bugün

Kötülüğün yaratıcısının doğrudan, (inanc sahiplerine göreyse dolaylı olarak) allah olduğu sonucundan hareket ettiğimizde allah'ın da bir tür şeytan olduğu düşüncesidir.

Hemen bir karşi tezle düşuncemizi çurütecekler yorulmasın

Bu konuya renk katmayı kimseye bırakmak istemem.

insanı yaratan allasa o halde allah bir insan mıdır? der gibi olduğunu duyuyorum.

Tercihlerinde özgür, Irade sahibi bir mahlük yaratan allahtir allahsa iradenin kendisidir. Insan bazi yönleriyle tanriya en yakin varliktir belki de.

Her neyse.

Somut ve soyut olan üzerine de tartisabiliriz.

şeytan basli başına soyut bir kavramdır.

Demek ki allah iyiliklerinde kötülüklerinde kaynağıdır.
O zaman,
Mutlak iyi bir allah yoktur.
Yok eğer Oyle olsa her şey iyi olmalıdır.

Simdi de buna gerekçe olarak insanın sınanması meselesini ortaya attığınızı duyar gibi oldum.

Hayır hayır çocuklar.
Allah oyun mu istiyor derim ben de size o zaman.

Sonuçta bir ölçüde kaypak bir mahlûk yaratmasındaki ve onların iradeli olmasını beklemesindeki sebep nedir?

Onun böyle bir mahlûk yaratmasındaki esas gaye nedir?
Bizim değil onun açısından?

Muhtemelen daha düzgün mahlûklar yarattıginda cennetinde ağirladigi bu günahsız, iradesiz mahlûklar canınını sıkıyordu? tasarılarındaki tatsızlık artık onu tatmin etmiyor muydu yoksa?

Tercihlerinde özgür mahluklar yarattiginda secme özgürluğu olan belki de daha tanrisal yaradılışlıların gönlüne girmek daha mı mutlu ediyordu, tanrı olmayı daha mı anlamlı kılıyordu bu?

Iblis denen cin mahlûku da tanrısının bu sebepten biriciğiymiş bir zamanlar ne var ki iblis onu çok úzmüş, saygısızlık etmiş, haddini aşmış.

Neyse sonucta insan meselesi, insan ve tanrısı arasındaki karşılıklı bir tatmin ve karsilikli ihtiyaçların karşılanmasıyla mı iliskilidir.

Selam ve dua ile.
Uyanmışın aferin. O yüzden şeytan değil allah yaratıyoruz. Göt korkusu...
Artık şeytan adına konuşan insanlar görmeye başladık.
Allah iradesi olan bize ve şeytana seçme hakkı vermiştir.

Evet her şey onun emri ile oluyor.

Ve o bize bağımsızca, kendinden de bağımsız olarak seçmeyi emretti. Şeytan ve biz de çıkarımız, hırsımız, egomuz, kibirimiz ve aç gözlülüğümüz ortaklığında seçimimizi yaptık.

Allahın şeytana emri şunu seç değildi. Özgürce istediğini seç idi. Ve o da seçti.