bugün

yagmur yagarken ya da öncesinde,sonrasında, ortasında çakar.korkutur.
Bir bulutun tabanı ile yer arasında, iki bulut arasında veya bir bulut içinde elektrik boşalırken oluşan kırık çizgi biçimindeki geçici ışık, balkır, çakım, çakın, yalabık, yıldırak *
çukurova üniversitesi'nin ithal muzlar ile rekabet için ürettiği 2 cins muzdan birine verdikleri isim. diğeri için; (bkz: azman)
(bkz: sema şimşek)
(bkz: bana her şey seni hatırlatıyor)
(bkz: yaklasmayin yazarim)
an itibariyle istanbul semalarında bol ve büyük miktarda gözlemlenen görkemli ve korkutucu doğa olayı.
peyami safanın eşsiz lezzetteki bir romanıdır. kişilerin ruh çözümlemelerini kusursuz şekilde işlenmiştir.
(bkz: yusuf şimşek)
Bir bulut içerisinde hidrometeorlar olarak adlandırılan parçacıklar gelişir ve etkileşime girer, çarpışma sayesinde de yüklenir. Daha büyük parçacıkların daha fazla negatif yük kazanma, daha küçük parçacıkların ise daha fazla pozitif yük kazanma eğilimde oldukları düşünülmektedir. Bu parçacıklar, bulutun yukarı bölümünün tamamen pozitif yük kazanması ve bulutun aşağı kesimlerinin negatif olarak yüklenmesine kadar, dikey hareketler ve yer çekiminin etkisiyle ayrılma eğilimindedir. Bu yük ayrılması, hem bulut içerisinde hem de bulut ile yer arasında çok büyük bir elektrik potansiyeli oluşturur. Bu potansiyel milyon voltlar seviyesinde olabilir ve sonunda havadaki elektriksel direnç bozulur ve parlama (şimşek çakması) başlar. Yani şimşek orajın negatif ve pozitif bölgelerindeki elektriksel boşalmadır.

Bir şimşek çakması, ortalama dört çakma serisinden oluşmaktadır. Her şimşek çakmasının boyut ve süresi değişiktir, ancak tipik olarak ortalama 30 mikrosaniyedir. Her çakma için ortalama en yüksek güç 10 üzeri 12 watt'dır.

Mitolojide, şimşek ve yıldırımdan doğaüstü varlıkların atmosferik patlaması: tanrıların büyük silahı olarak korkulmuştur. Eski Yunanlılar şimşeğin/yıldırımın Zeus tarafından fırlatılan mucizevi ışık olduğuna inanırlar ve korkarlardı. Vikingler için şimşek, Thor'un at arabasını bulutlara doğru sürerken, çekicini örsüne vurmasıyla çıkan parlama ve gürültüydü. Uzak Doğu'da Buda'nın ilk heykellerinde her yönde uzanan oklarla şimşek/yıldırım figürleri taşıdığı görülmektedir. Kuzey Amerika'daki Kızıldereli kabileleri de şimşeğin, kanat çırptıkça gök gürültüsü meydana getiren mistik bir kuşun parlayan tüyleri olduğuna inanırlardı.

en yaygIn şimşek tipleri; bulut yer arasinda simsek, bulut ici simsek, bulutlar arasi simsektir.

ayrIca Değişik tip ve formda çok sayıda şimşek isim ve tanımlamaları vardır. Kimileri alt kategorilere ayrılırken, diğerleri optik ilüzyonlardan, görünümlerden veya söylentilerden ortaya çıkabilmektedir. Bazı popüler şimşek terimleri şunlardır: yumak şimşek, ısı şimşeği, boncuk şimşek, çarşaf şimşek, kara şimşek, şerit (kurdele şimşek), renkli şimşek, düz şimşek, kıvrılan şimşek, buluttan havaya olan şimşek, stratosferik şimşek, kızıl cinler, mavi jetler ve cinler...

kaynak: http://www.dmi.gov.tr
Uludağ üniversitemizin değerli Öğretim üyesi Anatomi ana bilim dalının hoşsohbet Cankur soyadlı elemanı.
(bkz: şimşek aşkı)

http://www.youtube.com/watch?v=3L1su9rWmNM&feature=related
Yalnızız daki Samim karakterinden sonra kapılarımızı Müfid'e açtıran bir Peyami Safa romanı. Yazarın tüm kitapları gibi, bu kitap da felsefeden nasibini yeterince almıştır. Lakin, kitabı okurken kızarsınız istemeden... Yazar, birçok kitabında yaptığı gibi bunda da erkek karakteri büyük bir aşkla onurlandırırken kadının sevgisini yerden yere vurmuştur. Kadın acizdir onun gözünde, doğu ile batı arasında sıkışmıştır, nefsine her daim yeniktir. işte Peyami Safa kitaplarını okurken duyduğum sızının bir kısmı bundandır, bir kısmı da bu kitapta geçen şu gibi diyaloglardandır:

