bugün

Allah'a verdiği nimetler için teşekkür etmek demektir.

(bkz: allah a şükürler olsun)
(bkz: allahım çok şükür)
arapçadaki şukr kelimesi ile türkçedeki etmek fiilinin birleşmesinden meydana gelmiştir. sadece tanrıya değil bir kimseyede minnet duymak ve gönülden bağlı olmak anlamınada gelir
yaşanmamışlıklar için ağlamak yerine yaşanacaklar için yapılması gereken eylem. geçmişi düşünüp hüzünlenmek niye? geleceği düşünüp heyecanlanmak dururken.
farkındaliktir.
başkalarının başına bir sey gelip ders alarak değil , elinizdeki olanların sadece var oldukları için farkına varıp şükretmektir.
hayatın anlamını çözmektir. nerden geldiğini bilmek ve nereye gideceğini sezmektir.
gereksiz bir eylemdir,insan basina gelenlerden ve de secimlerinden bire bir kendisi sorumludur,her hangi bir dıs etkenin yardimi ya da mudahalesi soz konusu olamayacagindan, sukretmek yerine daha iyisini yapabilme dusuncesiyle yanip kavrulmalidir.
Sırrın olmazsa olmazı.
(bkz: The Secret) (bkz: Rhonda Byrne)
Efsane Wimbledon tenis oyuncusu Arthur Ashe AIDS'ten ölmekteydi. Dünyanın her köşesindeki hayranlarından mektuplar yağmaktaydı.

Bunlardan bir tanesi şöyle soruyordu: "Neden Tanrı böylesine kötü bir hastalık için seni seçti?"

Arthur Ashe buna şu cevabı verdi:

Tüm dünyada.50 milyon çocuk tenis oynamaya baslar, 5 milyon tenis oynamayı öğrenir, 500.000 profesyonel tenisi öğrenir, 50.000 yarışmalara girer, 5.000 büyük turnuvalara erişir, 50'si Wimbledon'a kadar gelir, 4'ü yarı finale, 2'si finale kalır. Elimde şampiyonluk kupasını tutarken Tanrı'ya "Neden ben?" diye hiç sormadım. Ve bugün sancı çekerken, Tanrı'ya "Niye ben?" mi demeliyim?

Mutluluk insani tatlı yapar. Zorluklar güçlü yapar. Hüzün ise insan yapar.

Yenilgi mütevazı yapar. Başarı insanı ışıldatır. Ama yalnız Tanrı yolumuza devam etmemizi sağlar.

Not: Forward maillerden alıntıdır.
rab ın sınadığı her sınavda, verdiği yaşattığı herşeyden ötürü ona teşekkürleri sunmaktır..onun büyüklüğüne sığınmaktır.
Sinmektir, insandan koyuna evrimdir. Şükredeceksiniz, elinizdekiler için şükredeceksiniz! Sizin çocuklarınızın okul harçlığı yokken çocuğum var diye şükredeceksiniz! Çocuklarınız televizyonda et gördüğünde yutkunduğunda "ya televizyonu olmayacak kadar fakirler ne yapsın" diyecek şükredeceksin! Alem cukkalanır, şükür kırbacını sırtına her vurduğunda biraz daha fakirleşeceksin ama şükredeceksin. Yaşamak zorunda olmadıkları berbat bir hayat yaşayan karına,kızına şükretmesini söyleyeceksin, şükretmeni söyleyenler bir sürü karı alacak kendine alem yapacak, rahatça yaşayacak sen şükredeceksin. Ama yumruğunu kaldırıp hakkınızı aramayacaksın.
işte erdem! işte insanlık!
tanrı korkusu ile insanların sığlaştırılmasıdır.elindeki ile yetin, aza kanaat etmeyen çoğu bulamaz gibi bir şeydir bu da.şükretmek koşulsuz itaat demektir yani köleliğe giriş.
bencilliktir.
allah-u teala'nın verdiği nimetlerle, ona karşı gelmemek, ona isyan etmemek, düşünmemek, üretmemek, koyun olmaktır, sessiz sedasız kasabın bıçağı altına yatmaktır.
daha fazlasına göz dikmemektir.
ne yazık ki pek az yapılandır. değerlerin değerleri (!) yitirildikten sonra anlaşıldığı için, normal zamanlarda es geçilendir.
isyankarlığa sapmamak için daima yapılması gerekendir.
bir o ucundan bir bu ucundan bakıp, bütün olarak göremeyen bünyelerin saçma bulduğu hamddır. belki tüm gerekenleri bir arada görememiş olmanın cahiliyetiyle ahkam kesenler için;

