bugün

kurt-tilki arası asalak bir hayvan.
salak ve asalak bir hayvan olmasına rağmen sıfat olarak kullanıldığında cin gibi anlamına gelen kelime.
sinsi, tehlikeli, zarar gelebilecek insanlara takılan lakap.
bruce willis in kılıktan kılığa girdiği epey sürükleyici bir aksiyon filmi.ayrıca richard gere nin performansıda gayet iyidir .
argoda; Kurnaz, yalancı, düzenci, aşağılık kimse.
halk ağzında; Titiz, huysuz, görgüsüz.*
iki kere düşünebilen tek hayvandır.
kaynak: national geographic
kendine has bi karizması olan köpekgil...
(bkz: kime göre neye göre)
(bkz: bana göre bana göre)
Frederick FORSYTH tarafından yazılan gerçeklerden yola çıkılmış harika bir kitap. suikastin en ince ayrıntıları, katilin soğukkanlılığı sonundaki olaylar, kurgusu herşeyiyle mükemmel bir eser.
Bruce Willis ve Richard Gere'in başrollerinde oynadığı Çakal filmini izleyenler kitapla baplantı kuramayabilir. ama kitapta o anı yaşıyorsunuz adeta bir suikastçinin bütün inceliklerini ,kıvraklığını öğreniyorsunuz ve bu sende bir iz olarak kalıyor.
(bkz: anne ben büyüyünce suikastçi olmak istiyorum)
avını yakalamak için türlü çakallıklar yapan köpek hayvanı.
bu tarz insanlardan uzak durulması birinci noktadır.Nitekim bu tarz insanlar sağ gösterip sol vurmakta, saman altından su yürütmekde, entrikanın kralını yapmakta, kendi çıkarları için karşısındakini bir saniyede satabilmektedir.Bu insanlardan uzak durulması, iletişim kurulmaması bünyenin ruh sağlığı açısından önemlidir.
(bkz: çakal carlos)
Yetişkin bir çakalın ön ayakları yaklaşık 6 cm, arka ayakları biraz daha küçüktür. Ön ayağında beş parmağı vardır, ancak baş parmağı havada kaldığı için dört parmağının izi çıkar. Arka ayağında dört parmak bulunur. Her adımda yaklaşık 35 cm yol alır. Koştuğunda adımı 75 cm'e çıkar. Ayak izleri dışında dışkısı ile varlığını belli eder. Onun izlerine sık ormanlar, makiler,fundalıklar ve derin vadilerde rastlayabilirsiniz.
insan olani icin;
http://img101.imageshack....2408/girisbimilyonnl9.jpg
Eski Mısır'da ölü ve mumyalama tanrısı olan Anubis ile özdeşleştirilen hayvandır.
türkçeden italyancaya sciacallo, jacal, sciacal şekillerinde geçmiş kelimdir.

anlamı, avının üzerine atılmaya hazır kimse, dehşet günlerinde vurgunculuk yapan kimse, gösterişli cenaze törenleri düzenleyen kimsedir.
2008'in ilk entrysini girmek için pusuda bekleyen sözlük yazarlarının sıfatı.
şüphesiz ki telaffuzu en güzel recep ivedik tarafından yapılan kelime.*
daha önce canlı performans videosu yayınlanmış olan, kırkaltı şarkısı. albümde 2 numara. şahane.

bak! gör! teslim ol!
ey sefil ruh, yüzleş!
yalar seni
zehirler bu çatal diller
günün gelir çalar kapın
çözülür düğüm
bitmez bu açlık
rüya gördüğün

bir şarkı bu kendime kendi içimden
ruh eşrafımın günahkar ikizinden
bana yok ateş burası cehennem
kurtulma çabası kendi nefs'imden

güneş kadar büyük üstümde kara delikler
her yerinde binlerce çakal inler
güneş kadar üstümde kara delikler
her yerinde binlerce çakal inler.
Ey Oğul,

Evvel zamanda Venezuella memleketinden çıkmış yaman bir terörist var idü ki kendisine Çakal Karlos derlerdi. Eşyaları arasında Frederik Forsayıt'ın "Çakal'ın Günü" romanı çıkınca ingiliz gazetesi Gardiyan ona bu lakabı yakışdırmış idü.

