bugün

bir donem *orkidin reklam sloganı olarak kullandıgı soz
bayan kişinin zaten yapmak zorunda olduğu iki görevi çok büyük bir meziyetmiş gibi gösterişiyle yaratılmış, nil karaibrahimgil' den dinlenilmiş eser.

zira;

bu devirde tek maaşla bir aile rahat geçinemez. *
yurdum insanının torun bekleyen ebeveynleri olur. *
sansürlü olarak n.h yaparsın denilesi durum.ikisinden birinin tercih edilmesi gereklidir.çünkü ikisi de ciddi emek ister.çocuk yapmak ciddi bir meseledir.işteyken çocuğa birileri bakmalıdır ve her kayınvalide güler yüzlü olmaz.
zamanında türkiyede çok tartışılan bir konuyu Nil Karaibrahimgil tarafından açıklığa kavuşturmuş böyle bir slogan yapılmış ve orkid reklamları için şarkı yapılmıştır..hem erkek hemde kızlardan çok rağbet gömüştür..

(bkz: orkid değil şarkısı)

iyi ki doğdum
Gördün mü yirmi beş oldum
Özgürüm kanatlandım
Durmadım ayaklandım
Koşup ilerliyorum

iyi ki doğdum
Ne güzel bir kadın oldum
Erkekler hep peşimde
Ama aklım işimde
Sınırı zorluyorum

Kalamam hayatın köşesinde
O zaman neşesi neresinde
Koysalar önüme bariyerde
Çocukta yaparım kariyer de

Pes etmem ben en zor günümde
Kanatlandım özgürüm bende
Deseler geçecek bu heveste

iyiki doğdum
Gördün mü yirmi beş oldum
Özgürüm kanatlandım
Durmadım ayaklandım
Koşup ilerliyorum

iyi ki doğdum
Ne güzel bir kadın oldum
Erkekler hep peşimde
Ama aklım işimde
Sınırı zorluyorum

O zaman neşesi neresinde
Koysalar önüme bariyer de

Pes etmem ben en zor günümde
Kanatlandım özgürüm bende
Deseler geçecek bu heveste

O zaman neşesi neresinde
Koysalar önüme bariyer de
buna zıt olarak erkeklerin de Malboro şarkısı vardır o daha bir hoştur..

Anti ORKiD ! [Çocukda Yaparım KARiYERDE]
Erkeklerden Orkid reklamına karşı yazılmış Marlboro reklamı;

iyi ki doğdum
gördün mü 25 oldum
kıllandım, akıllandım
bir de bıyık bıraktım
cakamı atıyorum

iyi ki doğdum
hovarda bir adam oldum
hatunların peşinde
aklım hep bu işlerde
sınırı zorluyorum

Kalamam kapalı tribünde
o zaman neşesi neresinde
koysalar önüme telleride
sahaya da inerim, söverimde

Marlborom var en zor günümde
nefeslendim rahatladım bende
deseler zararlı bu meret de
Sigarada içerim, Alköldeeeeeeeeeeee
Çocukta yaparım kariyerde, balıkta tutarım Sarıyer'de...

oooooo, o o ooo, ooooo, eheheheheh
öyle basit bir denklem değildir.
çok hassas bir terazidir ,
ofisler "çocuğumu özlediiiimmmm" diye zırlayan kadınlarla doludur.
yaparım demesi kolaydır. hatta ikisini yapmak da çok zor değildir ama sonrası önemlidir. eğer iş toplantısında aklın hala evdeki çocuğunda olduğu için konsantre olamıyorsan, çocuğun dadısını senden daha çok seviyorsa, bugüne kadar aldığın ödüllerin ilgisizlilkten çılgına dönen çocuğun için oyuncak olmuşsa bir terslik var demektir. halbuki sen hem çocuk yaptın hem kariyer di mi?
-ben kariyer yapıcam mahmut
-iş dedin tamam dedik , çocuk olana kadar oyalansın diye sesimizi çıkarmadık,
ne kariyeriymiş bu?
-çocuk ta yaparım kariyer de
-lan başlatma kariyerinden şimdi, kalk bi çay koy.
-çay da koyarım kariyer de yaparım mahmut.
bunu sarfeden kadınlar çocuğu ve kariyeri yapan fakat bir tencere yemek yapamayan kadınlardır genellikle.
hem cocuk hem kariyer ayni anda yapiliyorsa cocugun babasinin patron olma ihtimalinin bir hayli fazla olacagi durum..bkz:Çocuk sensin kariyer de sana girsin )
kadın bağı kariyer ve çocuk arasında nasıl bir bağ kurulduğunu merak ettiğim orkit alın üniversite okumadan üst düzey yönetici ve evlenmeden ilişkiye girmeden çocuk sahibi olun demek istiyor gibi gelen reklam sloganı.
kadını gazlamaya çalışan bir şarkı. lakin verilen bu gazla ancak kısa bir süre gidilir, ikinci durağa gelindiğinde tüketilmiş olur. uçan balondakinden farksızdır.
kadın istediği herşeyi her zaman yapabilir. gerek yoktur helyum vari gazlara!
(bkz: çıldırtan ofis anneleri)
...
balık da yerim sarıyer'de

