bugün

bence en önemlisi terbiye ve dünya görüşü. ne bileyim şimdiki çocuklara bakıyorum örneğin mesela geçen gün yolda yürürken küçücük çocuk bana küfretti ve kaçtı* * sonra mesela yine geçen gün su balonu sıyırmıştı hayır bende yaramazlık yaptım belki bolca ama yaptığım yaramazlıkların genelde bir amacı oluyordu ve en önemlisi utanma diye bir şey vardı.

dünya görüşüne gelecek olursak bence en önemlisi genç yaşta tablet telefon vs den uzak tutmak ve kitap okuma alışkanlığı kazandırmak hadi olmadı ailecek belgesel izlemek de gayet güzel bir aktivite olabilir. ayrıca daha küçüklükten para kazanmasını ve para olgusunu öğrenmesi de faydalı olabilir aslında.
güzelce bir dayak atın dayakla terbiye edin başka türlü akıllanmaz çünkü bu veletler.
ilki,
ilk altı sene biriniz çalışmayın.

ikincisi,
öğretmenini seçin. karaborsa vermeyin çocugu okula. sizden çok öğretmenine benzeyecek kişiliği, hayata bakış açısı.
Adam akıllı isim koyun siz kemalistsiniz diye çocuğunuz kemalist olmak zorunda değil ya da siz islamcısınız diye de çocuğunuz oyle olucak değil, daha anlamlı isimler koyun lütfen.
Büyümeden çocuk yapmayınız.
ilim, irfan, edep, erdem öğretemeyecekseniz lütfen prezervatif kullanınız!
Başımıza bela etmeyiniz!
salıver doğurup o yetişir.
günde en az üç kez sulayın.
Çocuğa hitaben veya duyacağı bir yerde yalan söylemeyin, bağırıp çağırmayın, küfür etmeyin, sabırlı ve özgüvenli davranın, kısa ve somut cümlelerle değil, uzun ve soyut cümlelerle konuşun.

Bunların dışında bir sürü hata yapacaksınız zaten, bari bunları düzgün yapın.
Mümkünse eğer Çocuğu 3 yaşında kreşe felan vermeyin o çocuğun kreşe değil anneye ihtiyacı var. Kreşe verilen parayı cebinize atın işte. ilk eğitim evde başlar anne ilk öğretmendir. O yüzden ilk önce anne adayları eğitimlerine çok çok önem vermeli. Kendilerini geliştirmeye çalışmalı.Burada baba da önemli tabii ki ama anne daha önemli. Hasan el-Benna'nın, "bu ümmetin yarısı kadınlardan oluşur, diğer yarısını da kadınlar yetiştirir." sözü işin özünü açıklamaktadır.
Çocuğumdan 2 beklentim var: vicdanlı ve terbiyeli olması.

3 yaşındaki çocuğumun veli toplantısına gittim, bir veli çocuğunun ingilizce şarkı söyleyememesinden yakınıyordu. Halbuki tükürme olsun, vurup kaçma olsun, Tüm pislikleri öğrenmiş çocuk, aslında kapasitesi De var...
Cocuklarin nasihattan cok iyi örnege ihtiyaci vardir, bunu unutmayin.
Hazır değilseniz yapmayın çocuk falan.

Aynı anda televizyonda yüksek sesle çizgi film ve elinde tablet olmazsa çığlık atmadan durmayan 5 yaşında bir akraba çocuğuna şahit oldum geçen gün. Bu çocuk gün boyunca (annesinin bin bir türlü zorlukla yedirebildiği birkaç lokma normal yemek dışında) sadece şeker, abur cubur ve varsa fast food ile besleniyor.

Ne olur nasıl yaşanacağını bilmeden dünyaya başka insanlar getirmeyin.
onlarla beraber kahvaltı yapın.
Öncelikle vazgeçin çocuk sahibi olmak zor ve masraflı bir iş ama illa ki çocuk yapacaksanız onun geleceği için para kazandığınızı bahane etmeyin, çocuğunuzla vakit geçirin. Ona pahalı oyuncaklar almak yerine zekasını geliştirmeye yönelik oyunlar alın. Ağlayarak herşeyi elde edebileceği bir çocukluk yerine erken yaşta sorumluluk sahibi olmasını sağlayın. Ağaç yaş iken eğilir ve eğitim ailede başlar bunun bilincinde olun.
Bol bol merhamet, vicdan ve hayvan sevgisi yükleyin.

görsel
Olm çok zor lan! Valla bence dünyanın en zor şeyi evladını düzgün yetiştirmek.

