bugün

kuzey yıldızı da denir
pusulasız yön bulurken faydalanılır
Merkür'den sonra güneşe en yakın olan gezegen,Akşam Yıldızı,Çolpan,Çulpan, Kervankıran,Kervan Yıldızı,Tarık,Venüs,Zühre.
harika bir barış manço şarkısı..
özcan denizin bu isimkli bir albümü bulunmaktadır.
melih kibarın 1975'te eurovision türkiye elemeleri sinyal müzigi için 1 günde yaptıgı süperrr enstrümantal parçası.
shocking blue şarkısı.
barış manço'nun 1979 tarihli yeni bir günalbümünde yer alan hoş şarkıdır.
kutup yıldızı ile karıştırılan ve kuzeyi göstermeyen, güzel, sıcak venüs gezegeni.
gün batımından hemen sonra ve sabahtan ağarırken çobanların kolayca gözlediği için venüs gezegenine bu isim verilmiştir.
daha saat icat edilmemişken, çobanların sürüyü köye geri götürme zamanının geldiğini anlamalarını sağlayan yıldız.
teoman'ın yeni albümü insanlık halleri'nden bir şarkısı.

tabi sözlerini de yazacağım;

Yüzme bilmeden,
Daha deniz görmeden,
Hiç güneşte yanmadan..
Şimdi ölmek istemem bir kalbi sarmadan..
Aşkı tatmadan daha,
Onla sarhoş olmadan,
Hiç sevişmeden daha,
Şimdi ölmek istemem daha hiç gülmeden..
Çoban yıldızı..

Sen benle kal... Çoban yıldızı..
Hep benle kal... Çoban yıldızı..
bildiğin venüs gezegeni.
teoman'ın insanlık halleri albümün de yer alan meledosi ve sözleri ile patlamaya hazır bomba gibi şarkıdır.

--spoiler--
sen benle kal la la la la la
hep benle kal çoban yıldızı
--spoiler--
teoman'ın, danser encore * şarkısının müziğini aynen alıp, üzerine yeni sözler yazdığı şarkıdır.
teoman'ın yeni albümünün en çok ses getirecek, yıllarca dinlenip, hakkında yüzlerce entry girilecek şarkılarından biri olacak diye tahminde bulunuyorum. sitesinde, internette en çok reklamı yapılan şarkı bu ve ilk klibi de buna çekecekmiş. birkaç eleştirim olacak:
öncelikle müzik danser encore şarkısından alınmış. üstüne söz yazmış, ancak bu sözler oturmamış müziğe. melodi devam ediyor, söz bitiyor, kimi yerlerde "daha" gibi etkisiz bir kelime tek başına kalıyor...
artı böylesine mükemmel bir müziğe nasıl da aşk temalı sözler yazılmaz?
bir albümün en çok ses getirecek şarkısının müziğinin sana ait olmaması sonra...
teoman sarkısı. sözlerini de yazayım şah mat olsun.

yüzme bilmeden
daha deniz görmeden
hiç güneşte yanmadan
şimdi ölmek istemem
bir kalbi sarmadan

aşkı tatmadan daha
onla sarhoş olmadan
hiç sevişmeden daha
şimdi ölmek istemem
daha hiç gülmeden

çoban yıldızı
sen benle kal
çoban yıldızı
hep benle kal
zamanın varsa

ben hiç kimsem olmadan
tepeden tırnağa ona
hiç sarılmadan
şimdi ölmek istemem
kalbine dokunmadan

hadi al götür beni
hala benimmişler gibi
evime yurduma
taze meyve tatları
yağmurlarında

çoban yıldızı
sen benle kal
çoban yıldızı
zamanım varsa
biraz daha
müziğin sözlere oranla daha vurucu olduğu ilk teoman eseridir.
teoman şarkısı olan çobanın sözleri bir hayli zayıftır. biraz zorlama gibi, eyterbeaa anına gelmiş gibi..
deneysel olmuş teoman için. tribaldir. bir şey düşünürken bu şarkıyla dalabilirsiniz.

"ben hiç kimsem olmadan
tepeden tırnağa ona
hiç sarılmadan
şimdi ölmek istemem
kalbine dokunmadan

hadi al götür beni
hala benimmişler gibi
evime yurduma
taze meyve tatları
yağmurlarında

çoban yıldızı
sen benle kal
çoban yıldızı
zamanım varsa
biraz daha"
müziğinin teoman'ın kendisine ait olmasını çok isterdik tabii; ama sözler de harika.

kısaca dehşet bir şarkı olmuş. şarkı sonlara yaklaşırken "şimdi bi yerlerden şebnem'in çığlığı gelse ne hoş olurdu" diye de düşünmedim değil; keşke yapılsaymış öyle bir şey...

yine de enfes!
sakın bu şarkıyı dinlemeyin hemen üzülmeye başlıyorsunuz sonra.
Melih Kibar'ın muhteşem eseridir.
sabahın köründe ağlatabilen bir şarkıymış. * insanı acıtan şarkılardan. teoman'ın yorumu da kusursuz, aşmış bitirmiş olayı.
klibin sonunda ölmeye hazırlanan gencin gözlerini kapanmadan hemen önece üzerine doğrultulmuş silahları çokta umursamadan gökyüzündeki çoban yıldızına " sen benle kal zamanın varsa " demesiyle fena halde sarsan parça, ayrıca bu klipte dünyanın en güzel gülümseyen kızınıda görebilirsiniz.
melih kibar'ın pek tanınmamış eurovision şarkısıdır.aynı zamanda venüs'ün diğer adıdır.