bugün

21 mayıs 1864te Rusların çerkeslere karşı yaptığı insanlık suçudur.

Deniz kenarında yedi yıl boyunca atılmış insan kemikleri vardı. Kargalar erkek sakallarından ve kadın saçlarından yuvalarını kurarlardı. Deniz yedi yıl boyunca karpuz gibi insan kafataslarını atıyordu. Benim orada gördüklerimi düşmanımın bile görmesini istemem.

Çerkes Sürgününe tanıklık eden yaşlı bir Çerkes (vikipediden alınmıştır.)
http://tr.wikipedia.org/w...es_S%C3%BCrg%C3%BCn%C3%BC
http://www.21may1864.org/

21 Mayıs 1864 Çerkes Soykırım Ağıdı
http://www.youtube.com/watch?v=eydhiaAfWxk
Bugün bu soykırımın 149. yılıdır. Atalarımızın çektiği bu acıları unutmadık unutmayacağız.
çarlık rusyası vb. rejimlerinin uyguladığı klasik katliamlardan birisi. ancak hala çoğu insan sovyetlerden çıkartır bunların acısını.
ya ben oldukça apolitiğim soykırımlardan ve darbelerden hiç çakmıyorum hiç anlamam çok ciddiyim. Artık tarafımı belli etmek için borsa takip ede gibi direniş takip ediyorum aq. Ama şunu biliyorum ki bu toplum çok balık hafızalı. Yani böyle bi soykırım varsa sahip çıkalım. Masumların katliamları kimsebin tanına kar kalmasın.
moskof veletlerinin yok dediği, var olan soykırım... #21May1864

(bkz: senin bacını öpeyim rus)
151. yılı olan ve babamın çerkes olması sebebiyle her yıl hatırlayıp neler yaşadıklarını düşünüp üzüldüğüm, kabul etmeyenler olsa da bildiğiniz katliamdır. Allah rahmet eylesin atalarımıza, unutmayacağız.
ne yazık ki soyları kırılmamış hala yaşamakta bu at hırsızları. hem de anadolu'da vah ki vah...
(#27937101)
Rusya’nın çarlık döneminde yapmış olduğu katliam. Çerkesler kafkasya’daki vatanlarını çok sevip geri istiyorlarsa 1990lardaki çeçenler gibi ruslara kök söktürmeli. Burada mağdur edebiyatı yapmak yerine gidin rusya’dan intikam alın ki samimiyetinize inanalım.
türk ve çerkeslerce çerkes sürgününe verilen isim (1864). esasen yerinde bir ifadedir. yurtlarından sökülüp atılan çerkesler yol şartlarının yanı sıra karaya çıkabildikleri yerlerde açlık, sefalet ve hastalıktan kırılmışlardır. bu topraklar yabancılara zannedildiği kadar kolay kucak açmamıştır. göç yoluyla gelen ahali türk ve müslüman olsa bile. çerkeslerse bu konuda en ağır bedellerden birini ödemişlerdir. çerkeslerin osmanlı'da sığındıkları kimi noktalarda çocuklarının kaçırıldıklarından hatta köleleştirildiklerinden bahsedilir.
Ermeniler, rumlar o kadar şımarık ki ağzımıza sıçıp birde utanmadan soykırım soykırım diyorlar. Ulan piç soykırım olsa senin varlığın nasıl olacaktı. Sürgün var ki haklı bir sürgün.
toplamda 500 bine yakın kişinin hayatını kaybettiği soykırımdır.
rusçu davarların hiç bahsetmediği soykırımdır.
görsel
Atalarımın neler çektiğini ve her bir katledilen soydaşlarımın acısını hep yüreğimde taşıyacağım. Unutmadık unutmayacağız...

Ruhları şad olsun.
bugün 158.ci yıldönümü olan soykırımı. 600bin ile 1.5 milyon arası çerkes, ruslar tarafından ya öldürüldü ya da kuzey kafkasyadan sürüldü. çerkes soykırımı gürcistan parlamentosu tarafından soykırımı olarak tanınıyor.
Rahmetle anıyorum.

Adige, abhaz, oset bütün kafkasya halklarını selamlıyorum.
Çerkes Soykırımının 159. yıl dönümünde yaşamını kaybeden soydaşlarımızı rahmetle anıyoruz; Unutmadık, unutmayacağız.

görsel
Çarlık rusyanın şerefsizliğidir, lenin Çarlık rusyayı yıkarak dünyanın kimseye kalmayacağının kan dökmenin anlamsız olduğunu, bütün dünyaya göstermiştir,onun için rahmetle anıyoruz Çerkez kardeşlerimizi, atalarının ruhları şad olsun, Çarlık rusyadan çok çektiler.
çarlık döneminde bu insanlara karşı bir etnik temizlik yapıldığı muhakkak. ülkemizde bu kadar çok kafkasya kökenli insan olmasının nedenlerinden biri bu zaten.
güncel Önemli Başlıklar