bugün

metin tabanlı olacak şekilde hazirladigim ufak bir oyundur. baslik ilgi cekici olsun diye çözümü imkansız dedim. yoksa imkansız degil yani hatta bazilarina kolay bile olabilir. hazirlarken de zevk aldim. bu oyun iki aşamalı bir oyun. yani ilk aşamayı gecen olursa ikinci aşama için bilgi verebilirim cunku bu bilgi gizlenmis ve yalnizca ilk asamayi gecince edinebiliyorsunuz. kısaca böyle.

oyunu oynamak istiyorsanız size tavsiyem yanınıza kahvenizi de almanız. zira biraz ugrastirici.

oyuna gelirsek:

boş bir odada tamamen çıplak bir şekilde uyanıyorsunuz. buraya nasıl geldiğiniz konusunda en ufak bir fikriniz yok. odayı incelediğinizde gördüğünüz şeylerin hepsi şunlar: bir kapı, zeminde içine masa tenisi topu kaçmış bir delik, bir duvarda aynı boyutlarda boş bir delik, bu boş deliğin hemen yanında delikle baglantılı olan bir tür mekanizma, tavanda yazan 26 sayısı, bir başka duvarda yazan "ax+b=y" fonksiyonu, son olarak yerde yanınızda duran ve bir yüzünde 3 öteki yüzünde 2 yazan bir kapı anahtarı var. ayrıca oyunu hazirlayan kisi odanın dışında ve soylediklerinizi duyabiliyor.

amacınız odadan çıkmak. ancak bunun için zemindeki deliğe kaçmış topu alıp duvardaki boş deliğe atmanız, makanizma çalıştıktan sonra duvarda belirecek yazının asıl anlamını çözmeniz ve çözülmüş halini soylemeniz gerek. topu yerdeki delikten çıkarıp duvardaki deliğin içine atmadan yazıya ulaşamazsınız. mekanizma sadece bu şekilde çalışıyor. ayrıca zemindeki deliğin içindeki topu elinizle hiçbir şekilde alamıyorsunuz çünkü delik çok dar ve derinliği 10 cm'den fazla. anahtar da işe yaramıyor. topu çıkartmak için başka bir yol bulmanız gerek. ayrıca anahtar kapıyı açmıyor. sadece üzerinde 3 ve 2 rakamı yazıyor.

topu oradan nasıl çıkaracağınızı bulun ve yöntemi buraya yazın. bu kısmı kolay geçebileceğinizi düşünüyorum. bunu başaran biri olursa mekanizma çalışacak ve buraya çözmeniz gereken yazıyı yazacağım. asıl zor kısmı burası. sonrasında yapmanız gereken tek şey o yazıyı çözmek. çözen olursa odanın kapısı açılacak.

odadan çıkabilene henuz ne ödül vereceğimi dusunmedim ama bayağı bir vaktim olacak herhalde.
arka arkaya 5-10 kere sertçe zıpladım ve top delikten çıktı. beyin bedava.
kapı kilitli. zor ve uzun gözüküp aslında çok kolay olan şeylerden değil bu.

sıkıştığınız yerde yardım edebilirim.

topu çıkarma kısmı kolay ama. elinizle topa dokunmadan çıkarabilirsiniz.
topu uflersen cikar.

gerisini anladim surekli drlikten bahsetmisin top delik ibnelesme lutfen.
üflemeyle de çıkmıyor. 10 cm'den daha derin ve üfleme yeterince yükselmesini sağlamıyor. hava akımı dışında başka bir yolla yükseltmeniz gerek. yükseltmeniz lazım yani evet ama nasıl?
delige iserim top yukselir arkadasim.

simdi buna da yok deme.
Deliğe işerim top kaldırma kuvvetiyle kalkar ha?

edit: bir üstteki arkadaşla aynı kafada düşünmüşüz iyi en azından yalnız değilim bu konuda buna bi cevsp ver gerisini düşüneceğim.
10 cm lik delik. Hmm.
Meşajını aldim kardişim.
aynen. deliğe işerseniz top yükselir. bu kadar basit.

topu alıp duvardaki diğer deliğin içine attınız ve mekanizma çalıştı. duvarda şu yazı belirdi:

eler jmdcrw

bu bir şifre. iki kelimeden oluşan anlamlı bir yazı. hatta birinin ismi ve soy ismi. kim olduğunu bulursanız kapı açılacak. bulmak için duvardaki fonksiyonu, tavandaki 26 sayısını ve anahtarı kullanın. bu kısım çükünüzle ve kukunuzla işeyerek çözülecek gibi değil. biraz uğraşmanız lazım.
ipucu:

anahtar bir sembol. burada sembolist bir yaklaşım var. anahtar sembolik olarak kullanılarak bir şeyler ima edilmeye çalışılmış. bir yere sokmayacaksınız onu. üzerindeki rakamlar ve fonksiyon birbiriyle ilgili. anahtarın kendisini değil, üzerindeki rakamları anahtar olarak kullanmalısınız. kısaca "anahtar" kavramı ile kriptoloji ima edilmiş.

tavandaki 26 sayısı da harflerle ilgili. ingiliz olanıyla.

gerisi sizde.
sanırım odadakiler çük ve kuku yerine beyinlerini kullanirken öldü. neyse. kapiyi acip ölüleri toparlayayim bari.