bugün

okutmayın ki üniversiteler sadece o şehrin gençlerine hizmet versin.
kısmen doğrudur. hamuru sağlam olmayan çocuğu dışarı okumaya gönderirsen bozulur. Bozulmuştur da gerçekçi örneği sayılamayacak kadar çok. Çocukla kişilik ve prensip sahibi olarak büyütülürse dünyanın öbür ucuna da gitse değişmez bozulmaz.
Birileri suna her seyin Seks olmadigini anlatsin.
sözünü etmeye değer olmayan birinin saçma sapan beyanı.

beyan eden kim? normal, alelade bir tek hücreli yobaz.
Çocuğuma gerekli adabı, ahlakı, erdemi öğretemedim diyecek yüreği olmayan zihniyetin savunduğu zırvadır.

Anasının dibinde oturup, kırdığı fındıkların haddi hesabı olmayan çocuklara ve ebeveynlerine bir tavsiyeniz var mı hoca efendi?!

Yok yok, bence ses sus hocam yaa, böylesi daha iyi!
bırakın hocaların safsatalarını sen çocuğunu okut.
içerde yada dışarda eğitim alsın.
(bkz: narsizm)

(bkz: kontrol manyaklığı)

(bkz: bireyselleşme karşıtlığı)
Çocukları bir birey olarak değil de, bir proje/ürün olarak gören insanların düşüncesidir. Bir insanı dünyaya getirmek onun sahibi olduğun anlamına gelmez. Hayat dinleyerek değil, yaşayarak öğrenilir.

"insanlar da aynı kumlar gibidir. Onları ne kadar çok sıkarsan o kadar fazlası avucunun içinden kayıp gider."
Bir zırva.

Sadece eğer istanbul dışında bir ilde yaşıyorsanız lütfen istanbul'a gelmeyin. izmir'e, bursa'ya falan gidin.
Erkeklerin ahlaksız olduğu yerde kadınların namusundan söz edilemez sözümü doğrular nitelikte bir erkek. Adam olamamış.
Şehir içinde okutmaktan ziyade düzgün ahlaklı yetiştiriniz.
Sağlam güvenilir iyi bir eğitim almamış her genç tehlikeye açıktır her daim. Yeter mi? Yetmez. Daha? Sahip çıkmak gerek. Peki nasıl? Ona ayarında görev ve Sorumluluk yükleyerek ve disipline ederek. Genci Kendi haline ve Başı boş bırakmayarak. Yeter mi? Yetmez. Daha? Sağlam bir dini eğitim vererek. islami vazifelerini yerine getirmesini sağlayarak. Yeter mi? Yetmez. Daha? Ona bir aile ve yuva kurarak. Zira evlilik dinin yarısıdır. Yeter mi? Yetmez. Daha? Bir meslek bir iş sahibi olmasına önayak olmak. Yeter mi? Yetmez. Daha? iyi evlatlar yetiştirmesini temin etmek. Yeter mi? Yetmez. Daha?

Say say bitmez.

ister şehrin içinde okut ister şehrin dışında. Helal lokmayla besleyip büyütmediysen nafile. Beyhude. Boşuna. Onca gayret boşuna. Gözünü elini üzerinden ayırır evladına sahip çıkmazsan istersen 7/24 dizinin dibinde olsun gene it olur gene serseri olur gene berduş olur gene sana asi olur. Sen layıkıyla allaha kul olmazsan istediğin kadar analık babalık oyna. O çocuk gene seni dinlemeyecek. Gene bildiğini okuyacak. Yine kafasının dikine gidecek. Adam olamadıysan adam yetiştirecem diye uğraşır durursun ömrün boyunca.
Dindar ailelerin şehir dışında okumuş çocukları piç ve kaşar oluyor.
Öyle veya böyle yetiştirene kadar çocuğunuzu düzgün yetiştirin.

Ahlaklı, erdemli, doğru yanlış ne farkında olan bireyler kazandırın topluma.

Yoksa engellemek istediğiniz bazı şeyleri çocuk mahalleden çıkmadan yine yapar.

Önemli olan ahlak, karakter ve niyet.
Şehir dışında okuyan ne insanlar gördüm, memleketinde okuyan insanlardan kat kat daha düzgün. Tabi tam tersi örnekler de var.

Tamamen kişiye bağlı. Hatalar yapmak istesin altın kafeste yine yapar. Yapmak istemezse erasmus'a gönder yine yapmaz.
Karakter meselesi.
Uzağı yakın yok. Ziktiren eniştesine komşuya hatta bakkala yaptırır. Zihniyet bozuk değilse önemli değil. Yani okumuş olsa da oruspu olan var okumayan da. Mesele zihniyet kimsenin ne halt yaptığını bklemezsjn.
Biz ki 21. Yüzyılın birbirine mesafe olarak yakın ama zihniyet ve fikriyet olarak birbirine en uzak ama bunu file getiremeyen insanlarıyız. 8-9 senedir farklı yerlerde okudum, hala okuyorum. Yakınlık uzaklık sadece ailene kendini nasıl hissettiğinle alakalı. Kendine ne kadar yakınsın bu önemli. Ve kimsede biraz da pişmeden bir şeyleri öğrenemiyor. istedigin kadar konuş. Bin nasihat bir müsibet olayı. insan başına gelmediği sürece hiçbir şeyi tam olarak anlayamaz. Ve şuda var öleceksem şimdi kalp krizi geçirir yine ölürüm, insanları fazla germeyin.