bir yonca evcimik şarkısı. ilk albümü abonede yer almaktadır.

beklenmedik bir anda
girdin bak hayatıma
hiç aklımda yokken
dolaştı elim ayağıma
sakin sessiz yaşarken
aşkı hiç düşünmezken
durgun denizde yüzerken
tutuldum fırtınaya
alt üst oldu hislerim
gerçekten bu ben miyim
uyur gezer bir halde
bak sancılar içindeyim
dondum kaldım bir anda
cıkmazın ortasinda
ne yapmalıyım derken
düşmüşüm ben tuzağına
kalbim şok yedi
tutuştum o anda askından
beynim şok yedi
uçtu gitti aklım başımdan
sevgim şok yedi
vuruldum sana ilk bakışta
yerde mi gökte miyim
ayaklarım kesildi yerden

söz - müzik: şehrazat

hatırlayamadık yardımcı olun memedali beyyy diyenler için : http://www.youtube.com/watch?v=R-00KaE0q_4
90larda ortaya çıkmış türkiye nin gerçeklerine ayna tutmuş bir sürreality şovdu aynı zamanda. metin yazarlarından biri, netteki sözlük formatı kadar ilginç bir itiraf formatı ile itiraf.com u açan ersan özerdi. sürreality şovdu, çünkü aptal saptal haberlere ne kadar inanmaya meyilli olduğumuzu ispatlamışlardı. bebe denilecek yaşta izlerken yarısına inanır, yarısına inanmazdım. sonradan "bu bir mizah programıdır" gibisinden bir ibare koydular zaten ekranın sağ alt köşesine. ama hiçbir şey fayda etmedi. klozetten çıkan göt kapan susam sokağı kırpıkı kılıklı yaratık tüm türkiyeyi sallamıştı. bebeydim ama inanmamıştım. lakin üst kattaki komşunun oğlu inanmıştı ve bu korku, gece işemeye kalktığında ayakta işerken klozette gördüğü su kımıldanması sonucu duvara sarı bir kavis çizmesine sebep olmuştu. şok programının o kavisi gelip çekmesini çok istemiştim şahsen, ama gelmediler. canları sağolsun.

daha önce de dile getirilen başka bir gerçek var ki, bu programın ciddi takipçileri ana haberde görev yapan korcan karar'ın sunduğu hiçbir haber ciddiye alamamakta, aksine "seni hınzır" diyerek sırıtmaktadırlar. keşke geri dönse programıdır. ama geri döndüğünde aranan adam gibi irtifa kaybetmiş yarım yamalak olarak gelecekse, hiç anlamı yoktur tabii..

(bkz: doksanlarda çocuk olmak)
uzun bir zaman önce atv de yayınlanan güzel bir programdı.bilmiyorum belki şimdi öyle sağlam bir program yapılsa aynı tadı verir miydi? çünkü o zamanlar çocuktuk.

bir bölümünde, o zamanın program sunucusu, şimdinin kuzey ırak savaş muhabiri korcan karar " az sonra gül kokulu tv yayını yapacağız" diyordu ve beni çok heyecanlandırmıştı.

merakla bekledim ve " evet şimdi gül kokulu yayına başladık, tv nize iyice yaklaşın ve koklayın, hissedeceksiniz " dedi. gittim ve * kokladım. ağzım burnum gül kokusu yerine, uzun zamandır silinmeyen tv nin tozu ile dolmuştu.
bim ve a 101 ile ucuzlukta yarışan, migrosun sahip olduğu market. şok marka gazoz, fiyat-performans oranı açısından rakipsizdir. * portakallısı 0.65 ytl, sadesi 0.69 ytl, mandalin ve yeşil elmalısı * 0.75 ytl.

cidden çok uygun fiyatlı ürünleri vardır.
şök: şube öğretmenler kuruludur. zamanında en güzel yıllarımı burnumdan getirmişlerdi kendileri.

şok: alışveriş merkezi, ucuzdur ama çok da kaliteli markalara yer vermezler. hatta çoğu zaman kendi üretimlerini satarlar ucuza.

şok olmak: herhangi ilginç bir durum karşısına şaşırma eylemi.
90lı yıllarda atv'de çıkan acayip bir show programıydı. Yaptığı bazı saçmalıklar öyle dikkat çekti hep izlendi. Gece 23:00'te başlardı ve 1saat sürerdi. Hiç kaçırmazdım ama o zaman çocuktuk tabi zihin unutuyor aradan onca yıl geçince. Yinede hatırladıklarımdan bazı bölümler: mağarada yaşayan 30cm'lik boyunda insan(ne şaşırmıştım be taşdevrinden gelmiş gibi bi adamdı), ufolar bir türk pilotunu kaçırdı, konuşan hayvanlar, en unutamadığım ise kokulu yayın yapıcaz diyip hem görüceksiniz hem duyucaksınız aynı zamandada ekrandaki nesnenin kokusunu hissedeceksiniz dedikleri showdu. O kadar bekledik arkadaşlarla ve sonunda çıkan şey ekrana bir gül resmi verip altyazıdada 2dakika bu resme bakın ve kokusunu hissedin demeleriydi.Arka plandada esrarengiz bir gerilim müziği vardı. Bazı arkadaşlar bilmem korkularındanmıydı artık kokuyu duyduklarını bile söylediler.Tüm bunlar ben 9-10 yaşlarımdayken oluyordu korkmamak eldemi, bi teksoy görevde bide şok başka ne vardıkı bizim dönemde.
bir market ismi.