bugün

leblebisi ile meshur bir ilimizdir.
ilçeleri; alaca, bayat, boğazkale, dodurga, iskilip, kargı, laçin, mecitözü, oğuzlar, ortaköy, osmancık, sungurlu, uğurludağ dır.
ilçelerinin il merkezine uzaklığı; Alaca 50, Bayat 83, Boğazkale 84, Dodurga 45, iskilip 55, Kargı 116, Laçin 30, Mecitözü 37, Oğuzlar 84, Ortaköy 56, Osmancık 61, Sungurlu 70 ve Uğurludağ 66 km olan ildir.
plakası 19dur
çankırı çorum ebene k.rum gibi iğrenç esprilerin malzemesi olan güzel şehir *
ingilizce aksanıyla okunması komik olan leblebi memleketi.
(bkz: çorum katliamı)
''senin yaptığını çorumlu bile yapmaz'' lafının çıktığı ilimiz.
(bkz: Senin yaptığını çorumlu bile yapmaz) gibi bir söze de ev sahipliği yapan şehir.
güzel şirin bir yerdir.
hafiften tutucu bir halkı vardır ki Anadolunun küçük şehirlerindeki kaçınılmaz bir hadisedir bu.şehir merkezinde saat kulesi vardır,çevrede bolca leblebi dükkanı görebilirsiniz.
Çorumlular için,sokağa çıkıldığında en az 15 akraba ile karşılaşma olasılığı vardır.
bir zamanlar türkiyenin en temiz ili seçilmişti.
yalnız küçüklüğümden beri babamdan dolayı maruz kaldığım 'senin yaptığını Çorumlu yapmaz' sözündeki Çorumlu kimdir ne yapmıştır çözemedim.
cumhuriyetin ilk yıllarında vergi yasası ile birlikte tüm ülkede kişilere ait mal sayımı yapılmakta ve kişilerin mal varlıkları üzerinden vergi alınmaktadır, ülke çapında başlayan sayımlarda sıra kayseriye gelmiştir. Oradada bir vatandaş eşeği üzerinden vergi vermemek için eşeğini yatağına yatırır. sonra memurlar her nasıl oldu bilinmez evde yatakta yatan birinin olduğunu görürler ve kayseriliye bu kim derler,oda babası olduğunu söyler, ancak yalanı çok fazla sürmez ve yataktakinin eşeği olduğu anlaşılır.Memurda dayanamayıp şu sözü söyler:
-Yaw senin yaptığını çorumlu bile yapmaz.
o zamana kadar çok uyanık olan çorumludan daha da uyanığı çıkmıştır ve kayseriliye bu söz söylenmiştir.
bu sözü destekleyici olarakta zaten önce kayserili sonra çorumlu diye başka bir konu vardır.
işte bu hikayeye konu olan, 160.000 nüfuslu, yüzölçüm olarak türkiyenin en büyük 10 ili arasında, karadeniz ve iç anadoluda toprağı bulunan, ekonomisi çevre illere göre daha iyi durumda olan, zengininin çok olduğu, 80 li yıllarda başlayan alevi sünni ayrımcılığın son yıllarda nispeten azaldığı, yaklaşık 10 senedir seçimlerde islami partilerin galip geldiği, futbol takımının 8 senedir 3. ligde olduğu, istanbula 650,ankaraya 250,samsuna 175 km olan, alacahöyük, hatuşşaş,yazılıkaya, boğazköy gibi hititlere başkentlik yapmış tarihi yerleri olan, merkezinde 7-8 hasan paşanın yaptırmış olduğu kocaman bir saat kulesi olan, önceki yıllarda en temiz ve güzel bir yerleşim planı olan il seçilmiş, anadoluda hemen hemen görmediğim il kalmadığı için en güzel 3 il arasına rahatlıkla koyabileceğim, ülkemizin güzide benimde biricik memleketimdir.
şivesi pek çok filmin seslendirilip youtube'a gönderilmesiyle meşhur olmuş ilimiz. ** * *
1 haftalık iş gezim esnasında oldukça enterasan kelimeler öğrendiğim kentimiz
Göbel : Erkek Çocuk
Ellam : Heralde (bu kelime pek çok anadolu kentinde kullanılıyormuş bunu sonra öğrendim)ağmen burda konuşlanmışlar.
Herii : Bir adama olumsuz bişi söleneceği zaman bir nevi seslenme biçimi.For example;
R.A: Bu gece gelecekmisiniz hede hödö hanım
Bayan : Gelemicem heriii

Carrefour açılmış ancak içki satışı yaptığı için halk tarafından pek muteber görülmemiş.
Sigortalar bölgesi, Yeni adliye, Gazi caddesi, Muradıabi diye bölgesel tanımlamaları ile şehrin tanınması gayet kolay.
Tarihi değeri şehir içine pek yansımamakla birlikte bu etki daha çok ilçelerine yansımış.
Müzesini gezmenizi şiddetle tavsiye ederim.
komşuları; yozgat, amasya, samsun, sinop, kastamonu, çankırı ve kırıkkale'dir.
(bkz: hepimiz çankırılıyız hepimiz çorumluyuz)
-sorarlar nerelisin?
+çorum.
-vayyy! kahraman çorum desene?
+..!! *~ !:s

bu tepkiyi vermekten yorulduğum için sorulduğu zaman doğdum il olan istanbul'u söylemek ile yetiniyorum.
bitki örtüsü bozkır olan, çok az sayıda ağaç görebileceğiniz bir ildir. un ve kalorifer sanayii çok fazla gelişmiştir.
CORUM
Yazilikaya, Hattusas, Alacahoyuk Oren Yeri, Corum
Leblebisi ve Saat Kulesi ile meşhurdur.
(bkz: çorum leblebisi)
shrek'in memleketi.
yiğidin harman olduğu yer.
- çorumluların bi lafı vardır bilir misin?
+ yok abi nerden bileyim...
- adam sandık eşşeği, anlımıza değdi daşşağı.
- !?
-nerelisin
+ çorum
- ..mına gorum
+ho!?

amaç kafiye yapıp dikkat çekmek.
gobeller ve gedeler diyarı.
Mehmet Ali ERBiL'in bile diline düşen "Ben ölürsem beni çorum'a gömmeyin, gömerseniz de üzerime beton dökün" dediği, mezarda ki güzel kızların bile rahat olamayacağı güzel ilimiz.
güncel Önemli Başlıklar