bugün

annelerin, anneannelerin, babaannelerin en sık kullandıkları, sözü işiten muhattabı tarafından hiç sevilmeyen ve "olur mu öyle şey?!!" diye tepki gösterilen, ilişkide mesafenin önemini anlatan ve eninde sonunda birgün "haklılarmış" dedirten deyiş.
bir anlamda katılınması gereken deyim. kişiye göre değişir denilesi söz.
barış manço'nunda seslendirdiği ham meyva şarkısında geçen cümle.

demedim mi nazlı yarim ben sana
çok muhabbet tez ayrılık getirir
ikili ilişkilerde aradaki mesafewyi kormak gerektiğini anlatan söz. Bir de bunun tam karşıtı vardır. O da dikkate alınmalıdır ki ne çok cıvık ne de çok uzak bir ilişki olsun.

(bkz: Çok yürünmeyen yolda ot biter).
fazla kontor yukleyip, kontürlerin patır patır düşmesi ile muhabbet hattan ayrılış nedenini olusturmaktadır.
(bkz: hızlı koşan atın boku seyrek düşer)
gizlenmeye çalışılan bazı özelliklerin rutinleşmeye başlamış ilişki sırasında suyu yüzüne çıkması,aslında herşeyin mükemmel olmadığının görülmesi ve alınan her artının yanında bide eksi eklenmeye başlamasının sonucu ayrılığın kolaylaşması.
(bkz: allah muhafaza)
(bkz: az laf çok iş)
bir önerme.test edelim.
yaşamdan bir örnek;
telsim ceppartner tarifesi
çevremde gördüğüm tüm ceppartner aboneleri ayrıldırlar.
sonuç:
çok muhabbet tez ayrılık getirir.
H0 kabul edildi.
doğru olan önermedir. şöyle ki insan başka insanlara uzakken yazıyı görür sadece tura kendi kafasından uydurulur. ama ilişki derinlere indikçe turanın gerçekliği gözler önüne serilir ve turadaki bütün can yakıcılık ayrılığı da beraberinde getirir. hem de her türlü ilişkide..
yurtdışında yaşayan türkler için pek bir anlamı olmayan atasözü. türk atasözü de türk coğrafyasında geçer zaten.

bizim burada bir banka kuyruğu sırasında edindiğimiz yakınlığı yurtdışında ancak 3-5 yılda oluşturabilirsiniz ki zoraki elde edilen muhabbet de öyle pek ayrılığa sebebiyet verecek türden değildir. emin olun!
ben yurtdışında da bizim kültürün verdiği alışkanlıktan olsa gerek market - berber vb. gibi işyerlerinde bir iki muhabbet girişiminde bulundum ki hepsinin sonu da tam bir başarısızlık oldu. yabancılar ortalama 1.5 saniye süren yalandan bir gülücük atıyorlar, sonra kafalarını çevirip işlerine bakıyorlar. onların kültüründe insan ilişkileri böyle. ülkemizde turist olarak bulunanların o candan ve sempatik tavırlarını da sakın ölçü olarak almayın. o turist psikolojisinin verdiği doğal olmayan bir görüntüdür. aynı turist ile kendi memleketinde karşılaştığınızda o candanlığın bir anda kaf dağının ardına kaçtığını, yüzündeki o sempatikliğin aniden kaybolduğunu gözlerinizle görebilir ve çok şaşırabilirsiniz.

"merhaba abi" ya da "nasılsın teyze" cümlesinden sonra yaklaşık 15 dakikalık bir sohbete alışkın türk insanının yurtdışında kesinlikle yaşayamayacağını ben artık biliyorum. darısı bilmeyenlerin başına.

nihayetinde yurtdışında yaşamak için canatanları şöyle alıp dışarıda en az 1 yıl mecburi bir ikamete tabi tutmalıdır ki atıp tuttukları bu memleketin değerini anlasınlar. ülkelerinin, kendi kültürlerinin kıymetini yaşayarak öğrensinler. denizin içinde yaşayıp da denizden habersiz yaşayıp durmasınlar.
defalarca denendikten sonra genellikle doğrulanan ve ilerde de doğrulnaması muhtemel hadisedir. bu hadiseden sonra ortaya çıkan sonuç büyük acılar verir.
öyle ya da değil sözcüklerine ek_lenti olarak,

dir dir dir, dırr dırr dırr, dur dur dur.
tez yazma döneminde cebelleşen ruh sağlığı bozulmuş bir öğrencinin cok muhabbet getirir, tez ayrılık getirir olarak okuyup algıladığı atasözü. cok ne lan derseniz gizli özne derim adı bende saklı derim, insanın kendine yakısanı giymesidir derim.muhabbet bagına girdim hızla kacın
Ne varsa eskilerden var dedirten bir deyimdir.*
herseyin hızlı yasandıgı ve yasamdaki bu hızla once haz alan sonra "hersey tukendi" gercegiyle kısa surede karsılasacak olan kişileri uyaran ve bi hayat felsefesi olması gereken,gercekci bir atasozudur,lutfen dikkate alınız.
cok muhabbet bi sure sonra artık muhabbet edilecek konu kalmamsı sonucu bi durgunluk bi soğukluk getirir ondan olsa gerek .
sanal muhabbetlerde daha da geçerlidir.
- aşkım neden hiç konuşmuyorsun?

+ ...

- beni o kadar çok mu seviyorsun hihi

+ ...

- canım benim ya yirim seni

+ yeter be kadın kafamı sktin sabahtan beri.
genelde bu ayrılık safhası cicim aylarının sonuna tekamül eder.bıcır bıcır ne var ne yok herşeyi konuşursun sonra "meraba, nasılsın, iiyim sen nasılsın" a düşer sonra o da kalmaz olur.kaybolur gider herşey.
muhabbet tellallarının mottosudur. o kadar para veriyoruz yine de 1 saat...
"seyrek git dostuna, kalksın ayak üstüne." atasözü
Kesınlıkle dogru bır atasozudur.
çok doğrudur özellikle ilişkilerde. konuşacak bir şey bırakmazsanız tabi sıkılırsınız.