bugün

ömerlide kilometreler boyunca bir derecelik bile dönüşü olmayan dümdüz bir yol üzerinde yapılmış bir sınavdır. arkada iki müfettiş oturmaktadır ve sınav direksiyone geçilen anda başlar;

müfettiş 1: m1, müfettiş 2: m2, hoca:h, devedikeni: d

(arabaya binilir ve hemen ayna ayarlanır)
m1: bırak ayarlama
d: yok yok ayarlayayım
(ayarlanır ve emniyet kemeri takılır)
m2: hayır takma
d: yok takacagım
m2: yahu bırak takma aaa
h: takma oğlum
d: * * peki
(koltuk ayarlanır)
m2: aaa yeter hadi git
h: hadi oğlum
d: (oha şaka mı bu yoksa beni mi deniyorlar)
kalkış yapılır, yaklaşık bir on metre gidilir ve yokuş aşağı bir şekilde durdurulur. devedikeni hemen sevince boğulur çünkü kalk derse yokuş aşağı çok rahat kalkılacaktır.
(bkz: araba kaldırılacak kaldır)

m1: geri geri kalk
d: (hass....)
m2: hadi

d: aaaa ne oluyorrrr
d: hocammm??
h: sus oğlum yok birsey
(arabayı hoca kaldırmıştır ve sınav geçilmiştir.)
cumartesi sabahı,günesli/kirazli'da islek bir caddede yapılan sınavdır.alan kıyamet yeri gibidir.bölgedeki bütün sürücü kursları orada sınav yapacaktır.kurnazlıgım o gün üstümdedir ve onca insanın arasından bir şekilde sıyrılıp sınava ilk girecek aday olmusumdur.
müfettiş 1: m1, müfettiş 2: m2, hoca: h, amele donu: ad

ad:koltugu ayarlıyayım mı?
h:ayarla
(müfettişler arka koltukta aralarında sohbet etmektedirler)
m1:hocam su bizim oglanı senin gruba verelim.o da bugün sınava girecek...
m2:he yolla keratayı.aralarda görünsün yeter.
ad:aynayı ayarlıyayım mı?
h:ayarla.
ad:emniyet kemerini takayım mı?onu yapayım mı?bunu yapayım mı?yalim mi?*
h:ayarla,yap..hadi kalk artık
m1:ya hocam zam yapacaz yapacaz dediler yaptıkları olaya baksana..
m2:hiç sorma.verdikleriyle anca iki paket sigara fazladan alınır.
ad:nasıl hocam iyimiyim?
h:devam et iyi.biraz yavas git ama (ibre 80 km göstermektedir)
m1:ya hocam bide bibkbibbik...
m2:he ya o da öyle kemküm....
ad:(müfettişlerin skimser tavırlarından faydalanarak,asırı sıcaklıgın verdigi etkiyle tek elini camdan dısarı cıkarıp diger eliyle sigara yakmaya teşebbüs etmiştir,lakin fizik kurallarına aykırı bi sürüs olacagından dolayı yapamamıstır)ee hocam siz napıyosunuz ne ediyosunuz?
h:hmmm.hönk la..(kaş göz işaretleriyle kendine gel hıyaragası demektedir)
m1:neyse gözüm taam cek saga.
ad:durumum nedir hocam?
m2:tamam tamam,afferin.hayırlı olsun.sen surdan bi paket marlboro kap gel.
ve amele donu olayın verdigi heyecanla,sevinc gözyasları içinde kendini en yakın tekel bayiine atmıstır..
bu da boyle bir anımdır...
tek kelimeyle rezalet denecek sınav kelimesinin yanından kaldırıp direksiyon seyisi diye anılması gereken hede
olay soyle gelisir

dopdop arabaya biner koltuga oturur, tam klasik ayarları yapacakken
m1 : gerek yok gerek yok emniyet kemeri de takma
d : ama hocam kem kum
m2 : yahu zaten suradan suraya gidecegiz, ama dopdop beyde sofor tipi var daha once araba kullandınız mı dopdop bey?
d : sey hocam iste 1-2 kere falan
m1 : belli zaten, neyse gidelim dopdop bey

