bugün

Disiplin için şart.
Nesil bozuldu.

Halimiz ortada:

https://twitter.com/gkhnk...status/962252755632082944
disiplin için uygundur. malesef bazı vakalarda şiddet gerekiyor.

öğretmenlerin elini kolunu bağlayan sistemin düzeltilmesi lazım. bunun olacağını pek zannetmiyorum ama yine de söylemiş olalım.

edit: dayak öyle güzel bir disiplin aracıdır ki.
massacre şart.
1984'te ilkokula başladım ve zannederim lise 2. Sınıfa kadar yeri geldikçe öğretmenlerimden dayak yedim. O zamanlar kimin haddine öğretmeni anneye babaya şikayet etmek. Sen nasıl öğretmenini şikayet edersin diye bi de babadan dayak yiyorduk. Bir öğretmen arkadaşımın dediği gibi "öğretmenlik yapacak zaman öğrenciydim, öğrencilik yapacak zaman öğretmen oldum"
Geçenlerde neyle uğraştığımı hatırlamıyorum işe dalmışım, duyduğum çığlıkla kafamı kaldırmam bir oldu. Çocuğumun biri diğerinin kafasını ısırıyor, müdahele ettikten sonra sebebini öğrendim tabi, oyuncağını onunla paylaşmak istemediğini söylediği için ısırmış arkadaşının kafasını.
Dövmek değilde, bazen şöyle enseden tutup havaya kaldırıp sonra da olduğu yere bırakmak gelmiyor içimden desem, yalan olur.
disiplin için şart olmayan eylem.

dayak disipline etmez, korkutur. disiplin, daha planlı ve ciddi bir yaklaşım/yöntem gerektiren bir şeydir.

lakin bilhassa son yıllarda öğretmenlerin üzerindeki baskı maalesef inanılmaz bir hal aldı. gün geçtikçe itibarımız, haklarımız, değerimiz azalıyor. veli tehdit ediyor, öğrenci tiye alıyor, saçma sapan amirler fırça atıyor vs.

halihazırda öğrenciler, veliler tarafından puanlandığımız bir sistemin içine giriyoruz.

elbette mesleki kalite arttırılmalı fakat bu mesleğin itibarı da yükseltilmeli.

ilgili videodaki meslektaşımın yaşadığı gibi yüzlercesi yaşanıyor her gün.