bugün

Boyle bir iticilik yok. Alti ustu ders veriyorsun. Resmen kendi tofaş tribi ferrari
Ders verse yine iyi ders de vermiyo biz anlatıyoruz.

Egoya bak lan.
Bizim bir hocamız vardı kendisini çok zeki sanırdı. Elinde kitap ders anlatır ama basit matematik sorularını yapamazdı. Elinden kitabı alsan sana bakacak seviyede bilgisi var. Türev integral uzaktı kendisine! Bazen takılmak için soru sorardım.
hemen hemen her öğrencinin bir dönem veya tüm eğitim hayatı boyunca muzdarip olduğu şey.

kendi kendime söz verdim. öğrencilerimin kızmamdan korktuğu, çekinip önümde el pençe divan durduğu bir hoca asla olmayacağım. agresif ve taktı mı takan hoca olmamak için elimden geleni yapacağım. beni sevdikleri için saygı duysunlar, benden korktukları için değil.

Çok sevdiğim 4-5 tane hocam var, onlar gibi olabilirsem ne mutlu.
üniversite hocalarından ders almadım ama iş gereği içlerindeyim.

mesela bir hastalığı anlatıyor, diyelim ki behçet hastalığı. amk. sanki hastalığı kendi bulmuş.
türlü yokluklarla, imkansızlıklarla hastalığı bulan hulusi behçet te bile bu kadar ego yoktur.
adamlar bildiğin lise hocalığı yapıyor.üretme yok, buluş yok.tezleri kopyala yapıştır.Birde üstüne maaşları arttı kim olsa trip yapar.
Dikkatimi çekense yaş ilerledikçe egonun kibrin azalması. Asistandaki hava dekanda yok amk.
Öğrenci milleti* verdikçe ister ve tembelliğe meyillidir, çünkü insandır.

Hocalar da bunu çok iyi bilir. Çünkü insan olmanın yanında geçmişte öğrenci de olmuşlardır.

Bu yüzden bir tık sert ve kuralcı davranarak denge kurmaya çalışırlar. Ama bazıları cırtını çıkarır. O şahıslar için bu söylemlerde haklısınız ancak abartmayı ve konuşmayı çok sevdiğimizden söylenilenler aslında çoğu hoca için geçerli değildir.

Özetle iyi bir öğrenciye hak ettiği gibi davranmayan hoca sayısı azdır ama bu ithamları da hak eder.

ha bir de sürekli belli bir kesmi kenara koyma, tenzih etme çabamı ve bunun gereğini vurgulamak adına şunu belirtmekte fayda vardır:

adam diyor ki kopyala yapıştır tez ile torpille bir şey üretmeden gelmiş öyle de gidiyorsun, bu neyin egosu?

adam haklı. cidden torpille adına kadro açılmış, tezini sallan yuvarlan bitirmiş tipler var. ancak bu heriflerin bile dil, ortalama, ales ve de özellikle doktora yeterlik ve tezlerinde öyle ya da böyle analarının ağladığını biliniz.

şimdi gelelim diğer kesime. böyle adamlar var ama ya diğerleri? ya çoğunluk? adamın anası ağlamış yıllarca, üstüne bir de o torpilli tipler önüne taş koymuş hakkı yenmiş ama her şeye rağmen kadrosunu almış dersine giriyor ve örneğin geç kalan öğrenciyi derse almadı diye "ya bunların egosu da var ya..." diye ağzını yaya yaya eleştiriyor dingilin biri.

bu dingil kim mi? kitap okumadan öğretmenlik bitirmiş, çan ile matematik bilmeden mühendislik okumuş, okula gelmekten aciz üretmek bir kenara verileni dahi almayan sözde "öğrenci". peki tüm öğrenciler böyle mi? e başta dedik hayır.

demem o ki kesinlikle her eleştirinizde belli bir kesmi tenzih edin. etmek zorundasınız. yoksa karşı taraf da sizi kendi silahınız ile vurur.
asistanlardaki egonun tarifi yapılamaz.yani ego değil o başka bir şey o devasa bir şey adını koyamıyorum.yalakalığa da bayılır kendileri.iğrenç yaratıklar.
hocaya saygısızlık yaptığı için haddi bildirilen öğrenci sanrısı. bence asıl öğrencilerin burnu kaf dağında, öğrenciler kibirli ve egolu oluyor genelde. hocalar ise hep kanka gibi. yelda hoca öyleydi, kanka gibi. rektör de kanka gibiydi, hatta o kadar egosuz ki, bana önce geçmem için kapıyı açmışlığı ve tutmuşluğu var, bu kadar egosuz, alçakgönüllü... sonra bir hocam, diğer okula geçtiğimde bana fax ile ders programımı falan yollamıştı; yardımcı olmuştu sağ olsun. diğer okulumda dersim geç bittiği ve yurdum ıssız yerde olduğu için, ders çıkışı beni yurda kadar bırakan bir hocamız vardı. derste onu biraz kızdırdıklarında egolu gibi görünse bile, özünde bu kadar nazik, alçakgönüllü bir insandı. kıbrıs meselelerinden konuşuyorduk falan. hocalar ne kadar alçakgönüllü, kibar ve egosuz ise, öğrenciler bir o kadar kibirli ve egolu benim gördüğüm kadarıyla... Özellikle de hocalara karşı egolular; yani hocaya ne kadar saygısız davranırlarsa, o kadar cool görüneceklerini sanıyorlar. Oysaki sadece cahil görünüyorlar.

egolu hoca yok mu? tabi ki var; ama istisnalar kaideyi bozmaz. benim gördüğüm kadarıyla daha çok öğrenciler saygı yoksunu.. aralarında çok az saygılı olan var.

Edit: imla