arabanın tekerlegi daha 1 tur donmemistir ki

m1 : evet bak dopdop bey kullanıyor araba soldan u donusu yapalım

dopdop bu sozden aldıgı gazla direksiyonu sola kırar lakin soldan araba gelmektedir

h : evet sola bakıyoruz
d : baktım hocam da aynayı ayarlamadık ki*

donus yapılır biraz ilerlenir

m1 : evet burdan da u donusu yapalım ve basladıgımız yere arabayı park edin bitiyor

dopdop bir kere gazı almıstır kimse tutamaz kendisini ve yaptıgı u donusu ile giris yaptıgı yoldaki araba yavaslamasıyla kaza atlatılmıstır

m2 : aman aman!!! ehem ehem
d : hocam uzaktaydı yahu*

ve tabiki dopdop ehliyeti almıstır.
2 kez stop etmeme karsilik gectigim garip sınav.
hoş geçmiş olsam da, bu sınavdan normal bir sürücünün kalması ihtimal dahilindedir, çünkü adamlar arabayı götürüp götüremediğinden ziyade doğru şeritte uygun hızda uygun viteste gitmene, sinyalleri verip vermemene bakmaktadır.
ancak genede sınavdan önce sıra beklerken tırsmak son derece dogaldır, heleki birde 3. kez bu sınava girenleri görünce iyice sararırsın.
en nihayetinde verilen ehliyet aynı zamanda kimlik yerine geçen bir resmi belgedir.
altınıza toros verdiler mi tadından yenmeyen direksiyon sınavıdır.

müfettiş 1: m1, müfettiş 2: m2, hoca:h olmak üzere;

m1 : kaldır oğlum
hoca : hadi çocuğum

araba : vıııırrrrrrnnnnnnnnn.....klik*

m2 : nooldu ?
hoca : durun durun kaldıracak, hadi yavrum bir daha

araba : vıııııııııııırrrrrrrrrrrrnnnnnnnnnnnnnnnnn........*

hoca : gaza basma, gaza basma...

netice : yok netice falan, ben hatice'ye baktım. *
ilk hakkımda tatilde oldugum icin girmedigim, ikinci hakkımda jürideki iki amcanın panik yaptırtması sonucu kaldıgım, üçüncü hakkımda vizem oldugu için giremedigim ve 4. hakkimda en son kaldigim sinavda araba kullanmama ragmen 95le gectiğim sınav olmu$tur. 5 puanın kırılma nedenini sınava lenssiz gittigim için park edeceğim yerdeki sürücü kursu adını görememem ve kötü bir duru$ yapmam olarak tahmin ediyorum. $imdi sorun sinyali kapatmak için daha fırsat tanımadan arabada kelebek uçuyor diyerek arabanın içinde eblek eblek kelebek aramama ve yoku$ta durunca cinnahı bilmeyen bana cinnahta olsan napardın diyen kitlenmeme neden olan jüride mi bende mi gerçekten merak ediyorum. pek çok insan ilk hakkında geçtiği için kaldığınızda kendinizi çok aptal hissetmenize neden olan sınavdır.
seyir halindeyken, müfettişlerin sürekli bıdı bıdı yapması ve dikkatinizi dağıtmaya çalışması, hatta zarf atması yüzünden puanınızın kırılabileceği sınav.

