bugün

Çeşme ilçesi, izmir ilinin batısında yer alır. Doğudan Urla, kuzeyden Karaburun, batı ve güneyden Ege Denizi ile çevrilidir. Deniz seviyesinden yüksekliği 5 metredir. Yüzölçümü 260 km² dir. 1 beldesi (Alaçatı) ve 4 köyü bulunmaktadır.

2000 yılı Genel Nüfus Sayımına göre, ilçenin toplam nüfusu 37 372 dir. Bu nüfusun 25 257 si şehir merkezinde, 12 115 i ise belde ve köylerde yaşamaktadır. ilçede 13 ilköğretim okulu, 5 ortaöğretim kurumu bulunmakta; 4 532 öğrencinin eğitim gördüğü okullarda, 247 öğretmen görev yapmaktadır.

Sağlık hizmetleri 1 Devlet Hastanesi, 2 Sağlık Ocağı, 1 Sağlık evi tarafından verilmektedir. Bu kurumlarda 27 doktor, 4 sağlık memuru, 26 hemşire ve 28 ebe görev yapmaktadır.ilçede ekonomik yapıyı turizm belirlemektedir. iç ve dış turizm açısından ülkemizin sayılı merkezlerinden olan Çeşme nin, turizmdeki öneminin önümüzdeki yıllarda çok daha artacağı öngörülebilir. Yarımadanın ilk antik yerleşim yeri olan Ildırı (Erythrai), ilçenin görülmeye değer tarihi zenginlikleridir.

Pausanias a göre, Erythrai (Ildırı), Giritliler tarafından kurulmuştur. M.Ö. 7.yy da tiranlar tarafından yönetilen kent M.Ö. 560 tarihinde Lidya egemenliğine girmiştir. Kent iskender tarafından özgürlüğüne kavuşturulana dek Pers egemenliğinde kalmıştır. Kent oldukça güzel taş işçiliğine sahip surlarla çevrilmiştir. Kentte M.Ö.7.yy ın 2.yarısına tarihlenen Athena Tapınağı ve Tiyatrosu açığa çıkarılmıştır.

Çeşme yöresi, XI. yy. sonlarında büyük Türk denizcisi Çaka Bey ile Türk egemenliği ile tanışmıştır. Osmanlı egemenliğine geçişi, XIV. yy. sonlarındadır. Osmanlı eserleri içinde en çarpıcı olanı Çeşme Kalesi dir.1508 yılında II. Beyazıt tarafından inşa ettirilen kale, Osmanlı mimarisinin bütün inceliklerini taşımaktadır. Çeşme ve çevresinde yapılan kazılarda elde edilen eserler Çeşme Kalesi içindeki müzede sergilenmektedir. Çeşme Kervansarayı, 1529 yılında Kanuni Sultan Süleyman tarafından yaptırılmıştır. U biçiminde planlanan kervansaray, iki katlıdır
ferdi tayfur'un bozuk plak sesiyle soyledigi acayip bir sarki.
susadiiaaaiam cesmeyiiiaaaaee gitmeeeiiiaaz olaaaiiiaaieeeydiim.
musluk.
meşhur olması ile birlikte gelen turist akını nedeni ile en kötü pansiyonlardaki gecelik konaklama fiyatının kişi başı 40ytl ye fırlaması insanı buradan soğutur. Buraya verilecek para ile marmaris'te beş yıldızlı bir otelde rahatça kalınabilinir. denizi muhteşemdir. esnaflarının bir ksımı turist kazıklamaya çalışan çakal ruhlu insanlardan oluşur.* gidilmesi en uygun ay ağustostur. şu sıralar soğuk olabilmektedir.
"mekan"larindan uzak kalindigi surece gayet guzel vakit gecirilebilecek tatil beldesi.
küçükken gittiğim ve çok sevdiğim * izmire bağlı tatil beldesi.
enn rüzgarlı tatilinizi geçirebileceğiniz belde.
hem çok güzel sakız reçelleri satılıyor
rüzgar bana koymaz o canım deniz beni çekiyo derseniz gidin
hele e zaten ben sörfçüyüm diyosanız hiç durmayın
bi de ben hem sörfçüyüm,sporcuyum amma sakız reçelini de pek severim diyosanıııız okumayın okumayın hemen gidin...
rüzgarsız bir günün pek mümkün olmadığı,
denizin genelde dalgalı olduğu,
havası,denizi,suyu pek güzel olan,
son yıllarda magazin programlarının yeni hedefi olan,
yavaş yavaş her tarafına bol miktarda ev yapılan,
çocukluğumdan beri her sene gittiğim tatil yeri,memleketim...
genelde;
merkezde çeşmenin yerlisi bulunur, bir de pansiyonlara kalmaya gelenler.
ılıca ve alaçatı ise istanbullu tikky kızlarımızın ve erkeklerimizin tatil yeridir.

