bugün

Kız isteme, kız alma ve evlilikle ilgili her türlü sikko geleneklerdir. Evlenmeyin demiyorum, evlenecekseniz yine hobi olarak evlenin ama ne gerek var kardeşim binbir türlü saçma sapan adete? Git adam gibi nikahını kıy evlen işte amk.
misafirliğe gitmek.
Araplardan gelen ve türk geleneği zannedilen bir sürü gelenek var, bunlar biterse ve özümüze dönersek birşeyler düzelmeye başlar. Araplaşmaya son verdiğimiz an, yükselişimiz başlar.
1. babanın, çocuğunu kucağına alıp, sevmemesi,
2. çocukları erkek kız diye ayırıp, erkek çocuğu kayırmak,
3. ev işlerini kadın yapar, anlayışı.
düğün günü, kapı yumruklayarak ve kapı arasından para sıkıştırarak kapıyı açmaya ve kızı evden çıkarmaya çalışmak.
habersiz bir şekilde randevu almadan gelen çatkapı misafirlik.
başlık parası. (bkz: kız anası kız babası kahrolsun başlık parası)
Türk e başka milletlerden geçen gelenekleri saymazsak tamamı doğrudur.
Cenazede yemek dağıtmak. Kesinlikle bu. Bilemiyorum, ben babam öldüğünde 3 günde 2 kilo vermiştim. Hasta olurum diye korkuyorlardı zorla yemek yediriyorlardı. Ve biz bu tarz hallerdeyken gündüzleri yemek dağıtırken abimin elinden kapıyorlarmış tabldotları, geç geldi, nerede kaldı, yemeğim yok muhabbetleri. E limon istemiştik falan.
Bu insanlar yemek için geliyor. Ölenin hatrına, ailesine destek olmaya falan değil. Bu insanlar bir yemeği daha cenaze sahibine kitlemiş olmanın mutluluğunu yaşıyorlar.
insanların kalbi taş olmuş.
bazı doğu illerinde gerdeğe girilecek evin damına ( bunlar tek katlı köy evleri) bir testi (cere ) koyarlar. damat gelinin bekaretini bozduğunda dışarı çıkar ve cereye bir el ateş ederek kırar. tüm köy bilir ki gelin kız çıktı ve damat bu işi becerdi.
belki de cere kırılalı çok olmuştu !..
Çoğu adet geçmişten bu yana saçma bir şekiller alarak geldiği için mantıksız geliyor. Mesela eskiden cenazelerde komşular yemeği getirirdi ama şimdi millet yemek için cenazeye geliyor yüzsüz yüzsüz. Bu adetleri mantıksız hale getiren yine günümüzün insanıdır.

Ama kırmızı kuşak kalkmalı diyenlerin derdini şöyle yorumlayabiliriz; "ben evlenmeden onunla bununla yattım, şimdide kuşağı takıp yalan söylemek istemiyorum."
Tamam, anlamı biraz abes olabilir ama siz kendinize sahip çıkarsanız karşı çıkmanız gereken bir durum da olmaz. Gururunuzla çıkar gidersiniz baba evinizden. Hem gelinliğin üstüne de yakışıyor..
cenaze yemeği insanın yakını ölmüş yemek veriyor bir cenaze yemeği 3 bin tl tutuyor min. milletin cenaze umrunda değil yemekçi para kazansın bulaşıkçı para kazansın millette kıymalı ayran gömmek, yedikten sonrada soğuktu pide yağsız olmuş, dedikodu.

ikinciside düğün ile ilgili hava atmaya dayalı boktan herşey.

gürültü yaparak trafiği düzeni bozup kutlama yapma.
Kız isteme, kına yakma, kurban kesme gibi gibi bir çok gelenek kaldırılsa bence hayat daha güzel olurdu.
Mevlid ya da mevlüt.