- Pervin... Sen misin?
- Benim... Müfid.
- Rüyada mıyız?
- Hayır.
Pendik tarafında biraz once cakan simsek arabaların alarmlarını bile devreye gecirmistir.
-ben istanbuldan gopuh, soz sende birand.
+eeeeeeeeeeeeeeeeee, ııııııııııııııııııı...
askerdeyken bol bol çikolatasını bisküvisini yediğimiz nadide markamızdır. sağ ol var ol.
kendisi ve sonrasında gelen muazzam gökgürültüsü, benim muazzam fobilerimden yalnızca bir tanesidir. gerçekleştiği vakit değil sokağa çıkmak, evde bile kaçacak yer ararım fakat o muhteşem gürültüden kaçmak ne mümkün.
kek,çikolota vb gıdalar üreten firma.
allahın varlığına kanıttır, kızmıştır.
Türk Havacılık ve Uzay Sanayi AŞ (TUSAŞ) tarafından geliştirilen insansız Hava Aracı.

ilk uçuşunu bugün başarı ile gerçekleştirmiştir.
müfid in çaresizliğini en derinde hissettiren peyami safa romanı.

--spoiler--
diğer peyami safa romanlarından ayrılan bir tarafı var gibi geliyor bana: zihinde resim olarak biraz daha fazla şey bırakması.
mesela müfid in pervin i rüya zannettikten sonra hasta yatağındaki şaşkın bir görüntüsü.
sonra pervin in koşup ışığı açtığı ve müfid in şüphesini gördüğümüz ilk sahne.
böyle birkaç şey tekrar hatırlanana kadar filmden kareler gibi duruyor. durdukça da acılaşıyor.
--spoiler--

edit:

"ali bir yalan söyledi:
- samiye'ye rast gelmiş de söylemiş. deli gibi imiş. ağlıyormuş. seni çok görmek istiyormuş. cesaret edemiyormuş.
hasta gözlerini açtı:
- ne zaman ?
- şimdi samiye geldi haber verdi. bugün rast gelmişler birbirlerine.
- cesaret etsin artık... bende... kin... kalmadı. kin... demek... çünkü... hayat demektir... bende hayat... kalmadı.
hasta gözlerini kapadı. nefesi derinleşiyordu. ali on beş dakika daha durdu ve odadan çıktı."
çekilen ilk şimşek resmi 1882 yılında çekilmiştir.

görsel

(bkz: William Jennings)
yine peyami safa yine insan psikolojisi, felsefe ve sosyoloji üzerine çok derin değerlendirmeler. müfid'in zayıflığının değil gücünün göstergesi olan harika bir eserdir tavsiye edilir. bu romanın ünlü filozofu ise ali arkadaşımızdır.
korkma ruh kendini müdafaa eder" demiş ve anlatmak istemişti ki ruhun da vücut gibi bir nevi "korunma" sevkitabiisi vardır.
Hele izettinefs kendine vaki hücumları ilk fırsatta reddetmek için şuursuz bir müdafaa kuvveti hazırlar; bir mukabil taarruza, sadece "kin" ismini vermek de mümkündür.

peyami safa
ruhuma ilmik ilmik dokunmuş kutsal bir şey bu. sanki kırbacımı vurduğumda atımın baldırına bir şimşek çakacak ve görünmez illeri aşacağım sanıyorum. kılıcımı salladığımda 10 düşmanı alt edeceğim gibi.
Pervin!
Benim yerimde olsaydın benim gibi yapardın: böyle bir mektup yazar, zevcene bırakır, bir daha onu görmemek üzere bu evden çıkardın. Ben de öyle yapıyorum. Çünkü... Hayır..sebepleri sana bildirmeğe lüzum yoktur; sen ki o sebeplerin hepsini icadettin, onları benim kadar, belki daha mufassal bilirsin.

Pervin; ayrılıyoruz.
Yakında resmen de ayrılacağız. Bu andan itibaren serbestsin, daha doğrusu ben, senin izdivaç esnasında da kendi kendine bahşettiğin bu serbestliği rızam ile kanun ile sana veriyorum. Artık rahat ol, şimdiye kadar bilmeyerek harcadığım izzetinefsimin zararlarına katlanıyor ve daha fazlasına dayanamayarak çekiliyorum. Teyzemin yanında oturacağım. Bu mektubu yazarken tarih haziranın üçüdür, gün çarşambadır, saat sabahın sekiz buçuğudur, hava güzeldir, kalb rahattır, hayat yenidir ve ben her şeyi anlamış bulunuyorum.

Peyami Safa
Garip Bir erkek ismi.
az önce şu meşhur resimlerdekine benzer bi tane gördüğüm muazzam varlık.