(sınav günü uzunca bir bekleyişten sonra, sıra timsah'a gelmiştir. sürücü koltuğuna oturulur. koltuk düzeltilir, aynalar ayarlanır, araba bir güzel boşa alınıp çalıştırılır. emniyet kemerinin takılması gerektiği ise, sınavı bitirip eve dönerken akla gelmiştir. araba düzgünce kaldırılır, sinyal verilir. olaylar gelişir.)

m1: müfettiş 1 m2: müfettiş 2 t: timsah

m1: trafikte araba kullanıyor musun?
t: (dur, daha yeni kaldırdık arabayı..?!) hayır, kullanmıyorum.
m2: neden ehliyet alma gereği duydun?
t: ((ara: akıl fikir)) yaşımı doldurdum, ehliyet de gerekli bir şey. bu yüzden.
m2: peki ehliyet almaktan daha önemli işlerin yok mu? çalışmak, ailene bakmak?
t: hayır, okuyorum ben.

m1, m2 o dakikadan sonra hangi okul, hangi bölüm, okulu bitirdikten sonra ne olacaksın şeklinde bünyeyi bunaltmaya ve kafayı bulandırmaya başlamıştır. en sonunda bir kavşakta sağ tarafa dönerken trafik lambasına bakmak unutulmuş (bkz: dikkatsizlik) ama öndeki arabalar ilerlediği ve sol taraftaki arabalar durduğu için gayet rahat bir dönüş yapılmıştır.

muhabbet havadan sudan devam ederken, olayın akabinde soru patlar:

m1: kırmızıda geçtin, farkettin mi?

(o anda dalgınlığa gelir ve aslında kırmızıda geçilmiş olsa bile "hayır, yanlış gördünüz sanırım, yeşil yanıyordu." demek akla gelmez. kilitlenilir..)

t: (allah, dikkat etmedik ki?) farketmedim.
m1: sağa çek. *
t: (noluyo lan? ne sinirleniyosun?!)

sağa çekilir. verilen direktif üzere, park hali alınır.

m1: sınavı saymıyorum. şimdi tekrar başlayalım. evet, kaldır arabayı.

kafada binbir düşünce, devam edilir, bir güzel gidilir, park edilir, düzgünce stop edilir. kırmızı ışık olayının ise bir zarf olduğu, aynı emniyet kemerinin takılmasını unutmam gibi yolda aklıma gelir.

edit: 95 çaktığım sınavdır.
sınav sırası gelen çocuk arabaya biner.başlar arabayı kaldırdıktan sonra ilerlemeye.
-ya birşeyler oluyor bu arabanın freni takıldı basıyorum ama birşey olmuyor.
aslında onu yapan yanındaki eğitmenidir.
+sen devam et birşey olmaz.takılmamıştır araba.
-yok efendim takıldı ya.birşey yapmadan kendi basıyor sanki frene debriyaja.
hoca sinir krizi geçirir.
+oğlum devam et işte(ben sana gösteririm sınav bitince bizi ele verecek şuna bak ya)
Genelde bayan ögrencilerin tirtir titredikleri sinavlardandir...
Direksiyona iki elle sarilinir ve vites degistirme, gaza basma, debriyajdan ayagi cekme, aynayi kontrol etme, trafik kurallarina dikkat etme, dönüslerde sinyal verme gibi bir cok sey yaparken arada sinavdaki kisi konusturulur...
21 nisan 2007 ehliyet sınavı'na müteakip direksiyon sınavları 26-27 mayıs tarihlerinde yapılacaktır.
akıl almaz diyaloglara sahne olan sınavdır. son test sürüşlerinde hoca nasihat eder: debriyajı bulamazsanız şaşırmayın ben basıyorumdur. zamaanın birinde bir acemiii bağırmış kendisine "hocaaammmm debriyajjj yoookkkk!"
motosiklet için olanları ayrıca enteresandır. bürokrasi denen bokun en güzeli bu sınavda görülür.

bir gece öncesinde çalışmış ve yorulmuş olan bünye alkolle de yıkandıktan sonra saat 4 gibi yatağa girilir. sabah 6'da ise sınava gitmek için kalkılır. aşağıda yatan motosikletle gitmek düşünülse de "yok artık daha neler" diyilip 8 tane arabaya binilerek nedense oturduğunuz muhite en aykırı yere verilmiş olan sınav mekanına gidilir.

