bugün

Birkaç ay öncesine kadar ortalama 2.5 lira olan çay çoğu mekanda 3 tl oldu. bir çay 3 tl olacak ne yaşadı lan.
kilosu 15 liradan hesaplar ve 1 kilo çaydan 10 demlik ve her demlikten ortalama 15 bardak hesaplarsak 1kilo çay 15tl 1 bardak çay 3tl 150 bardak çayın ham madde maliyeti 15tl bıraktığı kar şu+gazı da eklersek 25tl kar 125tl. şimdi afiyet olsun.
gittiğim hemen her mekandaki sorunsaldır.bunun demliği zaten o kadara mal oluyor. satamadığınız malzemelerinizin parasını mı çıkartmaya uğraşıyorsunuz. sorusunu sormama ve pis pis gülüşlere maruz kalmama neden olmuştur. ister istemez aklıma ekonomiyi getirmiştir. neredeyse paradan bir sıfır daha atacağız. özelikle teknoloji ve dolar bazında ülkeye giren ürünler maliyetinin 8 katına yakın satılıyor. üstelik tl kurunda bile alım gücümüz yerlerdeyken kimsenin umrunda değil. çıldırıyorum düşündükçe. için siz o çayı. yakında beş lira olur. eskiden 50 krş deyince ocakçıyla kavga ederdim şimdi daha az kazıklanmış hissetmek için adını söylemesi zor kahvelerden alıyorum.
Arkadaş sanıyorum ki rizeden hazırlayıp önümüze koyuyorlar.Başka bir açıklaması yok.en leş mekanda bile 2,5-3 tl ile başlıyor.Çay piyasası bile bozdu be.
2,5 u veren 3 ü de verir.

ben zaten hep 50 kuruşluk içiyorum. benim için sorun yok.
zannedersin tibetin zirvesinde keşişlerle içiyoruz.
doğasına terstir. saçmadır. çay lan bu. karamel makiyato değil. karamel makiyato 100 tl olsa şaşırmam mesela. niye? çünkü karamel makiyato abi. ismi bile bi değişik. ama çay abi çay. çay, samimiyettir. çay veren adamlar mesela kötü olmazlar. çay 3 tl olur muymuş hiç? çayı 3 tlden verenler kötüler bence. çok kötüler.
3 liraysa yine iyi 5 lira olan yerler var.
memleketimde halen 0.75 kuruştur.
Bir kilo çaydan yaklaşık 400-500 bardak çay çıkıyor düşünün nasıl para kazandıklarını biz arkadaşlarla termos aldık içine evden çay yapıp götürüyoruz parka artik kafeye falan para vermiyoruz hesapladik 2 günde 25-30 lira cebimizde kaldı bu parayla baklava yiyecez.
5tl olan yer de var. amaç ortamda bulunmaktır. adam ortamı satıyor, çayı değil.
O kadar pahalı hale geldi ki insanları nasıl sömüreceklerini bilmiyorlar. Şark kurnazları...
bir bira içsek 10 katını veriyoruz.
%70e yakını hakkın kötüye kullanılmasıyla yüklenen vergi.
biraz da çay içene girsin.
beter olun.
Çay içtiğiniz mekanda en az 1 saat muhabbet edip 10 tl’lik falan da gülüyorsun arkadaşınla.

7 tl kardasın.
Ulan askerde 3 ₺ ya 12 çay içiyordum ben. Böyle adalet mi olur böyle fiyat mı olur. Canım kahvehanelerimde bile 1 ₺ olan çayı 1.5 ₺ yapmışlar. delircem. Bi çayımız var ondan ne istiyorsunuz.
Tadı güzelse tamam biraz katlanılabilir fakat öyle çay getiriyorlar ki tadı bok gibi rengi desen imamın abdest suyu yazık günah.
Sikerler ortamı. Bi çaya 3-5 lira verdiren ortamı sikeyim. Dışarıda 50-75 kuruş en fazla 1 lira olan çayın yanına ne idüğü belirsiz sikimsomik bir tane kurabiye koyup kitlemelerinizi yemezler. Ama mal çok. Sırf karı kız düşürme amaçlı o sikimsonik mekanlara girecek adamlar tanıyorum. Beyninize sokayım.
boş beleş insanların içkiye sigaraya para bayılıp çafede çay içmeye gelince kıyameti kopardıları başlık. sikimin suyunu iç amk.
Muhabbet iyiyse, ortam güzelse 3 liraya değen çaydır. Neden 3 lira diye sorgulamaz tekrar öyle bir ortamda bulunmak istersin.
Çay fiyatlarından haberdar olmayanların isyanıdır. Gidin paketinin fiyatına bakın sonra alıp evinizde demleyin beğenmiyorsanız.
bizim kahvede 75 kuruş olum.
eleman sevgilisinin elini sımsıkı tutmuş gelmiş oturmuş kafeye. kızın önüne bir bardak çay söylemiş kız da oturuyor saf saf, bizim eleman elinde telefon uğraşıyor. 2 saat sonunda böyle mal gibi oturuyorlar sevgilisiyle. sonra kalkıp zıkkımlandıkları 2 çayın parasını verip gidiyor. yani 2 saatte 2 çay parası da olsun o kadar.
Simit sarayında zaten 3 buçuktu.
Bursa otogarında yaşadığım durum.

iki hafta önce sabahın 6'sında bir arkadaşımı almak için gittim ve seyyar bir çaycıdan üç çay içtim. Ben elimde 3tl bozuk hazırlarken adam benden 9 tl istedi. Öyle sinirlendim ki gelen arkadaşa ödettim!