bugün

Allah'ım sana geliyorum türevi sözlerdir.
vay be demek böyle ölünürmüş.
(bkz: yengeyi de çok çok öpüyorum)
tarihe geçmiş bir çok son söz vardır.

mesela;

Boğazlıyan Kaymakamı Kemal Bey, 1915 yılında Ermeniler’e kötü muamelede bulunduğu iddiasıyla astırılan ve daha sonra şehid ilan edilen Kemal bey’in Beyazid Meydanı’nda güneş batarken idamından önceki son sözleri;

-“Beni ecnebilere yaranmak için asıyorlar. Buna adalet diyorlarsa, kahrolsun böyle adalet. Çocuklarımı milletimin uğrunda yetim bırakıyorum. Allah,vatan ve millete zeval vermesin. Amin.“

ya da;

Genç Osman, tahtından indirilmesinden sonra 20 Mayıs 1622 günü Yedikule Zindanı’nda hayaları sıkılıp kemendle boğulan 18 yaşındaki Sultan ikinci Osman’ın, idamından önce Sadrazam Davud Paşa’ya söyledikleri.

-“Hain ben sana neyledim? iki defa canını bağışlayıp üstüne üstlük bir de makam sahibi ettim. Bana bu düşmanlığın nedendir? Alçak!“

buddha ne demiş?

-“Ve şimdi, O rahipler, sizden ayrılıyorum; bütün elementler fanidir. Kurtuluşa sebat ederek erişiniz.“

Sigmund Freud ?

“Sevgilim Schur, ilk konuşmamızı hatırlarsın. Devam edemeyeceğim an geldiğinde bana yardım etmeye söz vermiştin. işkenceden başka birşey değil şu an, ve yakında da hiç bir anlam taşımamaya başlayacak.“

bence bu en güzeli...

“Yaşasın tam bağımsız Türkiye!
Yaşasın Marksizm Leninizmin yüce ideolojisi!
Yaşasın Türk ve Kürt halklarının bağımsızlık mücadelesi!
Kahrolsun emperyalizm!
Yaşasın işçiler, köylüler!”

deniz gezmiş...
Benzin kokusu mu o?.
(bkz: kelime i şehadet)