bugün

Öğretmenlere verilen gazdır . Lan yaptığın işin neresi kutsal memursun işte tapu kadastro memurundan bir farkın yok işte ç
mal değildir, adamdır, kıymet bilendir, vefalıdır.
Salak insandir. Boş beleş yasiyordur.
Kişiye göre değişiyor aslında. Ögretmek için öğretmen olan da var, maaş için olan da.
Maalesef simdiki ogtetmenler kutsallik birakmamistir..Hepsi para düşkünü sizin yuzunuzden kardesim magdur olacak universite sinavina hazirlanamayacak serefsizler..
hz. ali bana bir harf öğretenin kırk yıl kölesi olurum dediğine göre, kutsal sayılacak kadar yüce görmeseniz bile en azından daha saygılı davranmanız gereken meslektir. allah, hiç bilenle bilmeyen bir olur mu demiştir. siz kendi mallığınızla kalınızdır.
beyin yikayan,karisi ya da baskasiyka tartisip hincini alamayinca da sinirini ogrencisinden cikaran tiptir.
bu aslında kişisel mallıkla alakalı bir durum değil.

daha ziyade öğretmenler işini kutsallaştıranlar ve ayağa düşürenler olarak ikiye ayrılır.

öğretmen var, öğretmen var çünkü.

bir kesime bakıyorsun ulan bunun yaptığı öğretmenlikse sokaktaki adam da yapar diyorsun. çünkü gelmiş derste bulmaca çözüyor.

bir diğerine bakıyorsun çocukları bir adım öteye götürmek için sosyal hayatını da buna harcıyor, okuyor, yazıyor.

iyi öğretmen dert babası değildir, öğrencinin her işine karışan işgüzar da değildir.

iyi öğretmen kendi vicdanında tertemiz insandır bir kere çünkü işini iyi yaptığını bilir.

o hocanın yaptığı iş kutsal bence. onunki kutsiyet taşır harbiden, ona 40 sene köle olunur.

ötekiler kusura bakmasın büyük kısmı sırtını devlete dayamanın derdinde. bütün konu bu. en ufak yüce amaç, ideal vs bulamazsın o tiplerde.
mesleğin getirdiği bir mallık değil, mesleğe seçenlerin mallıklarıyla alakalı durumdur.

şimdiki matematik öğretmenleri 2 ile 2 yi toplayınca 5 buluyorlar amk...
Karşımızda müthiş bir öğrenci profili var sanki.

Ben dersi öğrenciye göre işlerim akıllı tahtayı kullanır cocukları derse katarım.
öğretmenlik kutsal bir meslektir. annem 41 yıllık öğretmen anadoluda bir çok okulda görev yaptı hiçbir öğrencisini de kendi evladından ayırdığını görmedim, yıllar sonra eski öğrencileri ile karşılaşınca o kazık kadar adamların kadınların verdiği tepki görülünce kutsal olduğu daha ne anlaşılıyor varsın 3-5 mal bok atsın.
aslında mal değildir.

sadece kendisine öğretileni tekrar ediyordur.

'mesleği kutsallaştıran; o mesleği düzgün icra edenlerdir' cümlesini duymamıştır.

bu kimseler; kötü öğretmenleri, kötü doktorları, kötü terzileri, kötü kasapları, kötü hakimleri ya da diğer mesleklerdeki kötüleri görmezler. yani bardağın hep dolu tarafını görürler.
Sözlükte ne cahiller varmış dedirten başlık

öğretmenlik kutsal bir meslektir. Başlıktaki gibi düşünen zihniyetlerin burada öğretmenlerinden gördüğü bilgileri kullanarak entry girmeleri bide kutsal meslek degil demeleri çok iğrenç bir görüntü oluşturuyor.

insanların size birşeyler öğretme gibi bir zorunluluğu yok kardeşim.
bu eğitim sisteminde değildir.
Ogretmenligi hakkiyla yapanlara karsi soylenemeyecek sozdur. Aksine gulerim.
Eğitim sisteminde kutsal olmayan bir meslektir.
Kutsallığını en iyi nasıl anlarsını biliyor musunuz , böyle düşünen ve bu düşünceye destek verenlerde bile bir umut Işığı sezip laf anlatmaya çalışıyoruz ya oradan.
öğretmenliği hakkıyla yaparsan kutsaldan daha ötedir.

https://www.youtube.com/watch?v=OwlK_xD0VgQ
her meslek kutsaldır lakin onun hakkını verebilirseniz...
çoluk çocuğunuzun ikinci eğitim yuvası orası...
yollamayın madem öyle, siz öğretin.
Peygamber mesleği olan öğretmenliği kutsal olduğunu bilen güzel insandır. Doğru düşünür. Zira;

"Yalnız şu iki kimseye gıbta edilir. Allah'ın kendisine ihsân ettiği malı hak yolunda harcayıp tüketen kimse; Allah'ın kendisine verdiği ilimle yerli yerince hükmeden ve onu başkalarına da öğreten kimse."

Riyazü’s-Salihin, Hadis No:1380

“Allah beni bir muallim (öğretmen) olarak göndermiş bulunuyor”

ibn Mace, Mukaddime Hadisleri, No:229

hadisi şeriflerde de bu doğrulanır. bir müslüman için en büyük öğretmen hz. muhammed mustafa (sav)'dır.
Kutsallığını en iyi nasıl anlarsın biliyor musun, böyle düşünen ve bu düşünceye destek verenlerde bile bir umut Işığı sezip laf anlatmaya çalışıyoruz ya oradan.
Her öğretmen aynı değildir. Kendi gündelik yaşamdaki hıncını öğrencilerden çıkaran öğrencilerinin kalbini kıran not düşürmek için can atan bir insanın kutsal bir yönünü göremiyorum. Elbette ki mesleğin hakkını veren öğretmenler vardır ama ben görmedim o ayrı.
Işte başlığı açan/hortlatan böyle olunca öğretmen ne yapsın.
Bir öğretmen olarak katılıyorum bu görüşe. Herkes işini yapıyo yani kutsal falan değil.