bugün

aslında bunun temel nedeni onların dini iyi bir şey sanması başkalarının bunu sürekli anlamadığı için kötü uyguladığını düşünmesi. ben şeriat gelsin ama arabistan irandaki gibi olmasın diye bile gördüm. peki nasıl olacak? şeriat dediğin bunlardan başka ne model var?
yani senin allah ın ne istediğini onlar anlamadı da sen mi anlayacaksın?
hayır mantıksız diye diyorum.
bunun bir başka nedeni de osmanlının çok ütopik anlatılmasıdır. hal böyle olunca adam şeriat gelirse viyanaya dayanacağız zannediyor.
halbuki var olan toprakları bile nasıl koruyacağını düşünse daha iyi olur.

temel nedeni bu iki şey bence. şeriat istemeyen müslüman da kıvırıyor yok aslında peygamber bir tek uyguladı, halifelik zamanı bozuldu diyor. kısaca istemiyorum bu saçma sistemi demiyor da saçma sapan konuşuyor.

işte bunlar hep dinin beyni uyuşturması sonucu ortaya çıkan saçmalıklar. yoksa dininin süper olduğuna inanıp insanların bunu tam uygulamadığına veya uygulayamayacağına inanıyorsa allah ın bu kitabı neden gönderdi ?
süs olsun diye mi yani?
enteresan durum.
Lekum dinikum veliyedin ayetinden bi haber yobazzo tespiti.
Hayır Allah dünyadaki her insanın müslüman olmasını sağlayamaz mıydı? Evet buna gücü kuvveti yeterdi değil mi? Ee Allah bile insanlara farklı şeylere inanma seçeneği sunmuşsa sen kim köpeksin ki götünden element uydurup insanları senin gibi inanmaya zorlayabiliyorsun? Bu yavuşaklığı yaptıktan sonra "oslom hoşgoro donodor" diyebiliyosun?
Bu kadar keskin olursanız önüne geleni münkir (kafir) ilan eden ışid militanlarından, sözde selefi özde vehhabi suudun satılık ingiliz kafalı mezhepsiz ulemasından ne farkınız kalır? insanları tekfir (küfürle itham) etmek islamda hiç kimsenin hakkı değildir. Velev ki küfrünü alenen beyan etsin. O taktirde bile ancak şu kadarını söyleyebilirsiniz: "şu hal şu kelime islama göre insanı küfre düşüren hallerdendir." Bu da ulemanın hakkı. Bunu da biz yine kesinlikle söyleyemeyiz. Sen karşındakini küfürle itham edersen, onda zerre kadar iman varsa, o isnadın sana geri döner küfre sen düşmüş olursun.

insanların bilgisizliğine bakıp ahkam kesmeden önce insanın kendi cahilliğini bilmesi gerekir.
güncel Önemli Başlıklar