bugün

her halükarda kahvenin önde götüreceği yarıştır.
yerine göre...
yemekten sonra çay, aralarda coffee.
çay sade de içilir fakat amma ki lakin;
(bkz: kahvenin orospusu sigaradır)
ikisi de uyku kaçırır.
sigarayla müthiş ikili olmaya aday olan içecek çeşitleridir.
tamamı ile çayın birinci geleceği yarış..kimileri kahve demiş ama halt etmiş..bir bakın bakalım piyasada ne önde ve ne çok satılıyor..siz misafirliğe gittiğinizde ne ikram ediyolar..buyurun bakalım...kahvenin özel tiryakileri vardır o ayrı mesele..
taze çekilmiş,sütsüz ve şekersiz kahvenin ''inanılmaz faydalarını hergün okumam'' sebebiyle ''kesinlikle kahve'' diye cevaplayacağım soru..
kahve genellikle yalnızlar içindir, çay ise kalabalığı sever.
kurukahveci mehmet efendi' nin kahvesi her daim favorimdir. **
çay kaldırır kaldırır yere vurur.
çay.
Çay; •bazen hakkını vermektir''ve oturdu mu bir masaya hakkını verir çay içmenin''
Cahit Zarifoğlu
•bazense sevme nedeni“iki çay söylemiştik orda biri açık keşke yalnız bunun için sevseydim seni..”
Cemal Süreya
•çoğu zaman akrep ve yelkovana savaş açmaktır.“çaycı, getir, ilâç kokulu çaydan! dakika düşelim, senelik paydan!..”
Necip Fazıl Kısakürek
•özlemi dile getirmek için içilir “ama bu kente gelirsen unutma beni ara, sana bir çay ve temiz yaralar ısmarlarım..”
Osman Konuk
•ya da sevaba girmek için seyredilir içen kişi “seni çay içerken izlemek, seni çay doldururken, seni demlerken çayı, kimseler inanmasa da düpedüz sevap..”
Alper Gencer
•söylenmemiş sözler için son bir umuttur kimi zaman “çay henüz her şey bitmedi demektir..”
Cezmi Ersöz
•ya da dünyamızı ve kimyamızı değiştirmek için bir sebep
“her gülümseyişin de tüm ülkeye çay ısmarlayayım, seninleyken bir yudum çay zenginleştirilmiş uranyum gibi enerji veriyor bana..”
Murat Menteş
•ama her zaman unutmamaktır çay. unutamayanların sihirli iksiridir.“aşkınla demlenmiş sıcak bir çay içmeliyim. küfürler saçıp etrafa, belalara bulaştırmalıyım ağrılı başımı. yokluğuna alışmamalıyım..”
Tarık Tufan
çay alır götürür bu yarısı.
nazarımda çayın bir kaç adım önde olduğu karşılaştırmadır. kahveyi de çok severim ama çay başkadır.
Yaşadığımız bu ülkede çay: en küçük esnafta bile bulunabilme özelliğiyle, gerek tadıyla gerek kokusuyla gerek fiyatıyla gönüllere taht kurmuş içecektir. Yarışı önde götürdüğü ise hiç şüphe götürmez.
şevket: hiç ilgilenmedi benimle, çay içmeye davet ettim, oraya da gelmedi.

kedi: e, çaydan.

şevket: ne çayı, ne alakası var ?

kedi: çaydan, çaydan.. bu durumlarda kahve her zaman daha çok işe yarar. bak, çayda kadınları rahatsız eden bişey, böyle “yerel bir tını” var.

şevket: yerel mi ? ne alakası var ? çay yerel, kahve değil mi ?

kedi: bak, “benimle kahve içer misin sorusu, bütün kadınlarda, hepsinde aynı rahatlatıcı çağrışımı yapar; beyaz fincan, porselen, şık, mayhoş aroma kokusu, hele latin ezgileri heheeeyy neler neler..ama çay, çay böyle “başarısız erkek” gibi bişiy demek çay.

beş şehir - ah muhsin ünlü
bir de kahveden fal bakacak biri varsa, kahve alır.
çay kalabalık ortama aittir. biri gider biri gelir, bardak boş kalmaz.
kahve iki kişiliktir, sevgili ister, dost ister, yudum yudum içiceksin adam olucaksın der.

kahvenin bencilliği ve kendini beğenmişliğinden dolayı çay alır efendim.
görsel
çayın kalabalıklarla arası iyidir, kahve yalnızlık ister.
çay suyla, kahve sütle güzeldir.
çay eşliğinde muhabbet edilir , kahve eşliğinde dertleşilir.
çay ailendir, kahve sevgilin...
kahvenin kazanacağı kapışmadır ama çayıda hafife almamakta fayda var arkadaş.
Cay agir basar herhalde. Kisin icinizi isitan yazin ise harareti kesen olagan ustu bir icecek. Cay candir.
tumblr gençliğini dönem dönem gerekli gereksiz bi çok şeyi moda etmesine malzeme olarak son zamanların kurbanı çaydır malesef. daha önce aynısı kahve için yapıldı, tuttu da. yer gök kahveydi bir ara, kahve içmeyenler dışlanıyordu lan nerdeyse! e şimdi de çay için "çay olmadan uyuyamıyorum, bence süper<3" modlarna girildi. ne diyelim en azından bizden bir ürün, kültürümüzün içinde o yüzden insan sineye çekebiliyor ama dönem dönem moda olunan gençlik akımları pek de hoş olmayabiliyor allah beterinden saklasın.
güncel Önemli Başlıklar