bugün

kimi holywood filmlerinde sıkça görürüz bu hadiseyi.. (halivut)
gerçi bollywood filmlerinde de görülüyordur diye tahmin ediyorum..
yukarıda adı geçen eylemin gerçekleştiği sahneler genellikle filmin orta yerinde, "kahramanımız"ın perişan bir halde ebediyete kavuşmak üzereyken bulduğu ve kollarında can vermekte olan bir ekip arkadaşı, ortağı dostu vb. tarafından canlandırılmalıdır.
adamımız ruhunu teslim etmekte olan bu kişiye aval aval bakmaktayken hiç beklemediği bir iki cümle ile karşılaşır..

· zira kendisine 'mutlaka ve mutlaka' yapması gereken bir iş dayatılır ve her ne mesguliyeti olursa olsun bırakıp, o işle ilgilenmesi ve üstesinden gelmesi istenir. görelim :

(kahramanımız dostunu kanlar içinde bulur)
mayk - öğüehhh...ölüyorum mna kymm
denyıl - mayk!! aman tanrım.. mayk!! neler oldu boyle
mayk - denyıl....
denyıl - hemen bir ambulans cagırmalıyım
mayk - boşuna uğraşma denyıl.....bunlar son saniyelerim hnhğğ
denyıl - kim yaptı bunu kimm!!..
mayk - riçırdsın ve adamları.. öhhüee!!(kan kusar) dinle beni denyıl..senden bir şey yapmanı istiyorum
denyıl - ..söyle dostum.. (burada gözünde mutlaka bir damla yaş olmalı)
mayk - mikroçip.. hhh.. mikroçipi aldılar.. hnhğğğ-öhhü öh.. onu mutlaka geri almalısın denyıl.. mutlakaa-hıınhhğğğğ (selametle.)
denyıl - ..alacagım mayk. hem mikroçipi, hem de senin öcünü alacagım!!..

· şimdi.. yukarıda bu sahnelerin genel halini gördük. denyıl kardeşimizin mayk'ın son isteğini yerine getime sözünü verirken ne de yiğitti değil mi. peki bu acaba her koşulda böyle mi olur??
ya "kahramanımız" dallamanın teki ise..? efendim ölen bir adamın son isteğiymiş falan, hiç şeyinde değilse yani kahramanımız yeterince kahraman değilse ne olacak..?

· işte bu olacak.. görelim :

mayk - öğüehhh...ölüyorum mna kymm
ceyms - mayk!! aman tanrım.. mayk!! nooldu oolum
mayk - ceymss.....
ceyms - hemen bir ambulans cagırmalıyım
mayk - boşuna uğraşma ceyms...bunlar son saniyelerim..hnhğğ dinle beni ceyms.. senden bir şey yapmanı istiyorum
ceyms - ..eööö.. ..ta- tabii, nedir?
mayk - mikroçip.. hhh.. mikroçipi aldılar.. hnhğğğöhhü öh.. onu mutlaka geri almalısın ceyms.. mutlaka geri al onu.. aal onu aallllll..hıınhhğğğğ(mefta)
ceyms - ..
mayk -
ceyms - ..ya abi. iyi de.. mna kym ya bugün kızla buluşçaktım ben yaaaaa.. amaaaaan....

· bu örnekte de ceyms'in nasıl bi göt oldugunu gördük.

demek ki neymiş, her kahraman yiğit olmayabilirmiş..
peki ya o ölen kişi böyle ceyms gibi ciddiyetsiz olsaydı?
bence aslında esas kahraman odur. çünkü bu önemli haberi ölmeden önce yetiştirmek onun umurunda bile olmasaydı, ortada mikroçip mi kalırdı..?

· bununla ilgili örneğimizde de az evvelki ceyms'i kullanmak çok uygun olur düşüncesindeyim.. :
(...)
ceyms - hnhğğ dinle beni denyıl.. senden bir şey yapmanı istiyorum
denyıl - elbette
ceyms - hani mikroçip vardı ya
denyıl - evet?
ceyms - götüne girsin oahhauhurahruauhrahuaha- ha..-h-..hnnnnğğğhhhh
denyıl - ??
corto maltese'in hemen hemen her macerasında başına gelir. o da dürüstlüğünden "tamam , yaparım" demişse mutlaka yapmaya çalışır. ama bazen çok kıl olduğu biri ölüyorsa "yaparım" demeyebilir, o da ayrı konu.
Tabutunu taşımayacak olan insanı, tespit etmiş olmaktır. Üstelik o angaryada yapılmaz, çünkü giden sensin kalan o.
aklıma bir kayseri fıkrasını getirir.
+oğlum burada mı ?
-burdayım baba
+hanım burada mı ?
-burdayım bey.
+torunum burada mı ?
-burdayım dedecim
+hepiniz burdaysanız dükkana kim bakıyor?
güncel Önemli Başlıklar