bugün

sanılanın aksine mersinden çok adanaya daha yakın olan özel universite.
simdilik;

işletme
Ekonomi
Halkla ilişkiler
Uluslararası Finans
Uluslararası ilişkiler
hukuk
ingilizce Öğretmenliği
ingiliz Dili ve Edebiyatı

bolumlerine sahip, Adana - Mersin Karayolu Üzeri adresinde ikamet eden, resmi olarak mersinin tarsus ilcesine bagli, Bayboğan Eğitim Vakfı tarafından 1997 yılında kurulan ozel universite.

resmi internet siteleri: http://www.cag.edu.tr
anaokulundan lisesine her bir şeyi dipdibe olan okul topluluğunun en büyük abileri.
tarsus adana'ya daha yakındır, zaten eskiden adana'ya bağlı bir ilçeydi.
tarsusun eskıden adanaya baglı oldugunu ogrenmeme de sebep olan cok bılgılı!!! yazarların oldugunu ogrenmemı saglamıs baslıktır. (bkz: 18 sene bosa yasamısız tarsusta)
cag unıversıtesı de bes para etmez bır unıversıtedır. odtunun bır departmanından bıle daha kucuktur. ogrencı profılınden hıc bahsetmeyelım, bahsedılecek bır tarafları yoktur zannımca.
öğrenci profili hakkında yorum yapmadan önce mevcut öğrencilerle bir muhabbetin gerektiği üniversitedir. eğer muhabbet edildikten sonra hala aynı düşünce devam ediyorsa tarsus'ta onsekiz sene boşa oturulmuştur ve boşa nefes alınmıştır.
diger vakif universiteleriyle kiyaslandiginda gelisimi gozardi edilemez olcude buyuk olan universite...
(bkz: tarsusun adanaya bagli olmasi ve 18 yil celiskisi)
(bkz: cocukluktan bugune yenilen kurufasulyenin aslinda taze fasulye oldugunu ogrenmek)
17 - 18 mayis 2007 tarihleri arasinda 'current issues in elt' ana baslikli akademik konferans seanslariyla gayet basarili bir uluslararasi organizasyona imza atmis universite.
3 sene egitim gordugum , ne yazikki taninmamazlik sorunundan cok cekmis okulumdur. belki ismi bilinmiyor fakat profesorlerle 2-3 kisi ders gorup sanki ozel ders gibi universite okudugum yerdi. ozellikle hazirlik bolumu eger adam gibi calisilirsa cok iyi ingilizce ogretiyor. bunun canli orneklerine sahit olmakla beraber orda cok sey ogrendigimi soyleyebilirim.

gecenlerde son yapilan degisiklikleri gordukten sonra aslinda insanlarin yeni bir universite oldugu gercegini kabul ederek yorum yapmalarini beklerdim. benim gozumde en azindan bir cankaya, atilim, gibi vakiflardan daha duzgun egitim veriyor. tabi egitim almak isteyen verilir, siz bilkent isletme'de 190 puanla parali da okusaniz ogrenmek istemeyip bilkent zengin bebe yuvasi da dersiniz.

konum olarak ne adana ve mersin'de ve gozonunde olmadigindan dolayi adana ve mersin'in yerlileri tarafindan bile bilinmedigi cokca sahit olunmustur. burlsu burssuz ayrimi gibi olaylarim esamesi gorunmyene okulda bircok burslu dogudan ve batidan gelen ogrenci okumakta.

gelmek isteyenler icin 4 adet kalinabilecek yer mumkun. tek tek irdeleyelim, yakinlik sirasina gore:

1- Yenice: Yenice koyu okula yurume mesafesinde, ve adi ustunde bir koydur, yani ucuz olmasi disinda birsey beklemeyin, hafta sonlari bana adana'ya yada tarsus'a gitmek yeter derseniz ve kisitli imkanlar ile geliyorsaniz iyi bir secenektir. aslinda paragoz koyluler tarafindan fahis fiyatlar uygulansa da yine de en ucuz secenek odur. cunku servis paralari da en son hatirladigim 750-800 milyon civarindaydi.

2-tarsus: tarsus'un okula mesafe konusunda adana'dan cok az daha yakindir. tarsus her ne kadar yuksek nufusa da sahip olsa ilce konumundadir. cay bahceleri, sinemasi ki filmler biraz gec gelir, carsisi vardir. ama tabiki yetersizdir sehir gibi degildir. kiralar yenice'den biraz daha pahalidir, bazen mersin kadar oldugu apartmanlar da mevcuttur. okula yaklasik 15 dk arabayla mesafededir.

3-Adana: okul adanaya hergun arabayla gitmis biri olarak ortalama 22 km civarindadir yanlisim varsa duzeltin. adana ilk iki secenege gore bana gore en iyi secenek. birincisi buyuk sehirden gelmis iseniz en cok sehir havasinda olan sehirdir, kalabaliktir, ogrenci icin yeri geldigince pahali olmakla beraber 3 arkadas kaldiginizda genelde hesapli evleri bulmak mumkun. arabaniz yoksa ki buyuk ihtimalle ilk yillar olmama ihtimali hatta okul hayati boyunca olmama gibi bir ihtimali dusununce kira ve yasam giderlerine servis parasini mutlaka ekleyin. adana'da kiralar yillik alinir, tek odemede vermek durumundasinizdir. 2004 de turgut ozal bulvarinda daireler 3+1 ler 2400 civarindaydi herhalde simdi 3 e yakindir.

ogrenciler icin yurt-kur yurdu disinda bircok fethullah ve turevi yurt bulunmakta. genelde ogrenciler okul arkadaslariyla ev paylasmak en ideal yoldur.