Vesselam
1) yırtıcı bir hayvandır. aslan vs daha güçlü yırtıcı hayvanların öldürdüğü hayvanların artıklarıyla beslenmek tipik özelliklerinden olarak bilinir.
2) spider man'in acemilik yıllarındaki en azılı düşmanlarındandır. önemli bir süper gücü olmamakla birlikte kendisine yaptığı kostümdeki tehlikeli pençeleri, keskin zekası, bilimadamı kariyeri, entrikaları ve spider man'in düşmanlarıyla yaptığı tehlikeli işbirlikleriyle epeyce bir süre ona hayatı zehir etmiştir. ayrıca spider man'in ölmüş kız arkadaşını(sağken ondan aldığı hücreleri kullanarak) ve spider man'in kendisini de klonlayarak ortalığı iyice karıştırmıştır. asıl kimliği olarak peter parker'ın üniversitedeki hocalarından biridir. ama bazı sebeplerden dolayı kafayı kırıp çakal olmuştur. sonunda aklı başına biraz gelip vicdan azabına kapılınca, kendi yaptığı bir komplonun acı sonunu bozmaya çalışırken kendi de ölür.
ismail hacıoğlu, uğur polat ve erkan can'ın başrollerini paylaştığı, 17 aralık'ta vizyona girecek olan ve şu an 47. antalya altın portakal film festivali'nde yarışıyor olan erhan kozan filmi.
--spoiler--
istanbul'un yoksul mahallelerinden birinde yaşayan akın'ın hayatı, annesinin ölümüyle şekil değiştirmeye başlar. çalıştığı marangoz atölyesinden çaldığı parayla yeni bir hayat kurmayı planlarken, sevgilisi deniz'in bu planı saçma bulup onu terk etmesi, arkadaşı idris'in yaptığı teklifi kabul etmesine neden olur. bu teklif ona yeni başlangıç fırsatı sunar.
kaybedecek hiçbir şeyi olmayan akın'ın gerçek dünyadaki umursamaz ve korkusuz duruşu, patronun gözünden kaçmaz. fakat bu yeni başlangıç yeni düşmanları da beraberinde getirir.
--spoiler--
yarısında çıkılacak film.
--spoiler--
akın' la deniz' in kavga ettiği bölüm tamamen türbana küfür etmek amacıyla eklenmiş sanırım filme. hikayeyle uzaktan yakından alakası yok. kız türbansız olsa da bir şey değişmezdi.
--spoiler--
O kadar filmin arasında kaybolup gitmesinden korktuğum film. Mutlaka izlenmeli ve izlettirilmeli.
öncelikle muhteşem bir film olduğunu söylemem gerekiyor. izlediğim en sağlam filmlerden biri ruh olarak. havası, rengi, ruh altı yapısı tam yerindeydi. gemide'ye benziyor evet ama gemide'den arak bir klişeden çok uzak. ruhu olan bir insan bu filme beğenmedim diyerek kestirip atamaz. etkisinden hala çıkamadım. ismail hacıoğlu'ndan o kadar iyi bir performans beklemiyordum açıkçası. ne eksik ne de fazlaydı. uğur polat hayranı olarak ki filme gitme sebeplerimin başındaydı, o karaktere hiç gitmemiş, janti havasında bir mafyaydı, küfür yakışmadı kendisine, eğreti durdu. ismail hacıoğlu'nun iç konuşmaları zaten tarifsizdi. keşke yarım saat daha devam etseydi film ya da biter bitmez keşke bir kere daha başlasaydı hiç kalkmadan o koltuktan izlemeye devam ederdim. önümde oturan ergenlerin 'öğğğğ bu ne biçim film beeeeeeeeee' diye serzenişlerine üzüldüm, neden bu kadar yüzeysel bir gençlik var onu da anlayamıyorum tabi. velhasıl film çok iyiydi.
--spoiler--
akvaryum için adam öldürmek. *
--spoiler--
afrika'da antilopların bile kovalayabildiği, köpekgiller ailesinden şamar oğlanı.
uyanık insanlar için söyleriz..
güncel Önemli Başlıklar