(bkz: komşusu aç iken tok yatan bizden değildir)

gereksiz değil, belki eksik bir uygulamadır. eksikliği kendisinden değil, diğer ibadetlerle eş zamanlı olarak yapılmayışından olabilir.

kişilere değil kaynağa bakmak gerekir, kaldı ki birisinin bir şeye inandığını söylemesi o şeyi tam anlamıyla temsil ettiği anlamına gelmez.
"Başına ne gelirse gelsin, karamsarlığa kapılma. Bütün kapılar kapansa bile, sonunda O sana kimsenin bilmediği bir patika açar. Sen şu anda göremesen de, dar geçitler arasında nice cennet bahçeleri var: Şükret! istediğini elde edince şükretmek kolaydır. iş, dileği gerçekleşmediğinde de şükredebilmektir."
rahatlatır.
beterin beteri de vardır diyip bulunduğun duruma razı gelmektir.yaratan da bunu istemektedir zaten senden.
Sizin şikayet ettiğiniz hayat, başkalarının hayalidir. Halinize Şükredin...
kaşınmaya tırnak ve def-i hacete dübür.aşagılanan 2 organ ve eylem,birde olmaması durumunu düşünün isterseniz..
bardağın dolu yanını görmektir.
bardakları boş insanları görmenizide sağlar.
http://uludagbesiktas.blo...sey-anlatan-bir-kare.html

her zaman yapılmalıdır.
* "ay popom mu büyümüş benim böhühühü" , " kızım ahmet beni günde 10 kez arıyor artık sevmiyor mu beni" , " ya ayşe kızım bi çanta beğendim 250 dolarcık ama babam almadı biliyormusun" , " elalem ıphone4 kullanıyor biz hala bu telefonu kullanalım"

* - aşkım otobüse bindim ben
- indim akşım evdeyim
- akşım lavaboya giriyorum
- aşkım dersten çıktım ben

"kızım-oğlum nerdesin bakayım ne zaman geleceksin"
"ya anne sıkma insanı ya hep sorgu hep sorgu kaçıp gidicem artık yeter ya"

ilk örnekte vücudundan, aile hayatına kadar memnun olmayan insan örneklerini gördük. bi alttaki örnekte ise sevgilisine s*çtığını bile haber verirken, annesini bi soru sorudğunda ağzına eden bir diğer modeli gördük. *.
14 şubat akşamı yanlızlığımdan dert yanarken 15 i sabahı babamı kaybettim bi gece önceki yanlızlığımla sabah ki yanlızlığımın farkı... tarif edilemez di.
liseye giderken zayıf ve çirkin bir kızdım * anneme hep dert yanardım anne neden şöyle bıdı bıdı bıdı. bir gün dedi ki "kızım bak elin ayağın tutuyor okuluna gidiyorsun, maşallah sağlığında yerinde, istediğini alıp istediğini yiyorsun, ya elin ya da ayağın aksak olsaydı şu dert yandığın şeyleri mumla arardın " dedi.
bir şeylerden dert yanmayı bıraktım. her zaman en iyisi için çabaladım ama olmadığında da elimdekinin kıymetini bildim. sanki artık daha mutluydum. zorlu ve yanlız bi hayatım oldu ama karşılaştığım tek soru "nasıl bu kadar sabırlısın" , " ben olsam senin gibi olamazdım." kimsenin hayatı dört dörtlük değildir ama mutluluğun ya da huzurun anahtarı da isyan da değil.
ölümsüzmüş gibi geliyor ama dünya fani hırs ve kıskançlıkların geçici heveslerin esiri olmaktansa, elindekinin yanındakilerinin kıymetini bilerek yaşamak bence daha mantıklı.