bugün

kim milyoner olmak ister adlı programda yarışan yarışmacıdır.

soru: çin seddi nerededir?

şıklar:
a)çin
b)hindistan
c)güney kore
d)japonya.

yarışmacı bu soru için tam 2 joker kullanıyor.
önce seyirciye soruyor, sonra telefon jokeri kullanıyor ve nihayet "çin" cevabını veriyor.
https://streamable.com/qbodh

valla helal olsun.
genel kültürüne ve bilgisine hayran kaldık...

edit: birkaç gün önce de harvard mezunu doçent ilk soruda elenmişti. (bkz: metafor erman)
içinde bi bit yeniği olduğunu düşünmüş yarışmacıdır. Çok abartılıyor bu konu. Yine gereksiz yere linç edilmeye başlamış birileri.
Ben artık bu tarz yarışmalarda Reyting için hatrı sayılır miktarda yarışmacının ajanslardan devşirildiğini düşünüyorum...

Çin Seddi lan bu! Boru mu amk! Milli eğitimin her kademesinde körpecik dimağımıza zerk edilen bir konu! Nası bilemezsin?
bağlanma sorunları yaşayan ruh eşim kızdır. kızın kafasına bayıldım.

öncelikle abartmayın amına koyim. insan şaşırtmacalı soru mu lan bu deyip bir kaç saniye aptal oluyor. hindistan, eski çin sınırları, şimdiki çin. insanın aklına bin türlü şey geliyor.

sonralıkla, kızın elendiği soruda daha şıklar açıklanmadan şıklarda tanju okan varsa onu seçecek ve elenecek dedim. nitekim öyle de oldu.

linç etmeyin yarimi, onunla fırtınalı aşklara koşmak istiyorum ben.
görsel
yerini kimse dolduramaz kral
işin garibi ilk jokerde soru oradaki ahaliye yöneltildiğinde oradakilerin yüzde 13'ünün japonya -yüzde 11'inin de güney kore demeleridir.

Demek ki türkiye 'de gerçekten Çin seddinin japonya 'da olduğunu düşünen insanlar var.
olayın kurgu olma ihtimali son derece yüksektir...
HARVARD MEZUNU oldugunu iddia eden arkadaşta bir kurmacaydı. bakın hala konuşuluyor. yarışma için yeterli.
Babanı bile terletir şerefsizim dediğim kız.

https://www.instagram.com/tuzluusu/
YAV EĞiTiM SiSTEMiYLE BU SORUNUN NE iLGiSi VAR TOPLUMUN BiLGiYE iLGiSi MERAĞA KALMAMIŞ TOPLA POPLA UĞRAŞMAKTAN DiZi SEYRETMEKTEN BU HALE 100 YILDIR GELMiŞiZ DAHA SI 200 YIL ÖNCESiNE UZANIR..TUTSiLERE MASAiLERE SORSAN BiLiRLER BU SORUYU BEN iLKOKULA GiTMEDEN ANAM BABAM DAN ÖĞRENDiM ZIRTOLAR OJENiN RUJUN KRALINI BiLiRSiNiZ AMA...
en fazla pirincin çin de üretildiğini de bilmiyordur bu.
hint kenevirinin de hindistan'da yetiştiğini bilmez. (acaba sadece adı mı hint bak merak ettim şimdi)
anadili gibi 'cahilce' konuşabilecek kisidir.