ayrıca çeşmenin her yeri son derece para harcatır.
küçüklüğümde çok gitmişliğim var ama oralardan eser yok şimdi.
artık çeşmenin tadı hiç güzel değil.
ferdi tayfur şarkısı.
Susadım çemeye varmaz olaydım
Elinden bir tas su içmez olaydım
Yolum düştü köyünüzden geçmez olaydım
Gelmez olaydım güzel yüzüne bakmaz olaydım

Çeşmenin başına bir güzel inmiş
Eyilmiş zülfürü suya düşürmüş
Mevlam bu güzeli kime yar etmiş

Gönülden gönüle gözler yol olur
Aşıkların yüreğinde ateş kor olur
Bir garibim bu yerlerde halim nice olur
(bkz: susadım çeşmeye)
(bkz: tarihi çeşme)
hayatin baharin da olan bir insanin hayatla taniştiği güzelim izmir ilçesi...*
her yaz sıkılmadan usanmadan gittiğim yer.aslında eylül ve nisan aylarında çok daha güzel olur bunun tadına ise birtek izmirliler varabilir.
izmir'e yakınlığı ile daha da bir önem kazanan tatil beldesi. izmirlilerin hafta sonu kaçamağı olarak tercih ettikleri yerdir ayrıca. * *

(bkz: mustafa denizli)
türkan şoray - bulut aras lı sultan filminde geçen ve ferdi tayfur kasedi almaya ikna edebilen şarkı.
tatil mekanlarının bir numarası...denizse deniz,eğlenceyse eğlence, kafa dinlemekse kafa dinlemek...her tattan bişey bulabileceğiniz her ne kadar çok piyasa olduğu söylense de bir bodrum antalya değildir asla...özlenen ve ağustosu bekletendir...
sakız adasına yakınlığından dolayı çarşısında bol bol bulunan damla sakızı kokulu tatil yöresi.
dalyan tarafı pek bir güzel olan izmir ilçesi..
birçok beach club olması da cabası..
geceleri çarşısında gördüğüm o billur billur kızların gündüzleri nerde takıldıklarını merak ettiğim izmirin güzel bi ilçesi .
izmir e 80 km. kadar uzaktir. yeni meltem tatil koyu diye bir yer barindirir ki icinde tadindan yenmez. 10 gun kalinip tatil isinin b.kunu cikarmaniza ragmen daha da kalmak isterseniz , doyamazsiniz. gunesi , bembeyaz insani bile 3 gunde appiah a dondurur. her sene bir esintisi olurdu cesme nin. bu sene fazla esmiyordu ama. denizi soguktur cok tuzludur. oyle ki gozlerinizş yakar bu yuz. bir tanidiginiz "yazik bu kadar tuza" diye isyan bile etmistir. sakiz adasina yakinligindan dolayi cep telefonlari "select the operator" yazar durur. tcell i secmezseniz istanbuldan arayan arkadasinizin 50 kontorunu yersiniz. sakiz receli meshurdur.
an itibari ile hande yener konseri eşliğinde kurtuluş yıldönümünün kutlandığı ilçemizdir.
bakış..
Her yerin birbirine yakın olduğu; ılıca, çeşme, alaçatı arasında gün içinde rahatça gidiş gelişler yapabileceğiniz güzel bir tatil beldesidir. Bodrum'la mücadele edebilmesi için desteklendiğini düşünmekteyiz.*
izmir'in güzel bir tatil beldesidir. esintili havası, soğuk denizi ve kumrusuyla ünlüdür. ayrıca türkiye'deki; konaklama olsun, yemek olsun en pahalı tatil yöresidir. cebiniz delik dönebileceğiniz bir yerdir. adım başı kumrucu görebilirsiniz ayrıca.