bugün

Denizi Özleyenler için

Gemiler geçer rüyalarımda,
Allı pullu gemiler, damların üzerinden;
Ben zavallı,
Ben yıllardır denize hasret,
Bakar ağlarım.

Hatırlarım ilk görüşümü dünyayı,
Bir midye kabuğunun aralığından:
Suların yeşili, göklerin mavisi,
Lapinaların en harelisi...
Hala tuzlu akar kanım
istiridyenin kestiği yerden.

Neydi o deli gibi gidişimiz,
Bembeyaz köpüklerle, açıklara!
Köpükler ki fena kalpli değil,
Köpükler ki dudaklara benzer;
Köpükler ki insanlarla
Zinaları ayıp değil.

Gemiler geçer rüyalarımda,
Allı pullu gemiler, damların üzerinden;
Ben zavallı,
Ben yıllardır denize hasret.

Orhan Veli Kanık
Özlemek; özlediğinle ilgili her şeyi unutsan da özlediğini unutamamandır.
akşam yattığında, sabah uyandığında, hep aklında olan ama yanında olmadığı için içini sızlatan duygu.
bir saatlik yolu,10 dakikada gitmek için uçmak.
ozlenen kisiye asla kavusulamamasi soz konusuysa caresizlikten cildirtan durum. ozlersin, ozlersin ve ozlersin...elinden tek gelen budur.
hasret çekmek.
beklemek kadar insan hayatını zindan edebilecek manevi duygu..
birine veya bişeye hasret duymak. yanında değildir genelde o özlediğin kişi, ama onun varlığını hissetmek, kokusunu duymak, tenine dokunmak için ömrünü verebilirsin; öyle özlemişsindir çünkü..resim varsa resminize bakarsın, ona ait bi eşya varsa ona sarılırsın. bazen de hiçbişi yoktur, yüzünü gözünün önüne getirmeye çalışırsın. aslında özlemek çok deişik bişidir, sadece uzakta olan kişiyi özlemezsin malesef. daha kötüsü de vardır, ki bu yanında olduğun, fiziksel olarak ulaşabildiğin kişiyi özlemektir. onun bedenine dokunabilirsin, ama artık ruhuna dokunamıyorsundur. o eski kişiyi özlersin, anılarınıza hasret duyarsın ve zamanı geri döndürmek istersin. ama imkansızdır. 2 tür özlem de birbirinden beterdir.
çok acıtır dayanmak zordur be
sevdigin kişi adı mesela kerem olabilir kızda mesela aslı olabilir bunlar sadece bir örnek konuya dönersek asıkların kavusamadıgı zaman diliminde umutsuzca yapılan eylenmdir bazen ek olarak göz yasıda eklenebilir.
özledigin insan yanındaysa ve sen ona hiçbişekilde hiçbir şeyi belli edemiyosan,eski günler unutulduysa hatta,birbirinize sevgilililerinizi bile anlatıyosanız,ama sonra için bi garip olupp seni geri istiyorum diye kendi kendini yiyosan,dünyanın en boktan duygusudurr.
hiçbir zaman bitmeyen duygu. her zaman her yerde ve de herkesin yanında olamayacağınız için mutlaka birilerini/bir yerleri/ bir şeyleri özlersiniz.
Özlediğin, gidip göremediğindir;
ama, gidip görmek istediğin

Özlem, gidip görememendir; ama
gidip görmek istemen

Özlediğin, gidip görmek istediğin-
ama gidip göremediğin

Özlem, gidip görmek istemen-
ama, gidememen, görememen;
gene de, istemen
(bkz: oruç aruoba)
-bilineni özlemek: ne kadar fazla seversen, ne kadar çok yaşadıysan çekilmesi o kadar zor olan aşırı kavuşma isteğiyle harmanlanmış bekleme durumu.
-bilinmeyeni özlemek: şekli olmayan, tanımlandıramadığın ama yokluğunu hissettiğin şeyi aşırı isteme, onsuz olamama durumu.
ölen birini özlemek kadar can acıtan bi durum yoktur kesinlikle.
yanında olmak isteğidir.yanında olma isteğini özlemedim diyerek savuşturma isteğidir.

hiç özlemedim seni
özlemek dostluktandır
dostluğundan öte bulmalıyım seni

sıcaklığını bulmalıyım
dokunuşlarını, kenetlenişini
terimizle sulanmalı yeryüzü
güneş terimizle ışıldamalı sabah olunca

apansız fırtınalar çıkmalı, sarsılmalıyım

özlemek, yanında olmak isteğidir.
gülüşünü görmek biraz da
hiç özlemedim seni

saçlarına gül takmam
bir ırmak gibi akıtırım ovaya
soluğunla yanar dudaklarımın bozkırı

akkor halindeki ufuk
bakır bir ok gibi eriyip gider
kraterler ortasında kalırım

toprak yarılır bizden
su kirlenir

ürpertir bu coğrafya
bu serüven
ikimizi bir anda yaşadığımı duyarım

hiç özlemedim seni
özlemek dostluktandır
dostluktan da öte bulmalıyım seni *
hiç birşeyi özlememekten daha kötü olmadığını düşündüğüm duygu
özlemek özlenenle, özlenmek özleyenle güzelleşiyor...
soğuk insanlar ve duygusuz insanlar * için tamamen gereksiz ve saçma bişeydir...
ağlamak.
kimi zaman özlenmenin verdiği vicdan azabına tercih edilen histir.
"hiç özlemedim seni,
özlemek dostluktandır
dostluğundan öte bulmalıyım seni...." demiş bir şair.özlemenin gerçek tanımı da budur.
özlemeyi en iyi ifade eden renk kırmızıdır.kırmızı gibi güçlü, hırslı, tutkulu, öfkeli olursunuz özleyince.özlenen kişiyi yere göğe sığdıramamak da mümkündür, öldürmek istemek de.. bu yüzden özlemin rengi kırmızıdır *
alakasız bir şeyden bahsederken ya da tam aksine kahkaha atarken, etraftaki bir objenin veya kişinin size onu hatırlatması ve birdenbire suratınızın düşmesi, gözlerinizin dolmasıdır özlemek... her şeyi bırakıp, yalnız kalabileceğiniz bir yere gidip onu düşünmek, düşünerek ağlamak istemektir özlemek. elinizdeki fotoğrafını okşarken yaşadığınız güzel anıların gözünüzün önüne gelmesi ve yüzünüzde minicik bir tebessüm oluşturmasıdır özlemek. belki de hayatınızın geri kalanında görüşemeyeceğinizi bile bile onunla ilgili gelecek planları kurup mutlu olmaya çalışmaktır özlemek. hüzünle bazen bağıra bağıra bazen de gece yatarken düşünüp usulca ağlamak, gözyaşlarınızla yastığı ıslatmaktır özlemek. özlemek beklemektir, belki de baş ucunuza bir resmini alıp baka baka entry girmektir, klavyeye göşyaşlarınızı damlatmamaya dikkat ederek...
bir iç çekiştir.içine bir nefes olarak onu çekiştir. odur özlemek, onun göbek adıdır. bir gözyaşıdır özlemek, bazen acı bir tebessümdür. bir resme bakış, bir hayali yaşatış... bir hayali bekleyiştir özlemek. gelmeyeceğini bile bile...
güncel Önemli Başlıklar