işte ilk şok orada yaşanılır. çünkü gelenlerin neredeyse tamamına yakını kendi motorlarıyla gelmiştir. bu ilk şok sonrası çeşitli yerlere konulmuş üçer kuka görürsünüz. sonradan anlaşılır ki sınav dedikleri şey aslında bu aralarından kamyon geçebilecek kukaların arasından 50 cc'lik motorla geçmektir.

yine de heyecan vardır tabii ki. sonuçta adı sınav. zaman geçer, yüzlerinde hassiktir sabahın köründe ne işimiz var burada bakışı olan iki gözetmen gelir. ellerinde bir dolu kağıtla masaya yığılırlar. kağıtları görünce heyecan artar. demek ki sınav sadece kuka değil diye düşünürsünüz. işte o anda sizdeki heyecanı anlayan kurs görevlisi yanınıza gelir ve aranızda geçen şu konuşma memlekette yapılan kazaları da, ölen insanları da bir güzel anlatır.

s= sle7in
g= görevli

s- baba ne iş? adamlar bir dolu kağıtla gelmişler. sınav zor galiba.
g- yok ya zor falan değil.
s- baba nasıl zor değil? baksana adamlar bir dolu evrakla gelmişler.
g- sen bakma onlara. seleye oturmayı biliyor musun?
s- biliyorum.
g- tamam o zaman sınavı geçtin. zaten ayarladık biz komisyonu.

bu cümle sonrası herşey boştur zaten. 80 kişi toplam 15 dakikada direksiyon sınavına girer ve geçerler. bir komedi daha da böylece sona erer.
26 27 mayıs 2007 direksiyon sınavları vesilesiyle tanıştığım insanın hayatında girebileceği en zevkli sınav. bütün küçük detayları uygulamama rağmen gene de kıracak 5 puan bulmuş namussuzlar.
herhangi bir sebebten dolayı giremediğinizde 2 hafta sonra harç parası ödeyerek tekrar girebileceğiniz sınav. mesela ben 26 mayıstakine giremediğimden 9 haziranda gireceğim.
sabahın 7 buçuğunda yollara koyulup güngören citroen civarında bugün girdiğim sınav. önde 2 kişi vardır sürücü adayımız tinkerbell kendini pek bi profesyonel hissediyordur ki sınav alanına da kendi arabasıyla gelmiştir. varlığını kabullenmek istemeyen sürücü kursu görevlisi her 3 sn de bir çift isme sahip şahsımın ismini ısrarla bağırarak sıra bekleyen diğer adayların eline kozlar vermektedir. derslere hiç katılınmamıştır tarafımdan dolayısıyla kimse tanınmıyordur. muhtemel geyik başlar:
görevli-hede hödö
tinker-burdayım
G-hede hödö
T-e burdayım *
G-araç geldiğinde sizi alacağız sınava
T-iyiymiş.?!?
etraftaki espritüel gençler(E.E.G)-hede hödö ulannn hede oysa hödö kim hay allah peki hödö oysa hede kim.nihahaha
evet sinir katsayısı tavan yapmıştır, aynı zamanda yağmur da başlamıştır. anasını satiim rampada kaldırırken kaydırmasak bari derken aracımız gelir.
G-hede hödö araca alalım sizi
E.E.G- ikiside oymuş nihahaa
araca binilir. ilkokul öğretmeni oldukları ilk bakışta farkedilen 2 kişilik komisyonumuz ve yanımda ilk defa gördüğüm hocamla gergin bi selamlaşmadan sonra koltuk ayarlanır, aynalar kontrol edilir. vites bire takılır kalkmaya hazırlanılır ki araç stop eder. ve o an bol s li bi hasssssttir çıkar ağızdan. tinker gökkuşağının bütün renklerine bürünür. bu nasıl bi tepki hayvan ne diyosun sen iç sesleri arasında araç teklemeden kaldırılır. komisyondan dur emri gelmiştir fabrika kapısının önü duramam deyip devam edilir komisyonun bir dayak yemediği kalmıştır. biraz ileride durlur ve geri geri gidilmesi istenir. ardından sorunsuz başlangıç yerine dönülür. kulak, burun ve bilimum deliklerden ateş çıkmaktadır. tüm trafik kuralları katledilerek eve dönülür. sonuç halen bekleniyor.
edit:90 la geçmişim.
kör noktalar da korna çalınmasına dikkat edilmesi gereken bir sınav hadisesi. eğer kör nokta da o kornayı çalarsan, arabayı stop etmeden çalıştırırsan, tabii kemer takma, aynaları ve koltuğu kontrol etme işlemlerinide yaparsan bu sınavı geçersin. *
05.08.2007 tarihinde 350 metre uzunluğunda düz bir yolda, "emniyet kemerini takmış kabul ettik" söylemleri ile katıldığım sınavdır. katıldım diyorum zira böyle dandik bir sınavda gülmekten katılmak istemsiz bir hareket oluyor.
bu sinavi vermeden once hayatimi vermek uzere iken tanrinin bahsettigi hayati henuz bitirmedigimi anlamistim. agir vasita ehliyet icin direksiyon sinvaindan bir gun once hic kursa gitmemis, tarfik kitabinin sadece soru cevap kisimlarini wc yanlizligimda okumus fakat hic yarim otobus kullanmamistim. Bu yarim otobus dedikleri vs. dingilli, otobusun kisasi minubusun buyugu bir aracti. direksiyon sinavindan bir gun evvel araci tanimak ve bir kez kullanmak icin cagirildigimda benimle birlikte 1 kisi daha otobuse bindik. 3.kisi egitmen idi. otobus ilk olarak diger ogrencinin komutasinda hareket etti, yokus indik, ciktik , kopru gectik , bir yol agzinda durmasini istedi egitmen.

