bugün

(bkz: saadettin dede)
(bkz: Kemal dede)
(bkz: Sebahattin dede)
(bkz: muharrem dede)

Kısır döngü yüzyıllarca sürebilir.
2.berkecan, 4.taylan gibi isimlerle karşılaşmamızda sebep olan gelenek. Bence bu kadar sahiplenmemeliyiz. Sonucta ruslarda (2.petro) ingilizlerde (2.elizabet) de olan bir gelenek. Abartmaya gerek yok özgün olun.
arkadaşım iki dedenin de adını koydu. iki ismin de ilk hecelerini birleştirip seslenerek çocuğun aile içi kullanım ismini belirledim. pişman değilim.
dünyanın en saçma geleneği. dede adı ne amk yaa nasıl bir saykoluk..
çocuğa babaannesinin adını vermekten farkı yoktur sanırım. bana da babaannemin adını vermişler. küçük bir bebeğe verilecek isim değil ama geldik neredeyse 26 yaşına, yaşım biraz daha ilerleyince sıkıntı çekmem mesela allah bana torun sahibi olmayı nasip ederse. tabi önce evlenip çocuk sahibi olmak lazım...

sırf bir kişiyi mutlu etmek için o kişinin ismini yeni doğan çoluk çocuğa vermenin anlamı yok. anlamı güzel olan bir ismi çiftimiz birlikte seçip verebilir. insanlar birbirini sevmiş bin bir güçlükle evlenmiş, ailelerin isme müdahalesi çok da anlamlı değil bence. evlilik aşamasında yeterince müdahil olma çabaları oluyor zaten...
Babaannenin de adı konuyor. Nalet olsun.
Abimin mağduriyetini yaşadığı durumdur. Tamam abi gelenek, gorenekler önemlide yıllarca nurettini taşımak nedir. Gerçi bunada şükür demek lazım. adı apdullah, süleyman vb. Olanlarda var.
bende var bu durum. hiç görmedim onu ama dedemin adını taşıyorum.
hayırlı bir adam olursanız belki şirinler köyünde bir sokağa bile isminiz verilebilir.
sacma olaydir yaa.
ağbi 70 80 önce doğmuş adamın adı şimdi doğan çocuğa mi konur.
abdulhamit yerine annesinin " abduuuuş " diye çağırması biraz eğlenceli olur.
Aslında Anadolu'da babanın adını erkek evlada verme geleneği vardır. Bir tür miras olarak isim bırakılır çocuğa. Bunu ilk duyduğumda ilginç gelmişti. Hatta turgut uyar bu geleneğe uyarak oğluna kendi adını vermiştir.
Ara sıra güldüren olay.
Aile geleneği, kişisel tercih vs olabilir. Herkesin hayatına kimse karışamaz. Onun çocuğu onun kararı.

Lakin markette çok tatlı diye sevdiğim 2 yaşındaki çocuğun adı Murtaza çıkarsa artık bu benim de hayatımı ilgilendiriyor.

Travmayı ben hala atlatamadım. Murtaza'yı 5 sene sonra düşünemiyorum.
(bkz: abdurrahman)
Ancak cahil toplumlarda görülen saçma bi gelenek.
Normalde eski tip dede isimlerine karşı olsak da bi türk olarak hepimizin içinde bu içgüdü var, inkara gerek yok.
O kadar saçma bir şey olamaz. Ablamda eşinin babasının adını koymuş. Berbat bir durum.
iki nesil sonra da " tanju dede " diyecekler. bu da " hakkı dede " gibi itici.
Isim iyi yine
Bana büyük dedemin lakabını vermişler isim diye.
Lila, mila, cuki, muki, tuki gibi koymaktansa delikanli gibi ahmet koymaktir. Destekcisiyiz.
Çocuğa babasının adını vermek kadar ilginç değildir. Amerikada çok yapılan bir gelenek olan ilk erkek çocuğa babasının adını vermek oldukça yaygın bir gelenektir. O yüzden junior/jr eklenmektedir çocuğun ismine.1980 lerde yapılan bir araştırmaya göre, babasının ismini taşıyan çocuklar daha uslu oluyormuş.
saçma bi gelenek bana göre. herkes çocuğuna babasının adını koymak zorunda değil.
çok eskiden (soyadı kanunundan önce) başlayan, gerekli bir uygulamaydı diyebiliriz insanların birbirlerini rahatça tanıyabilmesi için. şimdi artık geleneksel bir uygulamadan bir şey değil ve üstelik gereksiz.
çocuk için zor olacaktır.
- merhaba benim adım dedesinin, sizin adınız ne?