bugün

an itibari ile vizelere hazırlanmakta olan binlerce gencin yapması gereken *, sanıldığı kadar kolay olmayan, kendine has kuralları olan bir eylemdir.
yeterli miktarda su çaydanlığa konur.
içilmesi düşünülen her bardak için 2 çay kaşığı çay demliğe koyulur.
su kaynatılır. kaynamadan en geç bir dakika * sonra, çay demlenir.
soğumasın diye ocakta bekletmek hatadır.
5-6 dakika sonra içilmeye başlanabilir.
ali turca isimli reklam sapığını aklıma getirdi nedense.
(bkz: sana çay demlesem gelirmisin)
ufakken beni rezil eden bir durum. olay şöyle gelişti; annem evde yoktu. çay tiryakisi babamda çay komasındaydı. benden çay yapmamı istedi. bende suyu kaynattım, çayı ekleyip sıcak suyu üste aktardıktan sonra onu da ayrı bir yere koyup bir güzel kaynattım. sonra babama bir bardak verdim. babamın ilk* yudumdan sonraki yüz ifadesi beni çay demlemeyi öğrenme aşkı içine sürükledi.

(bkz: sözlüğe içini dökmek)
özellikle öğrenci evlerinde büyük bir sorun haline gelmiş sonu tatlı eylem.
genelde teklif edenin değil,teklif edilenin gerçekleştirdiği fiil.
(bkz: çay demlemeyi bilmemek)
beceri gerektirdiğine inanılan olaydır. harika demlenmiş çayı ince belli bardaktan sıcağını hissede hissede içmenin her derde deva olduğu söylenir.
üniversite okurken ev arkadaşımla "kim demleyecek hafız çayı" "yok olum ben demlemem sen demle" diye kavga ettiğimiz, şimdi ise çay demleyecek kimse bulamadığımı hatırladığım duygu dolu anlar yaşamama neden olan çay içme öncesi hazırlığı.
+ çay içer misin
- içelim
+ bak mutfak şu tarafta. demle bi çay mis gibi. *
bsg sonrası ayarzede insan evladının eylemi.
an itibariyle alakaya karşı gerçekleştirilen eylem.

(bkz: alakaya çay demlemek)
(bkz: çay themelemek)
başında "bi siktirip gitmek" deyimi olmadığı takdirde, zevkli olan eylem.
basit eylem. on dakikadan uzun sürmeyip, su kaynadıktan sonrası önemlidir. çayın demlisi makbul olduğu için, çaydanlığa çay bolca boca edilir, ardında da demlenmesi beklenir.
ders çalışırken bir yandan çayın demlenmesi vazgeçilmez bir alışkanlıktır. üst üste içtiğiniz çaylar sanki beyninizi açıyormuş gibi gelir rahatlatır, güzeldir.
misafir geldiğinde illa ki yapılan eylem. * * sıcak yaz günü, "oğlum hüseyin koy buz gibi rakıları, getir şişe şişe biraları, olmadı bir kola içelim" demek varken, misafir ille de çay ister. türk misafirperver insanı da demler haliyle.
an itibarı ile sigarama daha iyi bir pezevenk bulunamayacağını düşündüğüm eylemdir.
çay demlerken demlikteki çayın haslanmaması çok önemlidir zira haslanırsa cayın tadı acı olur. bunun için su kaynadıktan sonra bir müddet beklenmesi gerekir, ayrıca suyu üstteki demliğe dökerken tek bir noktadan dökmek gerekir; buradaki amaç cayın hepsinin ıslanıp haslammasını önleyip zamanla suyun içine batması içindir.*
anadolulu keyif adamlarının yıllar süren çeşitli araştırmaları sonucunda en doğru yöntemin şu şekilde belirlendiği hededir:

- çaydanlığa ağzına kadar su doldurulur ve su, ocakta kaynamaya bırakılır.
- porselen demlik(olmazsa olmaz.) içerisine çay içicisi için 1.5 çorba kaşığı çay atılır.
- çay kesinlikle ıslatılmaz.
- iyice kaynamış sudan bir miktar alınarak, demliğin kapağı kapandığında taşmasına izin vermeyecek miktarda su konur.
- kapağı hemen kapatılan demlik, altında (mutlaka) kaynayan su bulunan çaydanlığın üzerine oturtulur ve su tekrar kaynamaya bırakılır.
- çaydanlıkta kaynayan suyun ürettiği buharın sıcaklığı kullanılarak demlikteki suyun sıcaklığı muhafaza edilmelidir.
- demlikteki suyun sıcak kaldığı süre ne kadar uzun olursa çay o kadar geç dibe çöker ve o kadar iyi demlenir.
- çayı hemen dibe çöktürmeye çalışmak tarihsel bir hatadır.
- tahminen 15-20 dakika sonra tavşan kanı gibi, müthiş bir çay elde edilir.
- çayımız, ufak ve çayın kokusu rahatlıkla alınacak şekilde dizayn edilmiş ağzı geniş bardaklarda servis edilir.
- demlenen çay damak tadı açısından en geç 20-30 dakika içerisinde tüketilmelidir.
çat tiryakilerinin her aksam yaptığı eylem.
misafir gelince hoşgeldinden sonra yapılacak ilk eylemdir. ev kadınları misyon edinmiştir.
(bkz: çay koymak)
ev arkadaşlarının sürekli birbirinin üstüne atmayı kendilerine görev bildiği vazife. elbet biri çayı demleyecek ve gelip oturup "gidin servis yapın lan, o kadar demledik" diyecektir.
çay demlendikten sonra o ince belli narin ve nazenin çay bardağının belinden kavrayıp yudumlamanın enfes olduğu eyleme yol veren güzel iş.

ders çalışırken konuya demlenmenin vazgeçilmezidir. dost sohbetinde baş tacıdır. türkün milli içeceğidir.
makarna yapmakla birlikte öğrencinin sanatıdır.
an itibari ile gerçekleştirmiş olduğum eylemdir.