bugün

kesinlikle çaydır. ama kimi bünyeler kahvenin her çeşidine aşık olduğu için kahve diyebilir.
benim için kahvedir kesinlikle.
kimi zaman kahve kimi zaman çay. her ikisi de ikisi arasında seçim yapmaya zorlanmayacağım kadar değerli benim için.
Çay bir şeyler içebilseydi o da kahveyi tercih ederdi.
görsel
çay tabii ki.
evde kahve kalmamışsa çay.
Tercih meselesidir. Benim için çaydır, su içmesem aramam ama çaysız asla.
görsel

fincanda pişmiş dibek kahve. misss.
Bundan sonrası sosyolojik saha sınırı.

--------------------
görsel

-Neden çay veya neden kahve çeşitleri.

-Ne oldu on yıl önceki hızlı akan neskafe modasına?

-filtre kahveye bu kadar övgü neden?

-lipton markasının bergamot aromalı çayları neden tutmadı.

-neden diğer markalar pazarda bergamot aromalı çayı satmak için paketin görünmeyen (kolay göze çarpmayan) yerlerine ufacık yazılarla bergamot aromalıdır diye yazıp ufak tefek yanıltıcı satış hilesi yapıyorlar.

-neden türk kahvesini (pişirme biçimi) değişik aromalarla çeşitlendirmelerine rağmen (süt, damla sakızı) başarılı olamıyorlar.

Kıssadan hisse:

Aslında yapılanlar makro ölçekli pazar araştırmaları olarak bilimsel ve doğru.

Uluslararası sermaye büyük yatırım ve tanıtım harcamaları yapıyor.

Ama bir ulusun yemek yiyecek ve tüketim alışkanlıklarını değiştirmek hiç kolay değildir.

Bu kolektif bir kültürdür ve üç beş tane insanın yurt dışından getirdiği makinalarla evde yaptıkları soğuk kahve dahil her tüketim ölçü değildir.

Hala pazarın lideri türk çayı ve Türk kahvesidir.

Rumuz:

"Her reklamı gerçek sanan batmaya mahkumdur"
absolutly kahve.
Çay hem de bir demlik.Asla reddetmem Türk kahvesi hariç hiçbir kahveye yol yok.Her türlü çay.
çay sevmem. hiç sevmem. nefret ederim.
Kahvem,kahvem,kahvem!
ben bi çay alayım.
şeker koyma yanına.
Kakaolu süt

(bkz: nesquik)
Ben bildiğim bileli filitre kahvesi içerim, üstünede tanımam elbette zevkler ve renkler değişir. sabah aç karnına içilen çay fena yapar adamı ona göre. alın bir filitre kahve makinası takılın derim.
Sütlü dibek kahvesi tabiki.
Kahkül. Evet lütfen biraz (bkz: kahkül)
Kahve de severiz ama çay başka bir diyâr.
Nilgün bodurdan sonra siyanür .
Tek başına kahve
Sıcak atistirmalik yanına çay.
benim herkese yetecek sevgim vardır.
oralet.
kaynar olmayan ve biraz az demli çayı tek geçerim (özellikle de bergamotlu.) ama kendime gelmek için kahve yapmadığım gün yok.