-bak kocum aslinda burada durulmaz, yol agzi.. ben dur dediysem ogrenmen icin...(peki) otobus tekrar hareket ettiginde ileri gitmiyor geri geri trafige dogru (tarafige acik alan) husu icersinde kayiyorduk. fren yok, el freni tutmuyor..

egitmen direksiyona yandan salca olurken arac icersinde cikan arbede sadece ogrenci , egitmen ve genis capli bir direksiyon ile tekme sallana vites arasinda cereyan ediyordu. ben sadece bakiyordum. bir ara yan devrildi. iyi tutundugumdan 49 derece sev halindeki aracta 90 derece irtifami koruyordum. otobus yan yoldaki sev, cukur kanal her neyse oraya dustu. bilincli bir hareketti. ertesi gun ayni otobus icin ilk direksiyon basina sinav heyecani ile karisik ben gecmistim. yalandan sag ayanaya, sola, dikize sinyal vs.

sinav gecildi.
ehliyet için yazılı sınavı kazÂsız belÂsız atlattıktan sonra uygulama ayağı olarak girilmesi gereken son sınavdır. yapılması gerekenleri kabaca sıralarsak;

1- yan koltukta oturan kurs öğretmenine ve arka koltukta başbakan koruması gibi duran iki müfettişe günaydın denmeli(ilk izlenim önemli).
2- emniyet kemeri takılır. koltuk ayarlanmalıdır. geri çekilecekse bu duruş, debriyaja tam olarak basabilmeyi sağlamalı ve arkadaki herifi sıkıştırmamalıdır. ardından aynalar ayarlanmalıdır(bir nevî araçla ön sevişme).
3- ayaklar devriyaj ve frende olmalı, vitesin boşta olduğu kontrol edilmeli ardından kontak çevrilmeli(ya bismillah ânı).
4- el freni indirilmeli, unutursanız araçtan çıkıp gidin daha iyi.
5- debriyaja tam basılır ve vites 1'e takılır(1 kalkış vitesidir. sakın ha 1'de gitme işini uzatmayın. biraz gaz yapsanız motor böğürür zâten).
6- sinyal verilir, aynalardan gelen giden var mı diye kontrol edilir.
7- genellikle hÂtun tayfasının bir türlü tutturamadığı denge adımına geldik şimdi; kalkış. katları arasında yer değiştiren iki asansör gibi. debriyajdan ayak -yavaşca- çekilirken gaza -hafifce- basılır. bakın yavaşca ve hafifce dedim, yavaşca çekmezseniz araba stop eder ve sınavdan kalırsınız. hafifce gaza basmazsanız da motor aaaaaaaaaarrrrr eder, panik yaparsınız, ortamı gerersiniz.