şeklinde devam etmek suretiyle daha da iğrençleştirebilecek tekerlememsi.
''bok yaparsın'' dedirtir bunlar insana. erkekler olmadan hiç birşey yapamazsınız demek gelir insanın içinden. ama dememek gerekir.
bu cocuk ve kariyer işini bir arada becerebileceğini iddia eden hatun kişisi lafıdır ki bu tiplerin kariyerleri kariyere çocukları da çocuğa benzemez zannımca.
evet yaparım da, hangisini daha iyi yaparım dedirten ve düşündüren cümle.
(bkz: çocuk da yapmam kariyer de)
(bkz: sucuk da yaparım kariyerde)
kadınların egolarını tatmin etmek için uydurduğu bir slogandır.ama her şey şarkıdaki kadar basit değil yaşamda.bir bebeği dünyaya getirmek, büyütmek ve ona gerekli özeni göstermek kesinlikle kariyerden daha önemli ve zordur.
özgür kız triplerini ülkeye sokan pek saygıdeğer tuzu kuru şahsiyet nil karaibogil'in, çocuğu olan kadın kariyer yapamaz kodlu cümlesi. gözünü kariyer bürümüş, annelik güdülerini bastırmış pek çok kadın olduğu aşikar tabi de; olmaz arkadaşım. kadın istedi mi varya çocuk da yapar, kariyer de, börekçi bile açar sarıyer'de... *
(bkz: sarıyer börekçisi)

(bkz: nerden nereye)
http://www.bugun.com.tr/yazar.asp?yaziID=31950

Göbeğini kaşıyan orta yaşlı beyler ve metroseksüel delikanlılar yerine bu kızlara veya kadınlara daha fazla şans tanıdı. Gerçekten de ilk günlerde mini etekli, gömleğinin üç düğmesi açık güzel elemanlar iş yerlerine ayrı bir hava getirdi. Sıkıcı toplantılar daha keyifli hal aldı.
'Çocuk da yaparım kariyer de...'
Diyerek çıktı kızlar yola. Çok iddialı bir yolculuk!.. Kadına hâlâ aç 'yönetim'ler (patronlar veya CEO'lar), sloganın altında yatan potansiyel tehlikeyi fark edemedi.
Beyler yeni elbiseler aldı, saçlarını kısa kestirip öne doğru taramaya başladı, işe koşa koşa gelmeye başladı. Çocuk da kariyer de yaparım diyen kızlar sayesinde kurumlar renklendi. Kızlar da gün gün yönetime daha yakın odalara yükseldi. Yönetimler bu iddialı kızları hep yanlarında görmek istedi. Özellikle iş gezilerinde...

Önce 'bizi dışarıda temsil etsin' denildi ve 'Kurumsal iletişim Sorumlusu' oldular. Eskilerin deyimi ile 'Halkla Münasebetler Sorumlusu...' Sonra ilan ve reklam işleri, derken üretim sorumlusu, ürün müdürü, satış sorumlusu falan filan derken... Şu sıralar pek çok kurumda en üst düzeyde bulunan kadınlar var. Çoğu aynen dediği gibi kariyer de yaptı çocuk da. Kimisi çok kişinin çalıştığı kurumlarda genel müdür, kimisi gazetelerde köşe yazarı oldu. Peki bu noktaya kaçta kaçı hak ederek geldi?

