bugün

Benim bu ama ilginçtir ki ön yargı yaptığım şeyi %90 seviyorum, beğeniyorum.
hayatta hiçbir zaman kazanamayacak olan insandır.
hayatta kalabilmek için ön yargılara ihtiyaç duyan insan zayıf insandır, kendine inancı yoktur, korkaktır, kolay yolu seçmiştir.

birtakım arkadaşların idrak edemediği şu, deneyimler ile ön yargılar ayrı şeylerdir.

misal;
1- "sağcılar/solcular, solcu/sağcı olduğumuz için bizim ölmemizi istiyorlar" bir ön yargıdır.
2- "sağcı/solcu olduğumuz için ölmemizi isteyen solcu/sağcı insanlar da var" bir deneyimdir.

birinci örnekteki ön yargı, karşıt görüşü yok ederek güvende olmayı hedefleyen korkaklara aittir, ayrıca başlı başına bir safsatadır.
Kişi çevresini yargıladıktan sonra sonuçlarından kendine tecrübe çıkarır. Bu tecrübeyle yaşayabileceği ve kontrol altında tutabileceği durumları analiz ederken bir başka mekanizmayı yani önyargıyı kullanır. Asla önyargılı biri olmayacağım veya değilim diyen insan bile bu mekanizmadan kaçamaz. Netice olarak düz insandır.
insanları biraz tanıyabilmiş ve doğru ön yargılar edinmişse genel olarak zamandan tasarruf sağlar.

hayat kısa. kimse 100 insan içerisinde 5 tane iyiyi es geçmemek için 95 tane orospu çocuğuyla muhatap olmak istemez, istememeli. memeli evet.
güncel Önemli Başlıklar