8- kalktınız mı? Âferin. şimdi vites 2'ye takılmalıdır. debriyaja tam basılır ve vites 2'ye atılır ve kalkışta yapılanlar gibi; debriyajdan ayak -yavaşca- çekilirken gaza -hafifce- basılır. bu sırada yapılacak herhangi bir tutturamama hatÂları; aracın titremesine, motorun bağırmasına ya da sinir yollarınızda geçici felce neden olabilir.
9- diyelim u dönüşü yapmanız isteniyor. debriyaj+fren combosu yapılır ve durulur. stop ettirilen bir başka bölüm daha. debriyaja basmayı unutmayın!
10- vites 1'e atılıp direksiyon sonuna kadar çevrilir(sinyal), yavaş yavaş dönülür(kalkış prensiplerine uyarak kalkılır). gaza abanılmaz. dönmeye çalışırken kendinizi yol kenarındaki tarlada bulabilirsiniz. döndükten sonra gene 2'ye atılır.
11- artık durmanız istendiğinde sinyal verilir. debriyaj+fren ile durulur. el freni çekilir. artık ayaklarınıza gerek kalmaz.
12- kontak kapatılır. nüfus cüzdanınızı kontrol için alan müfettişlerden cüzdan geri alınır. bu adımları düzgün uyguladıysanız ehliyet muhtemelen sizindir.
13- sürüş sırasında sorular sorup kafa karıştırmaya çalışabilirler. kısa ve net cevaplar verin. gözünüz hep yolda olsun ve -ASLA- vites değiştirirken vitese bakmayın.
(bkz: diksiyon sinavi)
haftaya pazar günü yapılacak olan sınavdır.
birincisi uludağ sözlük'ten çıksın dediğimiz, entrylerini beğenerek okuduğumuz sınav. aman ne komik.
(bkz: ereksiyon sınavı)
kurs hocası sağınızda, iki milli eğitimden gelen diktatör arkanızdadır.
arabayı gayet rahat kullanırsınız alnınızın akıyla, vitesi arttırır 2 hatta 3 yaparsınız. bilmezsiniz ki bu kendinizden emin halleriniz göze batacak ve tırmalanacaksınızdır.

- hehe hocam nasıldım? (arkaya dönerek)
- iyi, geçtin.
- bu mu sadece? ee tamam o zaman, kaç aldım?
- 95!
- ya hocam kusura bakmayın ama niye 95 ( şişerken)
- trafikde de böle artislik yapma diye!
- hmm. peki.
kurs hocası zaten mahalleden ağabeyiniz, milli eğitimden gelen hocalarda babanızın arkadaşı çıkınca çok rahat geçecek sanırsınız sınavı. fakat araba 87 model toros olunca (direksiyonu, debriyaj ve gaz pedalını ayrıltılı biçimde anlatmak isterdim ama çok günaha girerim), bir de arabadakiler sizin daha önce defalarca ehliyetsiz araba kullandığınızı bilirlerse, işte o zaman o beş dakikalık araba sürme eylemi esnasında kafanız acaip derecede s.kilir, canınız sıkılır hay sizin vereceğiniz ehliyetinin içine s.ıçayım biçiminde bir yüz edesıyla notunuzu sorarsınız.
güncel Önemli Başlıklar