Götüm çıkıyor şerefsizim.
Doğurduktan sonra besleyip büyütmekten ibaret olmasın anlayışınız. Sadece fiziksel veya maddi ihtiyaçlarını karşılamak değil çocuk yetiştirmek. Yetiştirmek kelimesinin köküne inersek biraz yetmekten gelir. Kendine yetmek, toplum içinde veya sosyal hayatında yetebilmek... Özetle fiziksel, bilişsel, duyuşsal olarak yetkin hale ustaca getirilmelidir. Okuyun, çok okuyun ve uygulayın... önce kendinizi sonra çocuğunuzu yetiştirin.
prenses gibi çocuk yetiştirmeyin her dediğini yapmayın hayatın bu şekilde işlemediğini anlasınlar büyüyünce etrafında ona sizin gibi sahip çıkacak destek olacak kişi kalmadığında intihar edecektir.

benim gibi.

sad but true.
Saldım çayıra mevlam kayıra.
Oğlan balleyci, kız feminist
Sonumuz bizim hayrola.
çocuklarınıza doğruyu yanlışı iyiyi güzeli lütfen öğretin.
insanların hatalarını yüzüne söylemeleri gerektiğini, herkese güvenmemeleri gerektiğini, hayır diyebilmelerini, istemedikleri şeyleri yapmak mecburiyetinde olmadıklarını ve sevmeyi saymayı öğretin.
çocuklarınız sizi örnek alır ve siz neyseniz sizden yansıyan bir şeyler vardır.
Bağırmayın
Telefon tablet tv internet tam kontrollü olsun
Çocuğu kontrollü sokağa salın
Küçücük olmasına rağmen senin fikrin nedir diye sorun
Spora yazdırın.
adam akıllı bakmayacaksanız, iletişim kurmayacaksanız, ilgilenmeyecekseniz, desteklemeyecekseniz, yeri geldiğinde sınırlarını çizemeyecekseniz çocuk falan yapmayın. kezbanlar ve pazar kahvaltısı sümsüklerinin yetiştirdiği nesillerden hayır gelmez.
ülke şartlarında sadece 1 çocuğunuz olmalı.

ve bu çocuğa da olabildiğince bilgiyi ve atatürk sevgisini aşılayın.
Çocuğunuza karşı sabırlı olun. Onunla göz teması kurarak, onun seviyesine inerek, onun anlayacağı şekilde konuşun.

Konuşurken vücut hareketleriniz, yüz ifadeniz çok önemli. Çocuklar sizin sabırsızca, acele ederek konuştuğunuzu anlarlarsa onların merak etme duygularını yok edebilirsiniz.

Çocuklar çok meraklı yaratıklardır. Bir yeri karıştırıyor diye onların araştırma isteklerine, merak duygusunu bağırarak, kızarak yok etmeyin. Onlara nelere dokunulmayacağını veya neyin yapılıp yapılmayacağını sakince açıklayabilirsiniz.

Çocuklarla vakit geçirerek onların aidiyet, güven, sevgi ihtiyaçlarını doyasıya karşılamalısınız. Çünkü eğer bu duyguları sizden göremezse ileri ki yaşlarında bu duygu eksikleri farklı davranış şekilleriyle ortaya çıkabilmektedir.
çocuk gelişimi üzerine birkaç kitap okuyun lütfen. özellikle de oral, anal ve fallik dönemler hakkında bilgi edinin. fallik dönem daha hassas bir dönem. çocuk cinselliğini keşfediyor. cinsel organını bir yerlere bastırarak bundan keyif alıyor. pipisinin boklu bezine sürtmesi hoşuna gidiyor. klitorisini çişli bezi üzerindeyken bacakları arasında sıkıştırıp bundan keyif alıyor. tuvalet eğitimi de bu dönemde şekil alıyor. çünkü küçük bebeğimiz çişini tutmaktan, kakasını tutmaktan haz alıyor. burda dikkat edilmesi gereken şey, cinsel gücü fazla olan bebeklerin olur olmadık yerlerde biryerlere kerkinmesi(ki bu bebekler bunu sık yaparlar ve bunu farkedememe şansınız yoktur), ya da bunu siz mutfakta çay hazırlarken misafirlerin önünde yapıp sizi utandırabilirler. ve bebeğimiz bundan utanırsa, üzülürse, korkarsa yaşamının ileriki dönemlerinde farklı bir cinsel anlayışa sahip olabilir. uç şeylerden hoşlanabilir. yanındaki erkeği ya da kadını istekleriyle şaşırtıp uzaklaştırabilir. ki bu da duygusal hayatına zarar. yanisi çocuğu utandırmamak, hatta önemli birşey olarak görmemek, normal ve doğal bir süreç olarak görmek en ama en doğrusu.

fallik dönemi anlatmamın sebebisi de şu, teyzemin 3,5-4 yaşlarındaki oğlu, oyuncak atına kerkiniyormuş, haha.
ilk olarak yıkamaya gidecek yuvarlanmış halıya kerkinirken fark etmiş birde bunu. teyzem de çok etkilenmiş bundan. benim oğlum nasıl kerkinir diye. hahaha. beni aramıştı, sen çocuk gelişimi gördün. normal mi bu? diye de sormuştu.
o kadar normal ve doğal birşey ki bu. çocuklarınızı o ayıp, bu günah, cehennemde yanarsın cısss diye korkutarak büyütmeyin. sonra taciz, tecavüz haberlerini izleyip kendimizden tiksiniyoruz.

tarih okurken, formasyon almış bir tarihçi ve tarih öğretmeni.