4-mersin: ilk senemde mersinde kalmis bir ogrenci olarak bir yil boyunca dinyayi birkac kere dolasacak kadar yol katettigim turkiye'nin en sayko yollarindan birinde gitmek isterseniz buyrun mersin gozununuzun onundedir. yanlis hatirlamiyorsam sehrin tam girisine okuldan mesafesi tam 55km idi. icine de gitmesi bir 5-10 da oyle sayinca minumum 75 dakika yolculuk sizi bekliyor (zira servis bir suru ogrenciyi biraktigindan bu kadar sure normal)

mersinde'de adana'da oldugu gibi kiralar yillik ama adana'dan ucuzdur. daha az nufusa sahip olmasina ragmen disardna gelen ogrenciler icin son tercihtir cunku yolda kaybedilen surenin haddi hesabi yoktur. hastane caddesinde yurt-kur ve birkac ilkogretim yurdu disinda ihlas ve isik yurtlari vardir(tavsiye etmem ordan kacan bir suru arkadasim var idi)

Okulla ilgili 3 yillik izlenimlere daha sonra da ulasabilirsiniz.
01. 06. 2007 itibariyle 2007 - 2008 akademik yilini tamamlamis ve 22. 06. 2007 tarihine degin final doneminde olacak olan universite.
2007-2008 yili ucreti 11 bin 800 ytl olmus universitedir.
katıksız bütün paralı öğrencileri kibirli, para pul muhabbeti yapıp birbirine hava atmaya çalışan tipler olan üniversite.
bütün paralı öğrencilerin hava atması gibi bir konu yoktur zaten onlar kendi içlerinde bir grub olmuş kendi hallerinde takılmaktadır,kampüs çok küçük olduğundan insan ister istemez bir birleriyle kaynaşıyor * özellikle servis bekleme konusu çok kötü mersin servisleri önceden gelip adana servisleri yirmi dakika geç gelmektedir ki soğuklarda hiçde iyi bir durum değildir.2009-2010 ücretleri 14 bin 500 ylt olmuştur ayrıca.
öğrenci bakımından devlet üniversitelerinden çok da farklı bir profil çizmeyen vakıf üniversitesidir. her okulda olduğundan çok daha fazla zengin züppe tayfası barındırdığı su götürmez bir gerçek fakat büyük çoğunluğu orta halli ailelerin oluşturduğu ve bu orta halli ailelerin çocuklarının süper lüks yaşıyormuş gibi görünme çabasıyla yanıp kavrulduğu için çok renkli bir öğrenci genellemesi yapılabilir.

eğitimi konusunda tek söylenebilecek şey zamanında kasıp kavurmuş, şimdi durulmuş ve bitmiş hocaları akşam pazarı hesabına kapatıp ölmeden önceki son öğrencileriyle buluştumrmakta olmasıdır. türkiyenin en yaşlı doçent ve yardımcı doçentleri tarafından eğitim verilir, profesörlerin yaşadığına şükredilir.

2008-2009 öğretim yılında bir profesörünün ilişki yaşadığı öğrencisi vasıtasıyla parayla not değiştirdiği ve sınav sorusu sattığı gerekçesiyle rezil rüsva olduğu, reklamlarını sabah, hürriyet ve milliyet gibi gazetelerin yerel ekleriyle haber adı altında yaparak dikkat çekmeye çalıştığı için iyice dalga konusu olduğu, vergi peçelemek için yaptığı işe yaramaz binalar ile şamar oğlanına döndüğünü belirtmeye gerek bile yoktur.
kıytırık bulduğum üniversitedir. özel üniversiteler içerisinde de en geride olduğunu düşünürüm nitekim taban puanlar bunu göstermektedir.
ne kadar eğitilsede bir kısım öğrencisinin zengin krolardan öteye gidemeyecek * olduğu aşikar üniversite. bu yönüyle bazı vakıf üniversitelerinden ciddi bir fark göstermektedir. * ayrıca neden adı başında mersin ibaresi vardır hiç anlamam, adanada kaldığım yurdun yarısı çağ üniversitelidir ve çoğu mersinin içini pek bilmez.
çok rahat %50, az bi şey kasarsanız %100 bursla girebileceğiniz bi üniversite. ha ama değer mi? değmez amk gidin ortalama bi devlet üniversitesinde okuyun daha iyi. içinde bulunmadım ama eğitimi bi boka benzemiyormuş.
En kötü vakıf üniversiteleri sıralamasında rahatlıkta ilk 5'e girecek kadar berbat olan üniversite.

Neredeyse tek binadan oluşur,öğrencilerinin tek amacı sevişmek ve sınıfta kalmaktır.Bütün bunların yanında utanmadan ortalamanın üstünde bir fiyat biçen bir şeydir işte bu üniversite..
her 5 ögrencisinden 8'i üniversiteden memnun değildir.
Lise ye benzeyen, 180 barajını aşanın her bölümüne girdiği antin kuntin bir okul. Okula gitmeyene bile diploma veriyorlar.
aslında sanılanın aksine eğitim seviyesini yükseltmiş bir okuldur ama gercek anlamda bir yapı faciasıdır. yağmur yağınca ulusal park gölüne benzer.
Mersindeki 3 üniversiteden biridir. Tarsusun yenice beldesindedir, akdeniz bölgesinin ilk vakıf üniversitesidir.
geçtiğimiz günlerde bahar şenlikleri kapsamında duman ve hadise'yi misafir etmiş üniversitedir.
Adını çok duyduğum bir üniversitedir. Etkinlikleri de bir o kadar farklı ve eğlenceli geçtiğimiz günlerde selfıe yarışması yaptığını duymuştum.
ismini yanlış seçmiş eğitim kurumu. çağ diye uni mi olur lan cag diye kebap olur.
Üniversite sınavları yaklaşıyor. Üniversite tercihleri için yardım alınabilecek bir üniversitedir.