Erkek rakiplerini beyni, çalışkanlığı ile geride bıraktı? Burası çok ciddi bir araştırma konusu. Bana gelen bilgilere göre çoğu kariyer yaparken vücudunu kullandı. Hepinizin çok iyi bildiği birkaç büyük firmanın genel müdürlerini anlatıyorlar, inanamıyorum. Film yıldızları ve şarkıcılar yanında 'Meryem Ana' kalır. Bu arada hepsi de koşullara uygun koca da bulmuşlar, çocuk da yapmışlar.

Zaten bekarlara fazla yükselme şansı yok. Geldisine gittisine karışmayan, eşinin bir iş kadını ve üst düzey yönetici olmasını anlayan kabul eden kocalar... Eh onlar da yükselmek istiyor. Veya kariyerli eşi olmanın nimetlerinden faydalanıyor. Gençliğinde yapamadığını yapıyor. Sekreter hanım güzel kız değil mi hesabı...

Ve sonuçta bu duruma geldik. Ama durum karışık. 'Kadın erkek ayrımı asla olmamalı. Kadınlar en önemli yerlere gelmeli. Bu Türkiye'nin Avrupa'ya karşı gururudur' gibi geyik muhabbetlerini bırakıp bilimsel verilere bakın. Kaç kadın iş hayatında gerçekten başarılı? Türkiye gerçeğini çok iyi bilen, Türk halkını çok iyi tanıyan iş adamları hatta kurallarını yazan beyler şimdi ne diyor biliyor musunuz? 'Kadınlar ülkemizde çok erken yükseldi. Daha bu pozisyonlara gelecek mantık ve kafa olgunluğunda değiller. Batılı kadın gibi olmaları için en az 50 yıl geçmesi gerekiyor.

Bütün kararlarında duygusallık var. Ve müthiş bencillik. Ne iş yeri, ne ülke ekonomisi onlar için önemli değil. Önemli olan kendileri. Bu yüzden çoğu zaman yanlış karar veriyorlar. Aşırı hırs ve ihtirasa karizma diyorlar. Oysa bu iş yerlerindeki tüm dengeleri altüst ediyor. Erkeklerin performansı müthiş düştü. Çünkü artık çok çalışmak gerekmiyor. Kişisel ilişkiler (!) ağır basıyor.

Sadece beğenilmek, ön planda olmak isteyen kadınlar ülke ekonomisine çok büyük zarar veriyor.' Eee... Çok normal. iş yerinde yükselmek için en kutsal varlığı, namusundan ödün veren bir kızdan ne beklersin? Kazandığı bile haram para değil mi?

(bkz: aykut ışıklar)
--spoiler--
bir çaktım elimin tersinle

çocuk duvarda, karı yerde
--spoiler--
kariyer yapcam diye kendini yırtsan yaptıgın cocuk helak olacak, aman cocuk yaptım rezil olmasın desen kariyer gidecek olmadı ikisini bir arada yuruteyim desen sen helak olacaksın yok mu bunun bir ortası diye dusunduren reklam sloganı.
(bkz: bir siktir git cay koy aklin karismis)*
günümüz dünyasının kadınlar acısından en büyük trendlerinden biri olsa da koskoca bir palavradır. televizyondaki cıtı pıtı taş gibi hatunların; "ay cocuğumdan başka birşeyi gözüm görmüyor, o geldi dünyam değişti, onun istemediği hiç bir şeyi yapmam." masalları, doğumdan sonra incecik bedenleriyle tekrar ekranlarda boy gösterme şovları, bebek, hamilelik ve kadınlarla ilgili her türlü reklam ve programda rol alıp parayı kırmaları; sanırım standart türkiye şartlarında yaşayan pek cok evli ve çalışan bayanı da özendiriyor. ama peri masalı nereye kadar sürer? kariyerinde iyi bir yerlere gelmiş kadınların çoğunun yalnız olması, evlenenlerin coğunun eşime ve işime gereken zamanı ayıramıyordum bahanesiyle boşanması ya da tam tersi durumu düşünelim; ruh ve beden sağlığı yerinde, sosyal ve başarılı sayılabilecek cocukların annelerinin mesleklerinde istedikleri yere gelememeleri "cocuk da yaparım kariyer de" diyenlere
yavas yap sacın başın dağılmasın cevabı verme isteği doğuruyor. *