bugün

aynı mantıkla saf su da orucu bozmaz. içmeden önce bardağı iyice inceleyin. iki adet hidrojen ile bir adet oksijenden başka birşey yoksa içebilirsiniz. katkısızdır, caizdir.
(bkz: yok artik ali sami)
oruç tutmayanların oruç tutanlara önerileridir bunlar.. oruç tutulan bir ortamda, mekanda veya toplumda ezik, eksik ve yalnız kalmamak için bu tarz ilginçliklere başvurur..

*oruçlu musun naci?
-hayır
(aradan zaman geçer)

-abi biliyor musun, şekersiz sakız oruç bozmuyormuş..
*yoo, senden duydum..
(aradan zaman geçer)

-abi biliyor musun, sevişmek orucu bozmuyormuş..
*hmmm

-abil biliyor musun, hettere hüthüt orucu bozmuyormuş..
*ya tamam, kes artık..

çıkan sonuç:

(bkz: bekara karı boşamak kolay) *
sakızı yutmazsan bozmaz. ama tükürük bezleriyle beraber sindirim sistemini de çalıştırarak midenize asit salgılatır ve karnınızı acıktırır. aklı olan çiğnemez herhalde oruçlu oruçlu.
en iyi ihtimal oruç bozmasa bile şık olmayan davranış olacağından gereksiz tartışmadır konu üzerine.
aklımıza zekeriya beyaz'ı getiren ne üdüğü belirsiz söylem.
her ramazan ayı öncesi yapılan geyiklerden sadece birisidir.
daha evvel çiğnenmiş, hiç bir katkı maddesi olmayan ve çiğnendiğinde eksilmiyen sakız ise doğru bir önermedir. ancak daha evvel çğnenmemiş saf bir sakızı oruçluyken çiğnemeye başlamak mekruhtur. zaten katkı maddelisiyle çiğnenmesi caiz değildir.
sözlükte ramazan ayı boyunca yaşanacak türlü polemiklerin habercisi.
(bkz: türban out oruc in)
yok öyle birşey.
(bkz: bize öyle bir bilgi gelmedi)
bu yıl aldığım en iyi haberdir. sakız bozmuyorsa, sigara içmek orucu hiç bozmaz.
(bkz: rabbime sordum falım dedi)
şekersiz suda bozmaz o zaman çiğne gari...

(bkz: saçmalık)
"mideye inmediği ve de insanı doyurmadığı takdirde (ki sakız da insan doyurmaz ya) şekersiz sakız oruç bozmaz" diye biliyorum emme yanlış mı acep onu bilmiyorum.
(bkz: beyaz hoca yazar olsa açılacak başlıklar)
bu entryi görünce aklıma hemen beyaz hocanın bir zamanlar söyledigi öpüşmek orucu bozmaz sözü geldi.

gerçekten çok saçma dini bu tip şeylere alet etmeleri.

(bkz: öpüşmek orucu bozmaz)
şekersiz sakızın gıda içermediği ve çiğnerken yutma olmadığından hareketle yapılmış dini yorumdur. ama yine de insan oruçluyken böyle şeylerden evhamlanır, şekersiz de olsa sakız çiğnemeye pek heves etmez.
bu kişinin avam/havas/havas'ül havas olmasıyla alakalı olan durumdur. şekersiz sakız çiğnemek avamın orucunu belki bozmaz ancak örneğin; iftarda ne yiyeceğim düşüncesi bile havasın orucunu bozar.
evet bozmaz lakin oruçluyken de ağızda tavuk boku gibi de şakır şukur sakız çiğnemek edebe aykırıdır.
zekeriya beyaz yorumudur dikkate almayınız.
her yıl ramazan ayında toplumu gerim gerim geren şu orucu bozar, bu bozmaz kabilinden boş muhabbetlerin bu senelik açılış polemiği.

yok 2,5 litrelik kola içtim orucum bozulur mu, yok hanımı yanaktan öptüm bozulur mu. yuh yani, az buçuk değişin be.
http://www.google.com.tr/...s:22&tx=131&ty=31
tuzsuz yemeğin orucu bozmamasına benziyor.

(bkz: allah iyiliğini versin emi)